12 znanych spółek, które warto śledzić w sezonie wyników za II kwartał

DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę. Wśród czarnych koni dominują reprezentanci takich branż jak przemysł, finanse, handel czy telekomunikacja.

Sezon wyników za II kwartał na GPW wystartował z przytupem. Zainaugurował go Orlen, który pochwalił się zyskami dużo lepszymi od oczekiwań analityków. Od tego momentu karty na stół wyłożyły jeszcze cztery duże i znane spółki (Santander Bank Polska, Orange Polska, Millennium i Żywiec), ale żadna z nich nie powtórzyła wyczynu Orlenu. Eksperci DM mBanku liczą, że ta sztuka uda się jeszcze garstce firm. Wśród faworytów bieżącego sezonu znaleźli się reprezentanci takich branż jak przemysł, finanse, handel czy telekomunikacja.

Miniony kwartał był umiarkowanie udany dla szeroko rozumianej branży finansowej. Zdaniem ekspertów, najbliższe wyniki będą średnio o 5 proc. wyższe r/r, a cały sektor zrealizuje 42 proc. całorocznej prognozy biura na 2019 r. Cieniem na branży bankowej kładą się medialne doniesienia o problemach z jakością portfela kredytowego Alior Banku, który jeszcze na początku lipca sygnalizował odpisy na długi ZM Henryk Kania (ekspozycja banku na spółkę wynosi ponad 200 mln zł), a w tym tygodniu ujawnił problemy z kredytami Onico. Osobnym tematem jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, które wyznaczy kierunek orzecznictwa w kwestii kredytów frankowych.

– W świetle sezonowo słabego 1Q’19 oraz negatywnych odpisów, jakie będą miały miejsce w 2Q’19 (ZM Henryk Kania) uważamy, że wynik jest dobry. Niemniej jednak sentyment do polskiego sektora bankowego będzie kreowany przez oczekiwany wyrok TSUE w sprawie kredytów CHF. Na pozytywne wyróżnienie w 2Q’19 zasługują OTP z historycznie wysokim wynikiem, PKO BP oraz Skarbiec Holding – czytamy w lipcowym opracowaniu DM mBanku.

Podobnie sytuacja prezentuje się w energetyce, gdzie zakładana realizacja prognoz EBITDA powinna sięgnąć 52 proc. (co nie odbiega od sezonowych wzorców). Faworytem biura jest Energa, której kurs akcji pozostaje w okolicach historycznych minimów (aktualnie ok. 7,40 zł). W kolejnych kwartałach biuro spodziewa się wyższej dodatniej dynamiki w PGE i Enei (wyższe wolumeny na wytwarzaniu, efekt normalnej zimy w 4Q).

Ciekawie zapowiadają się raporty finansowe giełdowych producentów nawozów. Jeszcze w czerwcu sygnalizowaliśmy, że spółkom chemicznym w II kwartale sprzyjała sytuacja surowcowa – ceny gazu spadły do najniższych poziomów od trzech lat. Poprawę wyników będzie potęgował efekt niskiej bazy wynikowej. W ubiegłym roku Grupie Azoty wiatr wiał w oczy z każdej strony – sezon nawożenia zaczął się późno, gaz był drogi, a ceny nawozów były niskie. W tym roku jest odwrotnie, a Grupa Azoty to jeden z czarnych koni tego sezonu.

– Bardzo dobre wyniki w 2Q’19 przedstawi Grupa Azoty, co może dalej przesuwać konsensus na bieżący rok w górę. Ciech poda wyniki zbliżone r/r, co może być negatywnie interpretowane przez rynek – uważają analitycy DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Języczkiem u wagi będą z pewnością wyniki spółek telekomunikacyjnych, które niedawno oficjalnie zawiesiły broń i zakończyły wojnę cenową. W tym kontekście faworytem DM mBanku jest Play. Telekom opublikuje raport za II kwartał 26 sierpnia.

– Oczekujemy, że w 2Q’19 bardzo dobre wyniki na tle Orange Polska i Cyfrowego Polsatu zaraportuje Play (>12 proc. wzrost na linii EBITDA w Play vs. spadki oczyszczonych wyników w Cyfrowym Polsacie i Orange Polska) – czytamy w raporcie.

Biuro spodziewa się dobrych wyników w Wirtualnej Polsce, a słabych w Agorze. Niespodzianką ma być za to poprawa wyników r/r w Asseco South Eastern Europe (+16 proc. r/r bez konsolidacji Macrologic i MSSF16).

Chudy kwartał mają za sobą branża przemysłowa. Według statystyk DM mBanku, w 2Q’19 proporcja spółek podających słabsze r/r wyniki wzrośnie do 56 proc. Lepsze r/r wyniki zaraportuje jedynie 31 proc. spółek – najniżej od 2Q’17.

– Największych pozytywnych zaskoczeń oczekiwalibyśmy w Famur i Pozbud. Negatywnie mogą zaskoczyć Alumetal i Boryszew. Słabsze r/r wyniki przedstawią spółki wydobywcze (JSW i KGHM) – czytamy w raporcie.

Pierwszą od dłuższego czasu zadyszkę złapali z kolei beneficjenci hossy na rynku mieszkaniowym. Minione półrocze wśród deweloperów i Catalyst zostało zamknięte wzrostem 9 proc. r/r liczby przekazanych mieszkań, lecz sam II kwartał był słabszy, a dynamika spadku wyniosła 9 proc. Z tego powodu lista faworytów – względem poprzednich kwartałów – skurczyła się do jednej pozycji, czyli Dom Development.

– Spadek liczby mieszkań rozliczonych w wyniku determinuje ujemną dynamikę wyników w Dom Development, Atalu i LC Corp, która niemniej jednak jest zgodna z naszymi rocznymi prognozami (wykonanie zysku netto 47 proc. w Dom Development i 35 proc. w Atalu, w którym najmocniejszy będzie 4Q). Pozytywnie wyróżniają się wyniki Archicomu, który zanotował rekordowy poziom przekazań – czytamy w raporcie.

Listę faworytów DM mBanku zamykają AmRest i VRG. W obu wypadkach biuro spodziewa się pozytywnej reakcji rynku na wyniki. Słabe wyniki kwartalne powinny zaraportować CCC i MON. Efekt kalendarzowy powinien wspierać poprawę sprzedaży porównywalnej w Eurocash, Dino Polska i Jeronimo Martins. Biuro dodaje, że aktywność promocyjna i inflacja kosztów może wpłynąć na rentowność tych spółek.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, ASSECOSEE, domdev, energa, Famur, Grupaazoty, pkobp, play, pozbud, skarbiec, vrg, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Hyundai Engineering rozpoczyna prace na budowie Polimerów Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka z grupy kapitałowej Grupy Azoty - przekazała plac budowy Polimerów Police firmie Hyundai Engineering. Tym samym generalny wykonawca będzie mógł rozpocząć prace budowlane na terenie przyszłego terminala przeładunkowo-magazynowego.

 • Jacek Goliński nowym prezesem Energi

  Rada nadzorcza Energi wybrała Jacka Golińskiego na prezesa zarządu, a Adriannę Sikorską na wiceprezesa zarządu ds. komunikacji.

 • WIG20 wreszcie odbija, zielono m.in. na Pekao i PKO BP

  Skrajne wyprzedanie warszawskich blue chipów doprowadziło do odbicia WIG20. W górę indeks prowadzą przede wszystkim spółki z sektora finansowego. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach globalnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR