16 najbardziej zadłużonych spółek po I kwartale 2012 r.

Łączne zadłużenie emitentów giełdowych wzrosło przez ostatni kwartał aż o 10 mld zł. StockWatch.pl sprawdził kto zaciągnął nowe kredyty i czy ma na nie pokrycie, a także wyłonił spółki w najtrudniejszej sytuacji finansowej, z których kilka już chwieje się w posadach.

Wnioski z analiz raportów kwartalnych są szczególnie istotne właśnie teraz, gdy na rynku trwa zawierucha. Z jednej strony wiele akcji jest przecenionych i można wśród nich szukać okazji, ale jednocześnie warto pamiętać iż giełdowe spadki biorą się ze złej sytuacji gospodarczej. W obecnych uwarunkowaniach rośnie więc znaczenie stabilności finansowej, czyli możliwości przetrwania kryzysu gdy kontrahenci nie płacą, a towar nie schodzi. W sytuacji zachwiania płynności nie będzie można ratować się emisją akcji czy obligacji tak łatwo, jak w dobrych czasach.

Ryzyko może być tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim zadłużeniem i trudnościami w jego obsłudze. StockWatch.pl sprawdził, jak wygląda pod tym kątem obraz giełdowych spółek i gdzie zachować wzmożoną czujność. Analizie poddaliśmy skonsolidowane sprawozdania finansowe za I kwartał 2012 r. spółek z głównego parkietu, które do 25 maja zaraportowały ten okres i są notowane od co najmniej roku. Pod uwagę wzięliśmy tylko zadłużenie odsetkowe netto, czyli kredyty, leasingi i obligacje pomniejszone o posiadaną gotówkę. Ale to nie oznacza, że pomijamy zobowiązania handlowe – zostały one również uwzględnione poprzez wskaźnik ogólnego zadłużenia.

Łączne zadłużenie kredytowe firm notowanych na rynku głównym GPW (z wyłączeniem banków i ubezpieczalni), wynosiło na koniec marca aż 93 mld zł, co oznacza wzrost od ostatniego kwartału o około 10 mld zł. Jednocześnie 104 spółki z analizowanych 368 podmiotów miały nadpłynność, czyli stan gotówki wyższy od zobowiązań odsetkowych. Ich zakumulowana kwota niewykorzystanych środków wynosiła 17,2 mld zł. Pozostałe to spółki zadłużone, które łącznie zaangażowały netto kwotę 110 mld zł kapitału obcego. Ta suma od końca poprzedniego kwartału wzrosła o 3 mld zł. >> Także wśród najbogatszych spółek poziom gotówki stopniał do 95 mld zł z 106 mld zł >> Ranking najbogatszych giełdowych spółek po I kwartale 2012 r.

Wartościowo największy wzrost zadłużenia wystąpił wśród dużych spółek, gdzie pięć z nich odpowiada za wzrost aż o 6,7 mld zł z łącznych 10 mld zł wzrostu. Najmocniejszy przyrost zanotowały giełdowe blue chipy na czele z PGNiG (wzrost o 2,5 mld zł), TPSA (o 2,3 mld zł) oraz Tauronem (o 686,5 mln zł).

Wysoko w tej klasyfikacji uplasowały się także spółki budowlane, gdzie mocno ciążą problemy z płynnością. W I kwartale wyraźnie skoczyło ono w PBG (o 676,87 mln zł), Polimeksie-Mostostalu (o 570,23 mln zł) i Hydrobudowie Polska (o 176,87 mln zł).

>> Zobacz jak zmienił się rating Altmana dla poszczególnych spółek z sektora budowlanego. >> Spadły ratingi siedmiu spółek budowlanych, trzy poważnie zagrożone.

Wielkość bezwzględna zadłużenia to suche liczby, które mogą być małe lub duże, lecz miarodajne jest dopiero ich porównanie do kapitałów własnych oraz do rentowności gotówkowej potrzebnej na spłatę odsetek. Dlatego StockWatch.pl uwzględniając te parametry zestawił ranking najbardziej zadłużonych spółek pod kątem wskaźnika ogólnego zadłużenia, czyli stosunku zadłużenia ogółem do aktywów ogółem. Ostatnio obserwowana czarna seria wniosków o upadłość ze strony wierzycieli spółek budowlanych dobitnie pokazała, że nie tylko zadłużenie odsetkowe rodzi ryzyko dla akcjonariuszy, ale także zadłużenie handlowe i to nawet na niewielkie kwoty.

W poniższym rankingu zestawiliśmy spółki pod względem udziału zobowiązań w aktywach, a dodatkowo mające dług netto oraz wskaźnik DN/EBITDA ujemny bądź przekraczający wartość 5, co wskazuje iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka nie wypracowała zysku gotówkowego wystarczającego na normalną obsługę długu. Wspomniany wskaźnik wykorzystywany jest przez banki do śledzenia poziomu zadłużenia kredytowego. Banki spokojnie patrzą na wartości poniżej 3, przekroczenie budzi już niepokój, a zbliżanie się do 5 staje się poważną blokadą w zaciąganiu kolejnych zobowiązań.

Po tak przeprowadzonej selekcji wyłoniliśmy 16 spółek o niełatwej sytuacji finansowej. W tej grupie znalazło się 5 spółek dla których wskaźnik ogólnego zadłużenia przekracza 100 proc., co wskazuje na ujemne kapitały własne. Takie spółki są w strefie zagrożonej, co potwierdza rating Altmana. Dodatkowo niektóre od dłuższego czasu ocierają się o upadłość.

Najgorzej w naszym rankingu wypada Internet Group. Spółka jest od długiego czasu w trakcie procesu upadłości układowej, co było przedmiotem sporego zamieszania w I kwartale. Najpierw w połowie lutego sąd odwoławczy uchylił postanowienie o zatwierdzeniu układu przyjętego w postępowaniu upadłościowym. Notowania okupiły to potężną przeceną. Następnie w marcu doszło do odbicia kiedy sąd zgodził się na układowe postępowanie upadłościowe (Szczegóły tutaj.). Sygnały ostrzegawcze wobec spółki od IV kw. 2007 wysyłał rating Altmana, który spadł wówczas na poziom CCC+.

Najniższy poziom ratingu kredytowego i zarazem najbardziej alarmujący ma jeszcze kilka spółek, których wskaźnik ogólnego zadłużenia jest niebezpiecznie wysoki. Wśród nich są Jago i Advadis. Pierwsza ze spółek znajduje się w upadłości likwidacyjnej, a druga w upadłości układowej. Obie straszą wskaźnikiem ogólnego zadłużenia wynoszącym odpowiednio 162 proc. i 136 proc. Dwie ostatnie spółki z trzycyfrowym wskaźnikiem to Sfinks oraz One2One. Zarówno sieć gastronomiczna, jak też firma specjalizująca się w interaktywnych rozwiązaniach mają najniższy rating Altmana. I tutaj również zadziałał on jako sygnał wyprzedzający. W wypadku Jago spadł on na poziom B- po II kw. 2009 r., w Sfinksie ostrzeżenie było po IV kw. 2007 r., w One2One po raz pierwszy poziom CCC pojawił się po II kw. 2009 r., a w wypadku Advadisu pierwszym ostrzeżeniem było tąpnięcie na poziom B po II kw. 2008 r.

>> Rating Altmana dla spółek z warszawskiego parkietu >> sprawdzisz za pomocą skanera w serwisie StockWatch.pl

Ogromne kłopoty finansowe branży budowlanej przyczyniły się do pojawienia się kilku jej reprezentantów w naszym rankingu najbardziej zadłużonych spółek wg stanu na koniec marca 2012 r. Na liście znaleźli się ABM Solid, Mostostal Warszawa oraz Energomontaż Południe z grupy PBG. Niedawno pierwsza ze spółek podpisała z kredytodawcami i obligatariuszami umowę dotyczącą restrukturyzacji jej zadłużenia. Porozumienie określa zasady spłaty wszystkich zobowiązań budowlanej firmy wobec jej wierzycieli finansowych. Na 11 maja zadłużenie spółki wynosiło 101,7 mln zł. Według umowy należności mają zostać spłacone do końca 2017 r. Natomiast Mostostal Warszawa ma za sobą kolejny kwartał na minusie i zmianę na stanowisku prezesa. Nowym szefem budowlanej grupy został Marek Józefiak, który wcześniej był m.in. sternikiem w TPSA.

Wysokie zadłużenie dokucza także CEDC. Spółka przyciśnięta do muru zgodziła się skorzystać z pomocy rosyjskiego konkurenta z branży alkoholowej Russian Standard. CEDC w zamian za zastrzyk gotówki wyemitował na jego rzecz nowe akcje o wartości 30 mln USD po cenie 5,25 USD za akcję. Do tego dochodzi emisja obligacji zamiennych o wartości 70 mln USD, wymienialnych na akcje po cenie 5,25 USD. Wszystkie uzyskane środki mają zostać wykorzystane na wykup obligacji zamiennych z terminem zapadalności na 2013 r.

W naszym rankingu znalazły się także takie spółki jak Bakalland oraz Intersport. W bakaliowej spółce wysokie zadłużenie ma związek z realizowaniem strategii rozwoju. Natomiast w Intersporcie uwagę zwraca słaby ubiegły rok, gdzie po trzech korektach prognoz spółka zakończyła 2011 rok na minusie. Na ten rok zapowiedziała poprawę, a zyski i sprzedaż udało się zwiększyć już w I kwartale. Ważne dla dystrybutora asortymentu sportowego może okazać się piłkarskie EURO 2012.

>> W serwisie znajdziesz szczegółowe analizy raportów kwartalnych poszczególnych spółek >> przygotowane przez analityków StockWatch.pl – aktualną listę omówień znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abmsolid, advadis, atlasest, bakalland, CEDC, efekt, energopld, euimplant, igroup, INTERSPORT, jago, miraculum, mostalwar, one2one, sfinks, warimpex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR