4 asy z sektora przemysłowego i Boryszew na deser

Omawiane walory: , , , ,

Uwaga na spółki przemysłowe - w IV kwartale większość borykała się ze spadkami marży. Wśród nadchodzących wyników czeka niejedno rozczarowanie. Ale jak zwykle znalazło się kilku prymusów, którzy mają z czego pokazać poprawę fundamentów. Zobacz w jakich spółkach upatrują szansy analitycy z DI BRE Banku.

W obliczu zapowiadanego spowolnienia gospodarczego sporą niewiadomą są wyniki za IV kwartał spółek przemysłowych. Już III kwartał zasygnalizował, że cały rynek miał problem z utrzymaniem marży na poziomie z pierwszych dwóch kwartałów 2011 roku. Liczona dla wszystkich spółek marża operacyjna w I kwartale przekraczała 14 proc., w kolejnym spadła do 13 proc., a w minionym zeszła do 9,34 proc. Spadek rentowności został wymuszony przez większe koszty funkcjonowania, większe odpisy oraz mniejsze dodatnie aktualizacje wycen.

Jednak dalszy spadek marż nie musi być regułą, również wśród spółek przemysłowych, które są wyczulone na cykle koniunkturalne. Okazuje się, że już można znaleźć takie spółki, które wykażą się w IV kwartale mocną dynamiką zysków operacyjnych. DI BRE Bank uważa, że wśród nich będą producenci maszyn i urządzeń dla górnictwa oraz przedstawiciele branży wykończeniowej. Dom Maklerski przyjrzał się też wynikom Boryszewa, które są niewiadomą i kryją zagadkę – oby z dobrym rozwiązaniem.

>> Przemysł jest pojemnym makrosektorem, w którym znajduje się wiele sektorów branżowych >> Sprawdź mapę gałęzi rynku i ich wskaźniki w StockWatch.pl

Szansę na dwucyfrową dynamikę wyników ma Centrum Klima, producent systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W IV kwartale spółce sprzyjały warunki pogodowe, co pozwala liczyć na lepsze wyniki.

– W IV kwartale spodziewamy się, że przychody ze sprzedaży produktów wzrosną o 59,7 proc. r/r, a sprzedaż towarów o 4,8 proc. Zakładamy, że marża brutto ze sprzedaży w IV kwartale wyniesie 27,7 proc. i będzie o 4,5 p.p. r/r wyższa (wzrost wolumenu sprzedaży przy stabilnych cenach stali ocynkowanej) i 0,5 p.p. kw./kw. niższa (osłabienie PLN do USD pomniejsza marże na dystrybucji towarów na terenie kraju). Spółka zawiąże rezerwy na kwotę 360 tys. zł na poczet wątpliwych należności. – prognozują eksperci biura.

DI BRE Bank spodziewa się, że wynik operacyjny w IV kwartale wyniesie 2,8 mln zł (+28,2 proc. r/r), a wynik netto 2,3 mln zł (+42,6 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że baza IV kwartału 2010 roku jest niska, co związane było z oddaniem zakładu w Wieruchowie w III kwartale 2010 roku i zbyt małym wolumenem produkcyjnym w porównaniu do kosztów stałych.

Znaczna poprawa wyników w IV kwartale spodziewana jest w wypadku Rovese (dawniej Cersanit). Spółkę Michała Sołowowa stać na ponad 40-proc. wzrost zysku operacyjnego – tak przynajmniej twierdzą analitycy DI BRE Banku. Gorzej ma wyglądać dynamika przychodów.

– W IV kwartale 2011 roku na wielkość wolumenu sprzedaży pozytywnie wpływać powinny sprzyjające warunki pogodowe. Nie spodziewamy się jednak, by miało to się przyczynić do wzrostów wolumenów sprzedaży grupy, na co wpływ miało z jednej strony pogorszenie nastrojów wśród konsumentów w IV kwartale, z drugiej strony wysokiej bazy, która związana była z podwyżką podatku VAT od stycznia 2011 roku i wyższymi zakupami przed końcem grudnia. – prognozuje broker.

Biuro prognozuje, że w IV kwartale Rovese sprzedało 13,1 mln m2 płytek ceramicznych (-5 proc. r/r) oraz 0,7 mln sztuk ceramiki sanitarnej (- 5 proc. r/r). Przychody segmentu płytek ceramicznych szacuje na 270,9 mln zł (+2 proc.), ceramiki sanitarnej 60,8 mln zł (+2,2 proc.) i artykułów okołoceramicznych 47,1 mln zł (+5,0 proc.).

– Szacujemy, że podwyżki cenników, jakie spółka przeprowadziła w III i IV kwartale pozwolą na utrzymanie marży brutto ze sprzedaży na poziomie 36 proc., marży EBITDA w wysokości 15,1 proc. Spodziewamy się, że w IV kwartale spółka zanotuje 14,3 mln zł dodatnich różnić kursowych w wyniku przeszacowania wartości portfela kredytów. Sądzimy również, że niska baza przyczyni się do co najmniej dwucyfrowej dynamiki wyników operacyjnych grupy w IV kwartale. – ocenia broker.

>> Cały czas płyną nowe raporty finansowe za IV kwartał. >> Sprawdź w terminarzu, kiedy Twoje spółki przekażą na rynek wyniki.

Wysoki przyrost zysku operacyjnego to coś, na co liczą maklerzy w wypadku spółki Kopex – producenta maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego. Prognozy dopuszczają nawet 90-proc. wzrost EBIT w IV kwartale i to przy nieznacznie niższych przychodach.

– W IV kwartale spodziewamy się, że przychody ze sprzedaży wyniosą 702,4 mln zł (-5,6 proc.). Spółka według naszych szacunków znacząco zwiększy wielkość obrotu w segmencie maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego, który historycznie będzie rekordowy i wyniesie 410,8 mln zł (+20 proc. r/r). – prognozuje DI BRE Bank.

Według biura ujemną dynamikę ma pokazać segment usług górniczych (-24,5 proc.), urządzeń elektrycznych i energetycznych (-9,9 proc.), handlu energią (-30,8 proc.) oraz handlu węglem (-42,8 proc.). Jednak w jego opinii o zyski powinniśmy być spokojni.

– Szacujemy, że wynik operacyjny grupy za IV kwartał wyniesie 60,8 mln zł (+89,6 proc.), a zysk netto 41,1 mln zł (+209,2 proc. r/r). Spodziewamy się, że bardzo dobry ostatni kwartał 2011 roku może wywołać optymizm wśród inwestorów oraz spekulacje odnośnie potencjalnych wyników finansowych, jakie grupa będzie w stanie wygenerować w 2012 roku. – prognozuje dom maklerski.

DI BRE Bank oczekuje także poprawy wyniku operacyjnego po Famurze, kolejnym producencie maszyn i urządzeń dla sektora wydobywczego. Ich prognozy zakładają, że EBIT w IV kwartale wyniesie 36,8 mln zł i będzie wyraźnie wyższy w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej oraz o 16 proc. niższy niż w III kwartale 2011 roku (efekt pozostałej działalności operacyjnej w III kwartale na kwotę +7,6 mln zł).

– W IV kwartale spodziewamy się, że grupa będzie kontynuować prace nad kontraktami na dostawę obudów dla Kompanii Weglowej za 27,9 mln zł netto i kompleksu dla Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia o wartości 70,7 mln zł. Sprzedaż segmentu maszyn górniczych szacujemy na poziomie 136,9 mln zł (+2 proc. kw/kw), a systemów transportu w wysokości 41,9 mln zł (+5 proc. kw./kw.). – oczekuje biuro.

>> Kierujesz się analizą fundamentalną? Śledź pojawiające się na bieżąco >> Omówienia sprawozdań finansowych spółek przygotowywane przez analityków StockWatch.pl

Broker nie spodziewa się natomiast poprawy wyników po Boryszewie. Wprawdzie spółka ma możliwość wykazania dobrych wyników, ale nie wiadomo czy to zrobi. Zachęta na pewno jest spora. Dom Maklerski uważa jednak, że fundamenty nie są sprzyjające i prognozuje ponad 30-proc. spadek zysku netto i skromniejszych o blisko 23 proc. wynik EBIT w Grupie Boryszew. Spółka Romana Karkosika mogła mieć także problemy ze zwiększaniem przychodów. Na sprawozdaniach zaciążą gorsze od spodziewanych wyniki Impexmetalu, który jest konsolidowany w wynikach grupy.

– W IV kwartale spodziewamy się spadających przychodów w Grupie Impexmetal (-16,9 proc. r/r), stabilnych w segmencie polimerów o poliestrów (-4,3 proc. r/r) oraz pozostałych produktów chemicznych (-1,3 proc.). Wyższa niż w analogicznym okresie wielkość sprzedaży będzie według nas miała miejsce w segmencie automotive (385 mln zł +196 proc. r/r), co wynika z akwizycji w III kwartale 2011 roku spółek i aktywów Theyson i AKT. Zakładamy, że segment polimerów i poliestrów wygeneruje 4,1 mln zł zysku operacyjnego, a segment automotive 4,8 mln zł. Spodziewamy się również, że NPA Skawina dołoży się w IV kwartale do wyniku EBIT w kwocie 5 mln zł. Nie zakładamy, aby jak miało to miejsce w IV kwartale 2010 roku, Boryszew zaksięgował 19,2 mln zł pozytywnego efektu z tytułu nadwyżki wartości godziwej przejętych aktywów polskich i chińskich Maflow nad wartość ich nabycia. Szacujemy, że wynik na działalności operacyjnej za IV kwartał wyniesie 39,3 mln zł (-22,9 proc. r/r), a na poziomie netto 20,2 mln zł (-31,3 proc. r/r). – uważają analitycy DI BRE Banku.

Jeśli szacunki biura sprawdziłyby się, to oznaczałoby, że całoroczna prognoza Boryszewa będzie wykonana w 97 proc. na poziomie przychodów, 92 proc. EBIT i 91 proc. dla zysk netto. Ale to jeden z wariantów. Ten bardziej optymistyczny dla końcowych wyników jest w gestii włodarzy spółki.

– Zarząd może się jednak pokusić o dodatkowe rewaluacje, odwrócone odpisy, czy agresywną wycenę nabytego w IV kwartale WEDO (za 2 mln euro). Gdyby tak się stało, dynamika wyników w IV kwartale na poziomie operacyjnym i niżej mogłaby być dodatnia, nawet dwucyfrowa. – dodaje DI BRE Bank.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, centklima, Famur, Kopex, rovese, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Famur rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd FAMURu zdecydował o rekomendowaniu akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019 r. w związku z sytuacją rynkową wynikającą z pandemii. Jednocześnie zarząd podtrzymał dotychczasową politykę dywidendy.

 • Boryszew uruchomił produkcję preparatu do dezynfekcji

  BORYSZEW ERG - spółka z grupy kapitałowej BORYSZEW - rozszerzył ofertę produktową o preparat o działaniu wirusobójczym przeznaczony do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, materiałów i wyposażenia o nazwie ERG CleanSkin.

 • Boryszew wstrzymuje produkcję części dla niektórych producentów aut

  Zarząd BORYSZEWa otrzymał od klientów segmentu motoryzacja (w tym Volkswagen Group oraz Grupa PSA) informacje o czasowym wstrzymaniu działalności większości ich zakładów produkcyjnych.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR