StockWatch.pl

25 stycznia sąd ogłosi wynik głosowania nad układem w GetBacku

Omawiane walory:

Zaraz po głosowaniu w sprawie przyjęcia zaktualizowanych propozycji układowych GetBacku sąd ogłosił przerwę. Wynik poznamy dopiero pod koniec tygodnia.

Wtorkowe Zgromadzenie Wierzycieli GetBack w siedzibie Sądu Okręgowego we Wrocławiu trwało ponad 10 godzin i było pełne emocji. Punktem kulminacyjnym było głosowanie w sprawie przyjęcia zaktualizowanych propozycji układowych, które spółka przedstawiła zaledwie dzień wcześniej. Zaraz po głosowaniu sąd zarządził przerwę. Liczenie głosów potrwa kilka dni. Wynik zostanie ogłoszony w piątek (25 stycznia) o godzinie 12:00. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

GetBack chce oddać 25 proc. w 8 lat

Plan układu bazujący na tzw. opcji inwestorskiej, czyli szybkiej sprzedaży aktywów inwestorowi i podział gotówki między wierzycieli, niespodziewanie legł w gruzach. W poniedziałek wieczorem spółka podała, że Hoist wycofał się z zakupu wszystkich aktywów. Decyzja co prawda zapadła kilka dni wcześniej, ale zarząd GetBacku trzymał ją w tajemnicy i ogłosił dopiero na kilkanaście godzin przed decydującym walnym. W tym czasie spółka przygotowała plan awaryjny, czyli scenariusz operacyjno-inwestorski, zakładający „stopniowe upłynnianie aktywów”.

GetBack dopiero na wtorkowym walnym przedstawił szczegóły. Spółka zaproponowała wierzycielom spłatę 25 proc. należności głównej w gotówce rozłożoną w ratach na 8 lat. Zarząd tłumaczy, że taki poziom spłaty, w porównaniu do poprzednich propozycji (23 proc. w 1,5 roku), wynika z kilku czynników: większych zobowiązań wobec funduszy, niższej ceny niż zakładano przy sprzedaży aktywów zagranicznych.

GetBack chce sprzedawać posiadane portfele wierzytelności w mniejszych pakietach. Jednym z chętnych ma być wspomniany już Hoist. Według deklaracji, szwedzki inwestor chce nabyć ok. 1/3 wszystkich nieregularnych aktywów GetBacku, a porozumienie w tej sprawie ma być „na końcowym etapie”.

Spłaty proponowane przez GetBack. Źródło: GetBack

Zgodnie z propozycją zarządu, pierwsza rata ma trafić do wierzycieli niezabezpieczonych dopiero w 2020 roku. W pierwszej kolejności GetBack musi spłacić wierzycieli zabezpieczonych, czyli banki, które jeszcze niedawno deklarowały umorzenie 60 mln zł z łącznej kwoty ok. 450 mln zł. Teraz ta opozycja jest nieaktualna, ponieważ warunkiem instytucji była szybka, jednorazowa spłata w wariancie inwestorskim.

W propozycjach układowych zarząd zawarł alternatywny wariant, oparty na założeniu pełnej dezinwestycji – sprzedaży do jednego inwestora większości portfeli. W tej chwili spółka nie dysponuje podpisanymi umowami z inwestorami, ale ma oferty od dwóch pozostałych uczestników ostatniej fazy przetargu. W związku z tym założeniem tego wariantu jest uzyskanie co najmniej 20-proc. zaspokojenia wierzycieli przy głównej spłacie realizowanej w ciągu dwóch lat.

Źródło: GetBack

Do powyższego planu podczas wtorkowego WZW naniesiono modyfikację polegającą na pomniejszeniu poziomu zaspokojenia wierzycieli z grupy kapitałowej Abris Capital Partners z uprzednio deklarowanych 10 proc. do 5 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com