Zawieszenie Photonu potrwa nawet miesiąc, spółka obwinia audytora

Omawiane walory:

Czeska spółka pokajała się przed inwestorami, którzy cierpią z powodu decyzji GPW o zawieszeniu handlu akcjami. Niestety gapiostwo kosztuje, a reguły gry są takie same dla wszystkich. Szkoda tylko, że w całym zamieszaniu ucierpieli akcjonariusze, przed którymi jeszcze ponad miesiąc bez obrotu.

Notowania czeskiego Photon Energy, zajmującego się fotowoltaicznymi ogniwami słonecznymi, zostały w ubiegłym tygodniu zawieszone przez zarząd warszawskiej giełdy. Decyzja jest efektem kary, jaką GPW nałożyła na łącznie 13 spółek notowanych na NewConnect. Photon podpadł za niedostarczenie opinii z badania sprawozdania finansowego. Handel papierami będzie niemożliwy aż do czasu przekazania do publicznej wiadomości wymaganego dokumentu. Dodatkowo Photonowi lekko oberwało się po kieszeni: GPW nałożyła na czeskiego emitenta karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

>> Zarząd Giełdy zaczął porządki. Na pierwszy ogień poszły spółki, które nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych. >> Parszywa trzynastka spółek zesłana do kolonii karnej.

Tymczasem w środę spółka wydała komunikat, w którym przeprosiła akcjonariuszy za zaistniałą sytuację. Ale to nie koniec jej oświadczenia. Photon jasno pisze, że nie spodziewał się tak zdecydowanej reakcji ze strony giełdy i liczył na wcześniejsze ostrzeżenie o ewentualnych sankcjach. Spółka argumentuje, że GPW nie uprzedzała przed nagłą zmianą bieżącej praktyki w odniesieniu do opóźnionych raportów rocznych.

W ramach wyjaśnień, zarząd spółki tłumaczy się trudną sytuacją związaną z restrukturyzacją firmy. Ostatnio na podstawie umowy z Photon Energy Investment SK NV, osiem spółek przeszło pod holenderskie skrzydła. Również fala bankructw i przyspieszenie konsolidacji w branży energetyki słonecznej miała istotny wpływ na wydanie przez biegłego opinii co do sprawozdań spółki. Swoje dołożyły trudności z niejasnym otoczeniem prawnym w państwach, w których poszczególne spółki z grupy prowadzą działalność. Najdotkliwszą kwestią stał się nałożony 26-proc. podatek, potwierdzony przez czeski Trybunał Konstytucyjny dopiero w maju. Z tego powodu zdaniem spółkiaudytor nie był w stanie wyrobić się w terminie.

– W wyniku powyższych czynników audytorzy spółki – KPMG – potrzebowali wyjaśnień zarządu w bardzo szerokim zakresie zagadnień. – czytamy w komunikacie. >> Pełną treść komunikatu znajdziesz tutaj.

>> Zobacz także: >> Duże przegrupowania spółek należących do Photon Energy.

Ponieważ przepisy o odpowiedzialności spółek obowiązują od dawna, ale dopiero w ostatnim czasie pojawiła się temat ich zaostrzenia. StockWatch.pl poprosił w związku z tym przedstawiciela Giełdy Papierów Wartościowych o komentarz do zarzutów pojawiających się w komunikacie Photonu.

– Regulacja wynikająca z Regulaminu ASO GPW będąca podstawą do nałożenia sankcji na spółkę (§ 11 ust. 1 pkt 2 Regulaminu ASO) nie jest nowym zapisem, ani tym bardziej cyt. zmianą bieżącej praktyki – jak sugeruje emitent. GPW jako organizator alternatywnego systemu obrotu może zawiesić obrót instrumentami, jeśli uzna, że wymaga tego interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu. A z taką sytuacja mamy do czynienia, jeśli emitent w rażący sposób zaniedbuje obowiązki informacyjne. – powiedziała Anna Wiśniewska z GPW, odpowiedzialna za zespół relacji z mediami.

Zmiany w regulaminie, które zaskutkowały karami były publicznie ogłoszone 21 maja, a więc na ponad miesiąc przed ich wprowadzeniem w życie.

– 20 czerwca br. weszły w życie zmiany wprowadzone przez GPW w treści Regulaminu ASO, które m.in. istotnie zaostrzają sankcje wobec emitentów za niedopełnienie obowiązków informacyjnych. Zmiany te zostały ogłoszone przez giełdę podczas konferencji, która odbyła się miesiąc wcześniej, do udziału w której zostały zaproszone wszystkie spółki notowane na NewConnect, Autoryzowani Doradcy i inni uczestnicy rynku. Reforma przeprowadzona przez GPW była jasno i precyzyjnie komunikowana – wszyscy uczestnicy rynku mieli możliwość się z nią zapoznać. – powiedziała Anna Wiśniewska.

Redakcji StockWatch.pl udało się również dowiedzieć, co stanie się z pieniędzmi, które spółki muszą zapłacić z tytułu kar.

– Zgodnie z Regulaminem ASO emitent ukarany karą pieniężną ma obowiązek wpłacenia jej na konto wybranej przez siebie lub Autoryzowanego Doradcę, organizacji pożytku publicznego w ciągu 14 dni. – dodaje Anna Wiśniewska.

Akcjonariusze Photonu będą musieli czekać na wznowienie obrotu nawet i miesiąc. Spółka podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi publikacji pełnej treści zbadanego sprawozdania rocznego do 15 sierpnia 2012 roku.

Przychody Photon Energy po pierwszych trzech miesiącach 2012 r. spadły o 35 proc. do 12,9 mln zł z 18,9 mln zł w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Skonsolidowany wynik netto z 4 mln zł zysku spadł do 26,6 mln zł straty. Wynik EBIT utrzymał się na poziomie zbliżonym i wyniósł -2,55 mln zł. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły -2,25 mln zł, podczas gdy w rok wcześniej było to aż -16,2 mln zł. Do 187,7 mln zł wzrosły zobowiązania długoterminowe grupy.

>> Najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki znajdziesz w serwisie. >> Zobacz fundamentalny obraz spółki po wynikach kwartalnych w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT photon, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Photon Energy złożył prospekt w AFM w zw. z planem przejścia na rynki główne

  PHOTON Energy złożył prospekt emisyjny do holenderskiego urzędu regulującego rynek finansowy (AFM) w związku z zamiarem przeniesienia notowań akcji z NewConnect na rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zamierza także wejść na główny parkiet giełdowy w Czechach, tj. Praską Giełdę Papierów Wartościowych, zmieniając rynek obrotu z Free Market. Zmianie rynków notowań nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Kurs akcji spółki wystrzelił w czwartek rano o 15,50 proc., a za jedną akcję płacono 14,90 zł.

 • Photon Energy złoży prospekt w ciągu kilku tygodni

  PHOTON Energy złoży prospekt związany z przeniesieniem notowań na główne rynki giełd w Warszawie i Pradze w ciągu najbliższych tygodni, poinformował prezes Georg Hotar.

 • Photon Energy podłączył na Węgrzech 8 elektrowni fotowoltaicznych

  PHOTON Energy Solutions - węgierska spółka zależna PHOTON Energy - podłączył osiem elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,4 MWp na Węgrzech, zwiększając portfel elektrowni własnych do 57,1 MWp w skali globalnej. Kurs akcji spółki rośnie dziś o ponad 13 proc.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Photon ujawnił z opóźnieniem wypowiedzenie ugody skarbowej

  Giełda wznowiła notowania czeskiego dostawcy rozwiązań służących do pozyskiwania energii słonecznej PHOTON Energy, które zostały zawieszone z początkiem lipca z powodu nieprzekazania zaudytowanego raportu rocznego. Opublikowany w czwartek raport ujawnia dużo gorszą sytuację spółki niż wcześniej sądzili inwestorzy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR