StockWatch.pl

Wyprzedaż w Azji odbija się czkawką giełdom w Europie, w grze Idea Bank i Kruk

Omawiane walory: , , ,

Warszawska giełda rozpoczyna ostatnią sesję w tym tygodniu od spadków. Inwestorów wystraszyła fala wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, niepokojące dane z Chin, a także kolejne rozczarowujące dane z niemieckiej gospodarki. 

Źródło: ATTrader.pl

Obawy o kondycję globalnej gospodarki wróciły ze zdwojoną siłą i sprowokowały wyprzedaż akcji na giełdach. W tym w Warszawie. Źródłem tych obaw stał się Europejski Bank Centralny (ECB) i dane z Chin. O godzinie 09:40 indeks WIG20 miał wartość 2.297,14 pkt. (-0,49 proc.), WIG testował poziom 59.379,8 pkt. (-0,43 proc.), mWIG40 4.155,16 pkt. (-0,41 proc.), a sWIG80 11.794,82 pkt (+0,03 proc.).

Czwartkowe posiedzenie ECB przyniosło mocną korektę prognoz PKB i inflacji dla strefy euro na ten rok, zasygnalizowane opóźnienie ewentualnej podwyżki stóp procentowych, a także ogłoszenie trzeciej serii programu tanich pożyczek dla banków (TLTRO) począwszy od września br.

Sygnały wysłane przez ECB ponownie wywołały obawy o wzrost gospodarczy na świecie, prowokując jednocześnie wczorajsze spadki na Wall Street. Indeks DJIA spadł o 0,78 proc., S&P500 o 0,81 proc., a Nasdaq Composite o 1,13 proc. Była to już czwarta kolejna spadkowa sesja w USA, co automatycznie budzi strach przed wejściem tamtejszej giełdy w znacznie dłuższą i głębszą korektę, silnych wzrostów obserwowanych tam od końca grudnia.

W nocy oliwy do ognia dolały dane z Chin. W lutym chiński eksport spadł aż o 20,7 proc. w relacji rocznej (prognoza: -4,5 proc.), po tym jak jeszcze w styczniu rósł on o 9,1 proc. W tym samym czasie import obniżył się o 5,2 proc. rok do roku (prognoza: -1,4 proc.). To wystarczyło, że indeks w Szanghaju zanurkował o 4,4 proc., ciągnąc za sobą pozostałe azjatyckie indeksy (Nikkei -2 proc.).

Jakby tego było mało rano napłynęły gorsze od prognoz dane z Niemiec. W styczniu roczna dynamika zamówień w tamtejszym przemyśle ukształtowała się na poziomie -3,9 proc., podczas gdy oczekiwano -3,2 proc.

Sygnały z ECB, dane z Chin i Niemiec, a także wczorajsze spadki na Wall Street oraz dzisiejsze w Azji i Europie (DAX -0,6 proc., CAC40 -0,6 proc,), psują nastroje przy ulicy Książęcej. Jest jednak jeden czynnik, który może powstrzymywać graczy przed sprzedażą akcji. Są nim publikowane po południu dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14:30 inwestorzy poznają lutowe raporty o stopie bezrobocia (prognoza: 3,9 proc.), zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (prognoza: +180 tys.) i płacy godzinowej (prognoza: 3,3 proc. r/r). Nie bez podstaw mogą oni liczyć, że dane te zaskoczą in plus, przerywając serię spadków na giełdzie w USA i poprawiając nastroje w końcówce sesji na giełdzie w Warszawie. I właśnie takie czekanie na godzinę 14:30, czemu towarzyszyć będą ograniczone wahania warszawskich indeksów, to najbardziej prawdopodobny scenariusz na kolejne godziny notowań. Szczególnie, że na WIG20 popyt dodatkowo może bronić psychologicznego wsparcia na poziomie 2.300 pkt.

W pierwszych dwóch kwadransach piątkowego handlu w gronie rodzimych blue chipów, żadna ze spółek w istotny sposób się nie wyróżniała, chociaż sam indeks testował dwuletnie minima, atakując poziom 2.300 pkt. Taniały akcje 16 spółek, a tylko 4 rosły. Dużo ciekawiej pod tym względem było na szerokim rynku. W centrum uwagi znalazł m.in. Idea Bank i Kruk.

Akcje Idea Banku tanieją o 2 proc. do 4,92 zł. Wczoraj po sesji bank poinformowała, że należąca do niego spółka Idea Money otrzymała od DNLD (większościowy akcjonariusz GetBack-u, spółka fundusz Arbis) wezwanie do rozpoczęcia rozmów ugodowych zmierzających do zaspokojenia szkody wynikającej z umowy sprzedaży tej ostatniej wszystkich akcji GetBack. Idea Bank nie zamierza podejmować jakichkolwiek rozmów z DNLD, nie znajdując podstaw do rzekomej odpowiedzialności banku z tytułu umowy sprzedaży. Nie ma jednak wątpliwości, że ten spór może w przyszłości ciążyć jego notowaniom i może mieć negatywny wpływ na sprzedaż akcji Idea Banku przez Leszka Czarneckiego.

Notowania Kruka spadają o 4,5 proc. do 155,70 zł po publikacji wyników finansowych pomimo, że te okazały się zgodne z wcześniej podawanymi szacunkami przez spółkę. W całym 2018 roku zysk netto Kruka wzrósł o 12 proc. do 330 mln zł, a w samym tylko IV kwartale było to 51 mln zł.

Na tle rynku pozytywnie wyróżnia się Mirbud. Jego akcje wystrzeliły o 13,1 proc. do 1,17 zł, kończąc 2,5-miesięczną konsolidację. Przed sesją spółka poinformowała, że podpisała umowę z na budowę obiektu handlowego „Park Handlowy Stop Shop” o wartości 51,44 mln zł.

Piątek może być też dobrym dniem dla posiadaczy akcji Celon Pharma. Spółka poinformowała, że ma patent na inhibitory fosfodiesterazy 10A w Chinach. Kurs Celon Pharma jest od ponad 2 miesięcy w mocnym trendzie wzrostowym, rosnąc od początku roku o 44,3 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CLNPHARMA, Ideabank, Kruk, Mirbud, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR