Wysoki zysk kwartalny podbudował kurs akcji Dom Development

Omawiane walory:

Kwartalny wynik netto dewelopera z dużą nawiązką pokonał rynkowy konsensus. W piątek notowania Dom Development na widok świetnych wyników rosną o ponad 9 proc.

Dom Development dobrze rozpoczął sezon wyników kwartalnych w branży deweloperskiej. Spółka w III kwartale zarobiła na czysto 15,3 mln zł, co okazało się rezultatem o 50 proc. lepszym od rynkowego konsensusu. Na poziomie operacyjnym zarobek wyniósł 20,3 mln zł i przebił oczekiwania o 60 proc. Warto jeszcze dodać, że w analogicznym okresie ubiegłego roku zyski kształtowały się na poziomie odpowiednio 1,1 mln zł i 2,8 mln zł.

Z kolei sprzedaż wzrosła z 123,6 mln zł do blisko 160 mln zł. Niemniej tu rynek oczekiwał rezultatu na poziomie 161,3 mln zł.

– Wyniki Dom Development na poziomie operacyjnym i netto okazały się wyraźnie wyższe od konsensusu i naszych założeń. To przede wszystkim zasługa wyższej marży brutto – wyniosła 25,1 proc. wobec prognozowanych przez nas nieco ponad 22 proc. Tym samym, mimo iż przychody okazały się zbliżone do naszych oczekiwań, już wynik brutto na sprzedaży był od nich o 17 proc. wyższy, EBIT blisko 58 proc. większy, a zysk netto o ponad 50 proc. lepszy. Także wynik na pozostałej działalności operacyjnej okazał się o ponad 2 mln zł wyższy niż się spodziewaliśmy. – powiedział Cezary Bernatek, analityk BESI (PAP).

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,31 przy średniej dla sektora 0,64 >> Zobacz jak zmieniły się pozostałe wskaźniki Dom Development po wynikach za III kwartał

Po wynikach III kwartału pojawiły się opnie, że w całym 2014 r. Dom Development może pokazać nieco lepsze rezultaty niż w 2013 r. W ocenie eksperta z BESI, można tak przypuszczać po pozytywnym zaskoczeniu poziomem marży brutto w III kwartale. Jednak dużo będzie zależało od tempa przekazań w IV kwartale.

Deweloper po trzech pierwszych kwartałach ma na koncie 521,5 mln zł przychodów (+12,4 proc. r/r). Zysk netto w tym czasie spadł z 28,5 mln zł do 26,2 mln zł. W całym 2013 roku Dom Development zarobił na czysto 54,5 mln zł. Na koniec września spółka dysponowała kwotą 328,2 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Natomiast na koniec zeszłego roku było to 322,3 mln zł. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. mocno poprawił się cash flow operacyjny. W analizowanym okresie środki pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły 94,5 mln zł wobec 28,4 mln zł rok wcześniej.

W piątek notowania dewelopera w ekspresowym tempie pną się w górę, zyskując momentami nawet ponad 9 proc. Zwyżka pozwala podreperować tegoroczną stopę zwrotu, gdyż do tej pory akcje spółki były na 12-proc. minusie.

wykres_dom_development

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT domdev, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • 7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

  Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

 • Wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków

  Według raportu Domu Maklerskiego Navigator sytuacja na rynku obligacji wygląd dziś dobrze, choć cały czas odbiega od tej sprzed afery GetBack. W 2019 r. wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków, co jest sytuacją wyjątkową.

 • WIG20 najwyżej od trzech miesięcy, w grze Alior i Dom Development

  Pozytywne wieści z Chin podtrzymują nadzieje inwestorów na to, że indeksowi WIG20 uda się w listopadzie całości odrobić lipcowo-sierpniowe straty. We wtorek w centrum uwagi znalazł się Alior Bank i Dom Development, a także odreagowująca spadki Jastrzębska Spółka Węglowa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR