Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

GetBack potwierdza: 6 banków zgodziło się na redukcję długu spółki o 60 mln zł

Opublikowano: 2019-01-21 15:27:24

Omawiane walory: , , , , ,

Na dzień przed głosowaniem układu GetBack poinformował, że ustalił z Getin Noble Bankiem, Idea Bankiem, Raiffeisen Polbankiem, BGŻ BNP Paribas, mBankiem oraz Alior Bankiem wstępne warunki dotyczące restrukturyzacji zadłużenia spółki na kwotę 60 mln zł. 

Fot. fb/BGŻ BNP Paribas

Sześć z siedmiu instytucji zgodziło się na redukcję zadłużenia GetBacku o 60 mln zł. Spośród dużych wierzycieli jedynie Haitong Bank nie chciał słyszeć o „strzyżeniu”.

– Restrukturyzacja ta będzie sprowadzała się do zaakceptowania przez wyżej wymienione banki krajowe tzw. haircut’u, tj. tego, że zadłużenie spółki wobec tych banków (aktualnie wynosi ono ok. 450 mln zł) zostanie zredukowane (o łączną kwotę ponad 60 mln zł; która to kwota dotyczy całości zadłużenia wobec wyżej wymienionych banków krajowych) w tzw. wariancie inwestorskim (tj. w sytuacji przejęcia aktywów spółki przez inwestora). W ocenie spółki umowy z bankami krajowymi w powyższej materii zostaną podpisane do końca stycznia 2019 r. – poinformował GetBack.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rozmowy GetBacku z bankami w sprawie ustępstw trwały od kilku miesięcy. Wynegocjowane dotychczas 60 mln zł to tylko niewielka część długu. Łącznie wszystkie 7 instytucji posiada wierzytelności zabezpieczone GetBacku o wartości 520 mln zł. Radosław Barczyński, członek rady nadzorczej i jednocześnie rady wierzycieli już wcześniej na łamach StockWatch.pl zasygnalizował, że celem jest uzyskanie zgody na częściowe umorzenie wierzytelności zabezpieczonych – i tylko w opcji inwestorskiej, czyli gdy pozostała część wierzytelności zostanie spłacana jednorazowo.

Obligatariusze muszą wybrać mniejsze zło

Przypomnijmy, że już jutro (22 stycznia) we Wrocławiu odbędzie się walne zgromadzenie wierzycieli, na którym będzie głosowany układ. Propozycja nadzorcy składa się z dwóch wariantów: tzw. inwestorskiego i operacyjnego. Pierwszy zakłada spłatę 24 proc. nominału w gotówce w około półtora roku pod warunkiem sprzedaży aktywów Hoistowi. Ten wariant popiera kurator obligatariuszy, który na walnym będzie miał decydujący głos. Drugi scenariusz zakłada, że do transakcji nie dojdzie, a GetBack w ramach swojej działalności operacyjnej (jeśli oczywiście w międzyczasie nie upadnie) wypracuje środki pozwalające na spłatę aż 33 proc. nominału. Sęk w tym, że spłaty rozłożono na 8 lat, co znacząco podnosi ryzyko realizacji tego scenariusza. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, BGZBNPP, getback, Getinoble, Ideabank, mBank)

 • Sesja pod znakiem lawiny wyników spółek i odczytu PKB, w grze Grupa Azoty i Kruk

  Mocny dolar w dalszym ciągu ciąży polskiej giełdzie. Wyniki kwartalne warszawskich spółek wprawdzie wprowadzają nieco kolorytu, ale nie są w stanie przesądzić o losach piątkowej sesji. Te rozstrzygną się w drugiej połowie dnia, gdy zostaną opublikowane dane o amerykańskim PKB.

 • Getin Noble Bank miał ponad 450 mln zł straty netto w 2018 r.

  Getin Noble Bank odnotował 453,39 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 572,9 mln zł straty rok wcześniej.

 • Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę ws. 10 podmiotów oferujących obligacje GetBack

  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, polegającego na prowadzeniu działalności maklerskiej bez zezwolenia przez podmioty pośredniczące w oferowaniu obligacji GETBACK. Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób działających w imieniu 5 podmiotów. Podmioty te zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

 • Sesja na pół gwizdka, gorąco na CD Projekcie, Ursusie i Getin Noble Banku

  Niewielkie wahania indeksów i symboliczne obroty to sygnał, że jeszcze nie wszyscy inwestorzy wrócili ze świąt. Dziś porządną dawkę emocji zapewniają za to małe i średnie spółki. W centrum uwagi znalazł się m.in. Ursus, Getin Noble Bank i Kruk.

 • Idea Bank kusi firmy nowymi rozwiązaniami i integracją usług

  Idea Bank systematycznie rozwija portfolio usług dla małych i średnich przedsiębiorców, integrując je jednocześnie w jednym, prostym panelu obsługowym, poinformował ISBnews członek zarządu banku Tomasz Górski. W II kwartale 2019 pojawi się wirtualny doradca Video Bot oraz nowy rachunek z bogatym pakietem usług dodatkowych, zapowiedział. Celem tych działań jest zdobycie pozycji lidera w pozyskiwaniu nowych firm na polskim rynku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku