Zielony piątek na giełdach, w grze KGHM i 11 bit studios

Omawiane walory: , , ,

Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin i wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w Polsce, to wszystko napędza piątkowe wzrosty cen akcji na GPW.

mapa,rynku

Źródło: ATTrader.pl

Przed południem wszystkie warszawskie indeksy świecą na zielono, a ponad połowa notowanych akcji drożała. Indeks WIG20 rośnie o 0,7 proc. do 1.590 pkt., WIG o 0,82 proc. do 44.816 pkt., mWIG40 o 1,16 proc. do 3.209 pkt., a sWIG80 o 1 proc. do 11.817 pkt. Łącznie rosły kursy 55 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy po czerwonej stronie znajdowały się kursy tylko 26 proc. spółek.

Takie zachowanie plasowało warszawskie indeksy w połowie europejskiej stawki, gdzie poza nielicznymi wyjątkami indeksy „zieleniły się”, a wśród liderów wzrostów były parkiety w Moskwie, Londynie i Frankfurcie.

Dzisiejsza sesja przy ulicy Książęcej nie mogła rozpocząć się inaczej niż od wzrostów. Było ku temu aż nadto powodów. Tym najważniejszym był, niezdyskontowany przez europejskie parkiety, zwrot indeksów na Wall Street. W efekcie czego, nie tylko mocno nie pospadały, na co wskazywał początek notowań, ale wyraźnie wzrosły (DJIA +1,62 proc.; S&P500 +1,15 proc.; Nasdaq Composite +0,91 proc.), przerywając spadkową serię.

Drugi pozytywny impuls napłynął w nocy z Chin. W kwietniu ujemna dynamika sprzedaży detalicznej wyhamowała wobec poprzedniego miesiąca (-7,5 proc. vs. -15,8 proc. r/r), a produkcja przemysłowa wzrosła mocniej od prognoz (3,9 proc. vs. 1,5 proc. r/r). To tchnęło w rynki nadzieję, że wychodzenie poszczególnych światowych gospodarek z recesji wywołanej pandemią koronawirusa, będzie szybsze niż to się obecnie zakłada i szybsze niż ostatnio straszył szef Fed Jerome Powell.

Nastroje w Warszawie poprawiły również lepsze od prognoz dane o polskim PKB w I kwartale br., którego roczna dynamika wprawdzie wyhamowała do 1,9 proc. z 3,2 proc. w ostatnim kwartale 2019 roku i był najniższy od lat, ale był to wynik powyżej konsensusu (1,3 proc. r/r). Aczkolwiek należy pamiętać, że to dość krótkotrwały impuls, bo kolejne kwartały upłyną w Polsce pod znakiem recesji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przed południem drożały akcje 16 z 20 spółek tworzących indeks WIG20. Nielicznej grupie spadkowiczów przewodziło Dino Polska, które kontynuowało zainicjowaną pod koniec kwietnia korektę i spadało o 1,95 proc. do 150,80 zł. Po tym jak kurs wrócił poniżej lutowych maksimów na poziomie 171,40 zł, pojawiła się nieco większa przestrzeń do spadków. Niemniej jednak, jeżeli nastroje na giełdzie istotnie się nie pogorszą, to strona popytowa powinna wybronić poziom 150 zł.

Liderami wzrostów wśród blue chipów były akcje CCC (+3,6 proc.) i KGHM (+3,3 proc.). Te pierwsze z powodu obserwowanej już od pewnego czasu podwyższonej zmienności, co jednak nie przekłada się w znaczący sposób na zmianę układu sił na wykresie obuwniczej spółki.

Notowania KGHM-u poszybowały w górę w ślad za obserwowanym rano zwrotem na rynku miedzi, gdy stronie popytowej udało się odrobić spore już straty, wracając powyżej poziomu 5.170 dolarów za tonę, co może zwiastować ruch do majowych maksimów na 5.291 dolarów.

Na szerokim rynku uwaga inwestorów koncentrowała się rano na akcjach 11 bit studios. Podrożały one o 4,06 proc. do 448,50 zł, zahaczając już dziś o poziom 462 zł, czyli przełamując kwietniowe maksimum na 461,50 zł i testując najwyższe poziomy od końca lutego. Skok notowań to zasługa bardzo dobrych wyników finansowych. W I kwartale producent m.in. gry „Frostpunk” zanotował skok zysku o 227 proc. w relacji rocznej do 14,5 mln zł. Był on o 60 proc. wyższy od prognoz analityków. Przychody spółki w tym czasie wzrosły o 115 proc. do 30,5 mln zł, przewyższając tym razem rynkowe prognozy o 27,7 proc.

Covidowa gorączka pozytywnie udzieliła się akcjom Krynicy Vitamin. Notowania producenta napojów wystrzeliły w górę aż o 29,6 proc. do 5,60 zł, po tym jak wczoraj po sesji podała ona informację o nawiązaniu współpracy w zakresie produkcji płynu do dezynfekcji rąk.

gorace,spolki

Gorące wzrosty spółek na GPW.

Dzisiejsza poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, nawet pomimo tego, że jest wspierana przez optymistyczne w swej wymowie dane z Chin, nie dezaktualizują ostatnich obaw inwestorów o to, że po otworzeniu gospodarek liczba zachorowań ponownie wzrośnie, co wydłuży okres wychodzenia z recesji. Co więcej, wczorajsze wypowiedzi prezydenta Trumpa odnośnie mocnego dolara, mogą przełożyć się na przyszłe umocnienie amerykańskiej waluty, co dodatkowo zaszkodziłoby rynkom wschodzącym. Z katalogu ryzyk nie zniknął też temat nowej odsłony wojen handlowych między USA a Chinami. I dlatego też, do wzrostów na giełdach należy podchodzić ostrożnie, wciąż licząc się z możliwością spadków indeksów w kierunku marcowych minimów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, ccc, kghm, KRVITAMIN)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR