4 ciekawe spółki, w których grube ryby ukryły się pod progiem 5 proc.

Omawiane walory: , , ,

Fundusze dzięki bezpośrednim kontaktom z zarządami lepiej niż reszta rynku wiedzą, co dzieje się w biznesach poszczególnych spółek. Dlatego wzrost lub spadek ich zaangażowania, a szczególnie przejście progu 5 proc., jest cenną wskazówką lub wręcz nieformalną rekomendacją. Sprawdziliśmy, gdzie w styczniu doszło do najciekawszych roszad z udziałem grubych ryb.

Drobni inwestorzy lubią śledzić poczynania funduszy, czyli tzw. grubych ryb na rynku. Dla wielu to ważny ewenement strategii inwestycyjnej. (Fot. Pexels)

Próg 5 proc. w spółce ma szczególne znacznie. To pierwszy poziom, którego przekroczenie w górę lub w dół nakłada na każdego inwestora obowiązek poinformowania rynku i Komisję Nadzoru Finansowego. O tym, że nie warto zatajać informacji na temat stanu posiadania przekonali się m.in. właściciele Krezusa, których nadzór przyłapał na nielegalnym insider tradingu.

Fundusze ujawniające się w akcjonariacie spółki to z reguły pozytywny sygnał. Zwiększenie zaangażowania nie tylko pokazuje wiarę w dobre perspektywy firmy, ale też stabilizuje akcjonariat. Horyzont inwestycyjny takich inwestorów przeważnie ma charakter długoterminowy. Jednak jak pokazuje praktyka, polskie TFI i OFE nie są zbyt skore przekraczania progu i w wielu ciekawych spółkach utrzymują swoje angażowanie tuż poniżej 5 proc.

Wolumen, czyli prawdopodobnie najważniejszy wskaźnik w analizie technicznej >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w momencie sprzedaży akcji i zejścia poniżej progu 5 proc. Z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych, takich jak np. ubiegłoroczna fala umorzeń, sprzedaż akcji można traktować jako sygnał, że zarządzający spodziewają się pogorszenia perspektyw. Komunikaty w tej sprawie przeważnie wyglądają niewinnie. Fundusze najczęściej informują o sprzedaży niewielkiego pakietu akcji. Zmiana z 5,01 na 4,99 proc. z pozoru wygląda niegroźnie, ale niesie ze sobą istotne konsekwencje. Po zejściu poniżej progu 5 proc. fundusz staje się wolnym strzelcem i bez informowania kogokolwiek może w krótkim czasie wyprzedać wszystkie posiadane akcje. Drobnym inwestorom pozostaje analiza wolumenu. Podwyższone obroty na kolejnych sesjach mogą sygnalizować zamykanie pozycji właśnie przez fundusz, który dopiero co zszedł poniżej progu 5 proc.

Cięcie strat

W styczniu fundusze kilkanaście razy informowały o transakcjach powodujących przekroczenie najniższego progu. Jedna z nich dotyczyła Polwaksu. Aviva OFE w „gorącym” dla kursu akcji momencie sprzedał pakiet blisko 300 tys. walorów i zmniejszył zaangażowanie z 6,8 proc. do 3,9 proc.

Tym, co skłoniło Avivę do zmniejszenia zaangażowania był z pewnością tzw. profit warning, czyli komunikat, w którym zarząd ostrzegł o możliwym ponad 50-proc. tąpnięciu zysków w tym roku.. Według szacunków, w 2018 roku producent i dystrybutor parafiny przemysłowej miał 277,9 mln zł przychodów ze sprzedaży netto, 27,2 mln zł EBITDA i 17,6 mln zł zysku netto. Dla rynku zapowiedź drastycznego spadku zysków oraz informacje o problemach z dostawami surowca z Lotosu czy ograniczenia współpracy z kluczowym odbiorcą mas zniczowych była szokiem. Kurs akcji z dnia na dzień spadł o blisko 19 proc.

Polwax na giełdzie nie ma dobrej passy. Od IPO z 2014 roku wycena akcji spółki spadła już o połowę. Nic więc dziwnego, że inwestorom instytucjonalnym kończy się cierpliwość. Aviva OFE jest trzecim funduszem, który na przestrzeni roku zszedł poniżej progu 5 proc. Identyczny ruch w sierpniu ubiegłego roku wykonały TFI PZU oraz Trigon TFI. Obecnie na pokładzie z ponad 5-proc. zaangażowaniem (spośród instytucji) pozostał już tylko Nationale-Nederlanden OFE.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Koszmarną końcówkę stycznia mają za sobą akcjonariusze Skarbiec Holdingu. Kurs akcji giełdowego funduszu tąpnął po publikacji Pulsu Biznesu dotyczącej zmian w akcjonariacie. Nowym akcjonariuszem jest firma Aoram, w która w grudniu przeszła w ręce Vendo FIZAN. Dziennik ustalił, że na kilkanaście dni przed transakcją jedynym inwestorem w funduszu Vendo była spółka Lubelski Chmiel Investment, której jedynym udziałowcem jest producent piwa Perła – Browary Lubelskie. Z kolei większościowy pakiet tej spółki – jak podaje dziennik – jest w rękach Huberta Gierowskiego. Oprócz tego w samej spółce zmienił się prezes oraz zarządzający w Skarbiec TFI.

Zmiany oraz zamieszanie w Skarbcu nie spodobały się zarządzającym w Nationale-Nederlanden PTE. Fundusz sprzedał pakiet 2 tys. akcji i zmniejszył zaangażowanie z 5,02 do 4,985 proc.

Ucieczka przed burzą

Pod progiem 5 proc. w CreativeForge Games ukrył się Rockbridge TFI. Fundusz w momencie debiutu spółki na NewConnect (w maju 2018 r.) posiadał 6,19 proc. Pod koniec stycznia Rockbridge TFI sprzedał pakiet 8,7 tys. akcji, a jego udział spadł z 5,22 proc. do 4,89 proc.

Kliknij, aby powiększyć.

Potężna przecena akcji CreativeForge Games. Spółka straciła niemal cały zespół >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Fundusz zniknął z pola radaru tuż przed prawdziwą burzą. Transakcja odbyła się w piątek (25 stycznia), a już w poniedziałek po sesji CreativeForge Games poinformował o utracie blisko połowy zespołu. Rynek zareagował panicznie, a kurs akcji przy wysokich obrotach spadł o kilkanaście procent. Ale to nie był koniec kłopotów. Prawdziwe trzęsienie ziemi nastąpiło dzień później, gdy okazało się, że spółką rozstała się niemal cała reszta zespołu. Kurs akcji CreativeForge Games spadł o 30 proc. Spółka nie złożyła jednak broni i ogłosiła, że rozpoczęcie prac nad trzema nowymi projektami (są we wczesnej fazie preprodukcji). W lutym firma wybierze jedną grę o największym potencjale sprzedażowym. W całym procesie ma pomóc główny akcjonariusz, czyli spółka PlayWay.

Take profit

Inna spółką, w której największy pod względem aktywów fundusz emerytalny w Polsce schował się poniżej progu 5 proc. jest Lotos. W styczniu Nationale-Nederlanden OFE zmniejszyło zaangażowanie z 5,044 do 4,995 proc.

Fundusz miał nosa, bo swój pakiet zwiększył i ujawnił w sierpniu 2018 r. Od tego momentu notowania gdańskiej spółki urosły o blisko 50 proc. Po styczniowych transakcjach NN OFE jedynym akcjonariuszem, który posiada więcej niż 5 proc. akcji jest Skarb Państwa.

Notowania Lotosu. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cfg, Lotos, polwax, skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR