Zielone światło z Wall Street, PGE i CCC liderami wzrostów w WIG20

Omawiane walory: , , , ,

Środowe wzrosty na Wall Street dały zielone światło do kupna akcji na GPW. Akcje PGE i CCC rosną po około 4 proc. Słabiej spisują się natomiast banki, którym niezmiennie ciąży kwestia wyroku TSUE.

PGE,CCC,Rainbow,Polimex,RedDev

Źródło: ATTrader.pl

Środowa sesja na Wall Street okazała się lustrzanym odbiciem sesji wtorkowej. Początkowe spadki amerykańskich indeksów przerodziły się we wzrosty na jej zamknięciu (DJIA +0,61 proc.; S&P500 +0,62 proc.; Nasdaq +1,05 proc.), co dziś wspiera nastroje na światowych giełdach. W tym również w Warszawie.

W południe indeks WIG20 rósł o 0,53 proc. do 2.171 pkt., WIG o 0,44 proc. do 57.334 pkt., mWIG40 o 0,31 proc. do 3.717 pkt. i tylko tradycyjnie chodzący swoimi ścieżkami sWIG80 tracił 0,09 proc. i miał wartość 11.539 pkt. Przedpołudniowe wzrosty plasowały warszawską giełdę w górnej połowie europejskich parkietów, gdzie poza kilkoma wyjątkami, również dominował kolor zielony.

W drugiej połowie dnia wciąż impulsy płynące z Wall Street będą decydować o nastrojach w Warszawie i na większości giełd w Europie. Wpływ na zachowanie amerykańskich inwestorów będą natomiast miały przede wszystkim liczne popołudniowe wystąpienia bankierów centralnych. Na drugim planie znajdą się finalne dane o amerykańskim PKB za II kwartał (godz. 14:30; prognoza: 2 proc.). Wynika to z faktu, że to już mocno historyczne dane, które zwykle nie różnią się od ich drugiego odczytu.

W indeksie WIG20 wyróżniają się dwie spółki: PGE i CCC. Zachowanie pierwszej jest odzwierciedleniem całej giełdy. Po wczorajszej przecenie kurs dziś mocno odbija, chociaż wciąż perspektywy są niekorzystne. Akcje PGE drożeją o 3,9 proc. do 7,99 zł, po tym jak poprzednie 5 sesji spółka kończyła spadkami. Odbicie pomimo, że spore, jest tylko korektą, przez co wciąż scenariuszem bazowym pozostaje powrót do ostatniego dołka na 7,282 zł.

Kurs CCC idzie w górę o 4,3 proc. do 135,60 zł, co daje jej pierwsze miejsce wśród blue chipów. To 3 kolejna wzrostowa sesja, po tym jak wcześniej kurs zaliczył 9 kolejnych dni spadków. Obserwowany w tym tygodniu zwrot z poziomu ostatnich dołków każe oczekiwać, że wzrosty będą kontynuowane.

W WIG20 pod presją pozostają banki. Subindeks WIG-Banki spada o 0,4 proc. To akurat jest zrozumiałe, bo nad sektorem gęstnieją czarne chmury, w związku z oczekiwanym wyrokiem TSUE ws. frankowiczów. I to nie tylko nad bankami, które są uwikłane w kredyty frankowe, ale nad całym sektorem. Związek Banków Polskich szacuje, że prognozowane około 60 mld zł kosztów dla banków w przypadku ewentualnego negatywnego wyroku TSUE to prognoza konserwatywna. Ta sama organizacja szacuje też, że liczba spraw sądowych ws. kredytów frankowych wzrosła w sądach o około 40 proc. w ciągu roku do kilkunastu tysięcy. Obecnie postępowania sądowe dotyczą jedynie dwóch proc. łącznej liczby udzielonych kredytów frankowych. Można oczekiwać, że po ewentualnym korzystnym dla frankowiczów wyroku TSUE odsetek ten mocno podskoczy.

Kwestia wyroku TSUE pojawiła się dziś też w komentarzu analityka agencji Moody’s. Stwierdził on, że na tę chwilę jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy wyrok ten będzie negatywny dla ratingu Polski. 

Na fali wznoszącej jest Rainbow Tours. Notowania touroperatora rosną 5. kolejną sesję. Inwestorzy liczą, że spółka przejmie część tortu po upadłych biurach podróży (Thomas Cook i Neckermann Polska). Kurs Rainbow Tour idzie w górę o 1,5 proc. do 26,70 zł i jest najwyżej od dwóch miesięcy. Pierwszy liczący się opór znajduje się na poziomie 28,50 zł.

Polimex-Mostostal, który w końcówce wczorajszych notowań urósł aż o 13,57 proc. po opublikowaniu informacji o podpisaniu intratnego kontraktu z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy na budowę węglowego bloku energetycznego o wartości 1,16 mld zł netto, dziś oddaje część tych zysków. Kurs spada o 1,9 proc. do 2,34 zł. Perspektywy dla kursu spółki pozostają jednak od wczoraj korzystne dla posiadaczy akcji. Zwrot notowań z poziomu majowego dołka pozwala mieć nadzieję, że podobnie jak w czerwcu, kurs zacznie wspinaczkę, kierując się ku lipcowemu maksimum na poziomie 2,96 zł.

Ostatnią wartą zauważenia informacją giełdową jest udany debiut spółki Red Dev Studio na NewConnect. Kurs akcji tego producenta gier w debiucie wzrósł o 26 proc. do 2,39 zł. W południe jedna akcja kosztowała 2,25 zł, co oznacza wzrost o 18,4 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, PGE, Polimexms, RAINBOW, RedDev, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR