10 mocnych spółek na trudny 2016 rok wg Millennium DM

Biuro spodziewając się kolejnego trudnego roku na rynku akcji zaleca akumulowanie walorów zdrowych fundamentalnie spółek. Za dobrą lokatę kapitału uważa też wybrane surowce rolne.

Millennium DM odtajnił strategię inwestycyjną na 2016 r. Według biura, akcje na polskim rynku, pomimo że są jednymi z tańszych w regionie, prawdopodobnie takimi pozostaną. Ubiegły rok nie przyniósł rozwiązań problemów politycznych czy ekonomicznych, które martwiły inwestorów przed rokiem, natomiast zostały one przesłonięte przez nowe zagrożenia. Analitycy nie oczekują w 2016 r, spektakularnego wyniku indeksów giełdowych, ale nie wykluczają, że będzie to dobry okres do akumulowania przecenionych walorów. W opinii brokera, trudno obecnie wskazać klasę aktywów stanowiących bezpieczniejszą przystań niż dobrze wyselekcjonowane akcje, którym powinny pomagać niskie stopy procentowe i jeszcze tańsze niż przed rokiem surowce.

Biuro zauważa, że rok 2016 na rynku akcji zapowiada się mniej optymistycznie niż wyglądało to rok wcześniej, choć i ten okazał się dość niespokojny. Przybierające na znaczeniu ryzyko polityczne oraz dywergencja w polityce monetarnej, to główne czynniki, które będą kształtować zachowanie giełd w 2016 roku.

– Wciąż naszym głównym typem pozostaje strefa euro oraz Japonia, słabiej powinien zachowywać się rynek w USA. W odwrocie cały czas pozostaną rynki wschodzące, choć niewykluczone jest chwilowe odbicie notowań w ślad za możliwym odreagowaniem ubiegłorocznych spadków na rynkach surowców. Giełda w Warszawie najgorsze wydaje się już mieć za sobą, choć tu także pierwsze skrzypce będzie odgrywało ryzyko polityczne. Generalnie spodziewamy się raczej niskich stóp zwrotu w perspektywie całego roku, a częstym gościem na giełdach powinna być podwyższona zmienność. – czytamy w strategii Millennium DM.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi selekcję najdorodniejszych spółek

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Na krajowym rynku biuro ma swoich faworytów w branżach: finansowej, spożywczej, handlowej i deweloperskiej. Na liście top pick znaleźli się mniejsi przedstawiciele sektora, nienarażeni na koszty ustawy frankowej oraz mogący stosunkowo szybko przerzucić podatek na klientów (Alior Bank i Idea Bank). Zalecono także inwestycję w spółki dywidendowe tj. PZU i Bank Handlowy – te instytucje też uznano za mniej narażone na ostatnie i potencjalne zmiany regulacyjne.

Faworytami w branży handlowej są Vistula i AB. Przy pierwszej ze spółek wskazano, że w mniejszym stopniu zagraża jej sprzedaż internetowa, a dodatkowo stanowi lepszą ekspozycję na bogacące się społeczeństwo.

– Dobrą naszym zdaniem ekspozycją na rosnący optymizm konsumentów są dystrybutorzy IT. Sądzimy, że najsilniejszy negatywny sentyment do tych spółek już minął. W szczególności podoba się nam spółka AB, która jest notowana z dyskontem wobec konkurentów, a ostatnie kwartały pokazały odporność jej wyników na wstrząsy około rynkowe. – dodaje biuro.

>> Zobacz także: 18 faworytów na 2016 rok wg Noble Securities

W branży spożywczej wyróżniono Tarczyńskiego i Ambrę. W pierwszej ze spółek zwrócono uwagę na niski wskaźnik C/Z, pomimo wyników pod presją. Biuro ocenia, że rynek wycenia pesymistycznie dużo większy spadek zysków. W Ambrze zwrócono uwagę na wysoką dywidendę oraz bardzo silny cash flow, co amortyzuje negatywny wydźwięk spadku zysków r/r.

W sektorze deweloperskim uwaga biura koncentruje się na Robygu i Echo Investment. Pierwsza ze spółek działa w segmencie mieszkaniowym. Z jednej strony rekordowo niskie stopy procentowe mogą kolejny raz zostać obniżone, zachęcając do inwestycji w mieszkania, a z drugiej hamulcem sprzedaży może okazać się polityka banków, które ze względu na podatek bankowy mogą być niechętne do udzielania mało rentownych kredytów hipotecznych.

– Pomimo stosunkowo wysokich wycen (biorąc pod uwagę wskaźnik  C/WK) spośród deweloperów mieszkaniowych ponownie preferujemy akcje Robyga. W przypadku deweloperów komercyjnych walory Echo Investment wydają nam się bardziej interesujące od GTC. Pierwszy z tej pary deweloperów wkrótce wypłaci solidną dywidendę i wciąż notowany jest z dyskontem do  wartości księgowej. Z kolei GTC w  minionym roku przeprowadził kolejną emisję akcji i zakończył restrukturyzację, jednak w wyniku ubiegłorocznych wzrostów kursu, akcje dewelopera straciły na atrakcyjności (notowany jest powyżej wartości księgowej). – ocenia Millennium DM.

Biuro zwraca też uwagę na surowce rolne. Ich zdaniem będą one jedyną zyskowną lokatą kapitału w tej klasie aktywów. Pomimo dość sporych spadków cen w całym 2015 r., w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji, mówiących o pogarszających się warunkach pogodowych w głównych regionach upraw (Rosja, Ukraina, Brazylia), a tegoroczny sezon El Nino tylko podgrzewa atmosferę niepewności.

– Wszystko to sprawia, iż w nadchodzących miesiącach można spodziewać się odbicia notowań większości produktów rolnych, szczególnie że pojawią się także pierwsze prognozy mówiące o możliwości silniejszego wzrostu popytu, szczególnie ze strony coraz bardziej bogacącego się społeczeństwa krajów wschodzących. Zalecamy więc ulokowanie przynajmniej części kapitału właśnie w produktach rolnych. – sugeruje biuro.

>> Prognozy na luty dla rynków akcji, surowców i towarów rolnych

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, Alior, AMBRA, echo, handlowy, Ideabank, PZU, robyg, tarczynski, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR