Zapowiedź przedstawienia projektu wydzielenia aktywów węglowych winduje ceny akcji PGE, Taurona i Enei

Omawiane walory: , ,

Inwestorzy rzucili się na akcje PGE, Taurona i Enei, po tym jak minister Jacek Sasin zasygnalizował skierowanie w tym tygodniu do prac rządowych projektu wydzielenia aktywów węglowych.

pge,tauron, enea, akcje, energetyka, projekt, rząd, restrukturyzacja

Zapowiedź przedstawienia projektu wydzielenia aktywów węglowych winduje ceny akcji PGE, Taurona i Enei

Projekt restrukturyzacji energetyki zakłada wydzielenie aktywów węglowych. Rząd chce stworzyć odrębny podmiot, który przejmie elektrownie węglowe, odciążając tym samym spółki energetyczne Skarbu Państwa i dając im możliwość pozyskiwania finansowania dla nowych inwestycji, takich jak OZE czy zastępowanie wyłączanych bloków węglowych na bloki opalane gazem ziemnym.

– Elektrownie węglowe będą jeszcze przez ponad dwadzieścia lat funkcjonować, ale nie będą już obciążać spółek energetycznych. Chcemy również uzyskać z Komisji Europejskiej zgodę na dokapitalizowywanie, które spowoduje, że będziemy produkować energię w takiej cenie, która nie będzie powodować wzrostu cen energii dla przeciętnego Polaka, dla polskich rodzin. Musimy stworzyć mechanizm finansowy, mamy na to pomysł – powiedział Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

Minister przyznał, że energia z węgla jest bardzo droga, a straty spółek węglowych wynikają z polityki klimatycznej, którą przyjęła Unia Europejska. Sasin zwrócił uwagę, że cenie wytworzenia 1 kWh koszt uprawnień do emisji CO2 jest wyższy niż węgla użytego do wytworzenia energii.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Projekt restrukturyzacji energetyki i przeniesienia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego ma zostać w tym tygodniu wpisany do wykazu prac rządu. Te informacje wywołały wzrosty kursów akcji spółek energetycznych. W poniedziałek rano notowania PGE przy najwyższych obrotach na rynku rosną nawet o 9 proc. 7,96 zł. Zaraz za nim jest Tauron, którego akcje drożeją o 7,27 proc. do 3,14 zł. Z kolei Enea rośnie o 4,81 proc. do 7,19 zł.

Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Enea, PGE, TAURONPE)

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Energetyka ciągnie w górę GPW, zagadka wtorkowych wzrostów Aliora rozwiązana

  Spółki energetyczne ciągną warszawską giełdę w górę. Pomagają banki wspierane przez dobre wyniki i odzieżówka wsparta zapowiedziami odmrożenia gospodarki. Ustępująca trzecia fala pandemii martwi tylko akcjonariuszy Mercatora.

 • PGE rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2020 rok Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zdecydował o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu niewypłacania dywidendy z zysku za 2020 r., podała spółka.
 • Czerwony piątek na GPW, w grze CD Projekt i Mercator

  Na GPW dominuje kolor czerwony. Wczorajsze spadki na Wall Street i dzisiejsze gorsze nastroje w Europie nie zachęcają do kupowania akcji. Nie pomagają nawet bardzo dobre, bo niosące wizję silnego popandemicznego odbicia w światowej gospodarce, kwietniowe indeksy PMI.

 • Fitch: Wydzielenie aktywów do NABE pozytywne dla PGE, Enei i Taurona

  Fitch Ratings ocenia, że proponowane przez polski rząd wydzielenie elektrowni węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - odrębnego podmiotu kontrolowanego w pełni przez państwo - jest pozytywne dla profili kredytowych trzech głównych polskich spółek energetycznych i stanowi ważny krok w planie dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR