Zarząd GPW rekomenduje wypłatę 2,50 zł dywidendy na akcję za 2020 r.

Omawiane walory:

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zamierza wystąpić do Rady Giełdy o zaopiniowanie wniosku w sprawie podziału zysku za rok obrotowy 2020, w którym przewiduje się wypłatę dywidendy w kwocie 104,93 mln zł, tj. 2,5 zł na akcję.

gpw, dywidenda, akcje,

Zarząd GPW rekomenduje wypłatę 2,50 zł dywidendy na akcję za 2020 r.

– Wskaźnik wypłaty dywidendy wyniesie 69,3 proc. zysku skonsolidowanego oraz 77,3 proc. zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych, zaś stopa dywidendy 5,36 proc. przy kapitalizacji GPW z dnia 20 kwietnia 2021 r. – czytamy w raporcie.

Zarząd GPW jednocześnie zadeklarował, że jego intencją jest wzrost corocznej dywidendy z zysku za lata 2020-2022 nie mniej niż o 0,1 zł na akcję.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Jak wskazano, zarząd Giełdy rekomendując wysokość dywidendy z zysku za 2020 rok uwzględnił takie czynniki jak: wyniki finansowe wypracowane w ubiegłym roku, wytyczne dla spółek Skarbu Państwa sporządzających sprawozdanie finansowe za 2020 r., utrzymujące się na dobrym poziomie wskaźniki rentowności ROE (14,6 proc.) i ROA (11,1 proc.) w 2020 r. oraz utrzymującą się wysoką płynnością bieżącą – 4,9 w 2020 r., wysoki i rosnący poziom środków finansowych i brak zagrożenia dla spłaty zadłużenia (ujemny dług netto), potrzeby inwestycyjne wynikające z realizacji strategii grupy GPW #2022, a także stopę dywidendy i wskaźniki wypłaty stosowane przez porównywalne spółki oraz potrzeby płynnościowe grupy, jak również opłaty za wysokie saldo wprowadzone przez banki oraz niskie oprocentowanie lokat.

Proponowana wysokość dywidendy jest zgodna z polityką dywidendową GPW zakładającą wypłatę dywidendy stosownie do rentowności i możliwości finansowych GPW, na poziomie powyżej 60% przypadającego akcjonariuszom GPW skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej GPW za dany rok obrotowy, skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych.

W czerwcu ub. roku akcjonariusze GPW zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 100 732 800 zł z zysku za 2019 r., co oznaczało wypłatę w wysokości 2,4 zł na akcję. Rok wcześniej akcjonariusze GPW zdecydowali o wypłacie 3,18 zł dywidendy na akcję z zysku za 2018 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowała 151,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2020 r. wobec 119,32 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2020 r. wyniósł 168,68 mln zł wobec 115,12 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o gpw)

 • GPW obchodzi 30. urodziny [TRANSMISJA] Dokładnie 12 kwietnia 1991 r. podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja, na której handlowano 5 spółkami. W piątkowych obchodach jubileuszu 30-lecia GPW udział weźmie prezydent Andrzej Duda.
 • GPW oczekuje ‚bardzo dobrego’ roku pod względem o IPO i SPO

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oczekuje "bardzo dobrego" roku pod względem IPO, jak i SPO, poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

 • W 2020 r. inwestorzy indywidualni odpowiadali już za 1/4 obrotów na rynku głównym GPW

  W ubiegłym roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za 25 proc. obrotów na głównym parkiecie GPW (+13 pp. rdr), co jest najlepszym wynikiem od 2009 r. Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 56 proc. obrotów (-7 pp. rdr), a instytucjonalni – za 19 proc. (-6 pp. rdr)

 • GPW miała 151 mln zł zysku netto w 2020 r.

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie odnotowała 151,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2020 r. wobec 119,32 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki

  Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR