Zieleń wróciła na giełdy. Kruk i AmRest bohaterami w mWIG40

Omawiane walory: , , , , ,

We wtorek europejskie giełdy odrabiają straty, a warszawska GPW jest jednym z liderów odbicia. Uwaga inwestorów koncentruje się na mocnych wzrostach cen akcji spółek w segmencie misiów.

Po zielonej stronie są m.in. indeksy we Frankfurcie, w Mediolanie, Budapeszcie oraz Warszawie. Z odbiciem nie radzą sobie jedynie główne wskaźniki w Paryżu oraz Londynie – CAC 40 i FTSE 100 krążą tuż pod poziomami odniesień. Kwestia powrotu pozytywnego sentymentu pozostaje w gestii administracji Donalda Trumpa. Inwestorzy po cichu wierzą, że prezydent przeforsuje obiecane wcześniej reformy podatków i inwestycji infrastrukturalnych.

W Warszawie WIG20 rośnie o 0,5 proc. i odsuwa się od ważnego wsparcia na 2.200 pkt. Nieco lepiej radzi sobie mWIG40. Indeks średniaków rośnie dziś o 0,75 proc. Stawkę zamyka sWIG80, który umacnia się o 0,3 proc.

Skalą obrotów wyróżnia się dzisiaj AmRest (+2 proc.). Operator sieci restauracji typu fast food zawarł wstępne porozumienie w kwestii uzyskania praw master-franczyzobiorcy dla marki Pizza Hut na rynku niemieckim oraz nabycia dwóch restauracji Pizza Hut w systemie delivery. Transakcja dotyczy 74 restauracji prowadzonych przez sub-franczyzobiorców. Finalizacja umowy ma nastąpić najpóźniej do 30 maja. Wartość transakcji uzależniona jest od wyniku due diligance. Dla giełdowego AmRestu będzie to kolejny krok w podboju rynku niemieckiego. Wcześniej spółka przejęła sieć kawiarni Sturbucks.

W indeksie średnich spółek liderem wzrostów są walory Kruka (+5 proc.). Analitycy JP Morgan w najnowszym raporcie zalecają przeważaj z targetem cenowym na poziomie 294 zł. Wycena biura jest wyższa od poniedziałkowego zamknięcia o ponad 28 proc. Równolegle zarząd ogłosił, że z zysku za 2016 r. rekomenduje akcjonariuszom wypłatę dywidendy w wysokości 2 zł na akcję.

W indeksie maluchów o 20 proc. wystrzeliły notowania PBG. Spółka pochwaliła się olbrzymim zyskiem za miniony rok. Na poziomie netto grupa wykazała 838,70 mln zł, wobec 171 mln zł straty rok wcześniej. Zysk operacyjny to 820,40 mln zł, wedle ponad 190 mln zł starty rok wcześniej. Skokowa poprawa to efekt ujęcia w księgach spółki dominującej uprawomocnienia się w 2016 roku postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu – kwota 926 mln zł.

Na szerokim rynku z ponad 3-proc. przeceną zmagają się akcje Polwaksu. Spółka poinformowała, że łączny koszt budowy instalacji odolejania rozpuszczalnikowego będzie wyższy o 30 proc. niż pierwotnie zakładano i wyniesie 159,9 mln zł.

O blisko 3 proc. tanieją walory Mercator Medical. Producent jednorazowych rękawic medycznych uważa, iż istotny wzrost cen kauczuku w okresie styczeń-luty może wpłynąć na obniżenie marży w pierwszej połowie 2017 roku. Jednocześnie spółka liczy na odwrócenie negatywnych tendencji od III kwartału br. Dodatkowo zarząd zapowiedział, iż pełne uruchomienie nowej fabryki w Tajlandii planowane jest na II kwartał 2018 roku. Jest to kluczowa inwestycja, która pozwoli podnieść moce produkcyjne o 150 proc.

Blisko 6-proc. spadek odnotowują akcje Ailleronu. Dwa, powiązane z głównym akcjonariuszem, fundusze venture w ramach budowy przyspieszonej księgi popytu sprzedają 1,2 mln akcji, dających 7,35 proc. głosów na walnym.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ailleron, Amrest, Kruk, mercator, PBG, polwax, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Asseco wdraża e-podpis w Grupie Kruk

  Grupa KRUK wdrożyła rozwiązanie firmy Asseco oparte o tzw. biometryczny podpis elektroniczny. Umożliwia on zawieranie umów z klientem bez konieczności podpisywania dokumentów w formie papierowej.

 • Mercator wchodzi w segment produktów pozamedycznych

  Producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku finalizuje proces rebrandingu, polegający na zmianie logotypu przy zachowaniu dotychczasowej nazwy korporacyjnej. W ślad za zmianą identyfikacji wizualnej, spółka planuje rozszerzenie oferty w segmentach pozamedycznych i na rynku konsumenckim.

 • Blisko 1,7 tys. akcjonariuszy Kruka wzięło udział w buy backu Atrakcyjna cena skusiła akcjonariuszy KRUKa. W sumie między 19 października a 13 listopada Santander BM, który prowadził w imieniu spółki zapisy, otrzymał 1.659 ofert sprzedaży obejmujących łącznie 17.312.434 akcji giełdowego windykatora.
 • Allegro ciągnie WIG20 w dół, w grze Dino Polska i OAT

  Końcówka tygodnia upływa pod znakiem odreagowania szczepionkowej euforii. W południe wszystkie główne indeksy GPW notowały spadki. Najmocniej traci WIG20, którego piętą achillesową jest dziś Allegro.

 • WIG20 zbiera siły do wspinaczki na 2.000 pkt., w grze banki, CD Projekt i Biomed-Lublin

  Warszawska giełda nadrabia zaległości wywołane krótką przerwą w handlu. W czwartek wzrostowy rajd kontynuują przede wszystkim banki, ale dobrze spisują się też takie spółki jak Biomed-Lublin czy MERCATOR.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR