X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Wyniki rządzą GPW, wciąż nie dają o sobie zapomnieć spółki gamingowe

Opublikowano: 2018-05-18 10:57:25

Omawiane walory: , , , , , ,

Początek sesji na GPW upływa pod znakiem doniesień ze spółek. Po wynikach rosną akcje Famuru i Getinu, natomiast na JSW rozpoczęła się realizacja zysków. Niezmiennie dużo dzieje się też na spółkach gamingowych. W drugiej części notowań pierwszoplanową rolę powinny zacząć odgrywać tematy globalne.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Piątkowy poranek w Warszawie, podobnie jak i na innych europejskich parkietach, upływa pod znakiem mieszanych nastrojów. To zaś wpisuje się w podobny przebieg wczorajszej sesji na Wall Street, gdy początkowe wzrosty zostały zastopowane przez wpis prezydenta Trumpa o trudnych rozmowach handlowych między USA a Chinami. To co zwraca uwagę to fakt, że zarówno wczoraj, jak i dziś, rynki akcji ignorują najwyższe od lat rentowności amerykańskiego długu.

O godzinie 09:30 indeks WIG20 rósł o 0,35 proc. do 2263,75 pkt., próbując korygować spadki z ostatnich 4. sesji, które cofnęły go z poziomu kwietniowego lokalnego szczytu, zakleszczając w trendzie bocznym. Indeks WIG rósł o 0,2 proc. do 59471,55 pkt. Pod kreską były natomiast notowane indeksy mWIG40 i sWIG80. Ten pierwszy spadał o 0,3 proc. do 4581,5 pkt., a drugi o 0,1 proc. do 13966,3 pkt

Dziś rano w centrum uwagi znalazły się przede wszystkim doniesienia ze spółek. Zwłaszcza te dotyczące wyników kwartalnych. Tymi pochwaliło się m.in. JSW, Famur i Getin Holding.

W I kwartale Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała 753,9 mln zł zysku netto. To wynik o 12,8 proc. niższy niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku, ale też o 7,9 proc. wyższy od rynkowych prognoz. Przychody w tym czasie wzrosły o 5,7 proc. rok do roku do 2,51 mld zł i były zgodne z konsensusem.

Te wyniki całkowicie tłumaczą ostatnie dwie świetne sesje w wykonaniu JSW. Już we wczorajszym komentarzu zwracałem uwagę, że prawdziwych przyczyn drożejących akcji JSW należy dopatrywać się nie w informacjach płynących ze spółki (m.in. tych o wysiłkach w celu pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej), ale w rynkowych spekulacjach, że wyniki będą lepsze od prognoz.

Akcje JSW, jakkolwiek rozpoczęły dzień od wzrostu do 89,30 zł z 88,20 zł wczoraj, to w miarę rozkręcania się handlu zaczęły tanieć. Kurs cofnął się do 87,42 zł, co oznacza spadek o 0,9 proc. To klasyczne zachowanie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Szczególnie, że w czwartek kurs dotarł do lokalnego szczytu z kwietnia, który w sposób automatyczny ogranicza możliwość dalszego wzrostu.

Lepszymi od oczekiwań wynikami pochwalił się również Famur. W I kwartale spółka zarobiła netto 32,8 mln zł, co wprawdzie oznacza spadek zysków o 11 proc. w relacji rocznej, ale jednocześnie były one o 6,6 proc. lepsze od prognoz. Przychody w tym czasie wzrosły ponad dwukrotnie i ukształtowały się na poziomie 501,5 mln zł. Inwestorzy docenili wyniki. Kurs Famuru rośnie o 3,7 proc. do 6,20 zł. Tym samym wybił on się górą z trzytygodniowej konsolidacji, co może zaprowadzić go do poziomu 6,45 zł.

W ślad za Famurem próbuje podążać Getin Holding. Nie jest to proste. Wprawdzie spółka pochwaliła się wzrostem zysku netto w I kwartale do 24,4 mln zł z 17,2 mln zł, co spotkało się ze wzrostem kursu o 3,85 proc. do 0,81 zł, ale trwający już od września silny trend spadkowy na tych akcjach skutecznie może zniechęcać do większych zakupów. Nawet pomimo tego, że spadki sprowadziły kurs do poziomu dołka z 2016 roku, co na teoretycznie na gruncie analizy technicznej powinno zwiększać szanse popytu.

Rano w czołówce giełdowych statystyk znajdują sie akcje spółek gamingowych. Po pierwszych dwóch kwadransach w siódemce najmocniej handlowanych akcji znajdują się walory aż trzech producentów gier. To PlayWay (+5,3 proc.), 11 bit studios (-2,9 proc.) i CD Projekt (+1,8 proc.). Grupie akcji najmocniej dziś drożejących przewodzi wspomniany PlayWay oraz niedawny debiutant Ten Square Games (+4,4 proc.). Trwająca zaś już trzecią sesję realizacja zysków na akcjach 11 bit studios sprawia, że jest to rano najmocniej taniejąca spółka.

>> 5 wskazówek, które pozwolą wprowadzić Twój handel na akcjach na wyższy poziom

O ile pierwsza cześć notowań w Warszawie upływa pod znakiem informacji ze spółek, to w drugiej jej połowie na pierwszy plan powinny wysunąć się tematy globalne. Tak więc emocje powinny wywoływać rozmowy handlowe USA i Chin, a być może też sytuacja na amerykańskim rynku długu i zachowanie dolara. Nowe impulsy za to nie napłyną z największych gospodarek, gdyż dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych jest po prostu praktycznie pusty.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o 11bit, CDPROJEKT, Famur, getin, jsw, playway, TSGAMES)

 • Powrót spadków na giełdach, czerwony PGNIG, Lotos i Orbis

  Silne spadki wróciły na Wall Street, na rynkach ponownie pojawił się strach o Włochy, a wzrost gospodarczy w Chinach okazał się niższy od prognoz. W takich warunkach spadki na GPW nie mogą dziwić. W WIG20 mocno traci PGNIG i Lotos, a na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się Orbis oraz spółki Leszka Czarneckiego.

 • Dobry start sesji na GPW, w południe WIG20 ugiął się pod ciężarem Europy

  Środowa sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów indeksów, jednak pogarszające się od rana nastroje na europejskich parkietach szkodzą również giełdzie w Warszawie. Doświadczają tego przede wszystkim duże spółki. W południe WIG20 notowany był już pod kreską.

 • GPW na zielono, mocna enrgetyka, CCC, KGHM i CD Projekt

  Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, wspierane nadziejami na wzrosty na Wall Street, pomaga giełdzie w Warszawie. Rosną wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się przede wszystkim akcje CCC, PGE, CD Projekt, PKO BP i KGHM.

 • Bandai Namco został dystrybutorem Cyberpunk 2077 w 24 krajach Europy

  CD Projekt zawarł umowę dystrybucyjną z Bandai Namco Entertainment Europe dotyczącą gry Cyberpunk 2077. Umowa obejmuje dystrybucję gry w 24 krajach europejskich na docelowych platformach.

 • Powrót spadków na GPW, odbija tylko sWIG80

  Trzeci tydzień października na giełdzie w Warszawie rozpoczął się spadkami. Tracą głównie największe spółki. Duże nagromadzenie w tym tygodniu potencjalnych impulsów sprawia, że trudno już teraz wyrokować, czy tydzień zakończy się spadkami indeksów, czy może w kolejnych dniach sytuacja się poprawi.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku