StockWatch.pl

5 apetycznych spółek do skosztowania przed świętami

Omawiane walory: , , , ,

W sektorze spożywczym zapowiadają się obfite święta. Pozytywnym opiniom ekspertów wtórują prezesi spółek, którzy otwarcie przyznają, że w biznesie się poprawiło. StockWatch.pl wytypował pięciu producentów żywności, którzy w najbliższych tygodniach mocno przytyją.

Wzrosty kursów akcji spółek z sektora spożywczego pod koniec listopada to sygnał, że inwestorzy już zaczęli grę pod rekordowe utargi z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że poprawa sentymentu to także efekt mocnych wyników za III kwartał. Sądząc po dobrym zachowaniu kursów przedstawicieli tej branży, rynek ostrzy sobie zęby na dalszą poprawę fundamentów.

Eksperci już teraz oceniają, że spożywka będzie miała udane żniwa. Podobnie zdają się myśleć inwestorzy, którzy zapełniają akcjami wolne miejsca w portfelach. Na razie królem świątecznego polowania jest Colian, którego notowania w tym miesiącu zyskały już blisko 50 proc. Taki optymizm inwestorów to zasługa wyników dużo lepszych od oczekiwań rynku. W III kwartale Colian wypracował 222,9 mln zł przychodów, 28,1 mln zł EBITDA, 21,3 mln zł EBIT oraz 10,3 mln zł zysku netto. Do tego prezes Coliana przyznał, że przejęta w tym roku Solidarność wchodzi na ścieżkę wzrostu sprzedaży i będzie notować lepsze wyniki niż w ubiegłych latach. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez naszego analityka.

Sądzę, że IV kwartał będzie udany dla spółek spożywczych. Pomagać powinno odbicie gospodarcze oraz niższe ceny surowców. Większość spółek powinna kontynuować ten trend także w 2014 roku. Kursy akcji niektórych spółek już to dyskontują, co powoduje, że mocno urosły. Można też znaleźć takie, których akcje jeszcze mocno nie podrożały. Wymieniłbym tu Otmuchów. Spółka po słabym pierwszym półroczu pokazała dobre wyniki za III kwartał. W Otmuchowie zmienił się zarząd i należy pamiętać, że grupa ma problem z PWC Odra, które restrukturyzuje po przejęciu. Jeśli w IV kwartale Otmuchów powtórzy dobry wynik z minionego kwartału, to kurs będzie miał pole do wzrostów. Drugą spółką, na którą warto zwrócić uwagę jest Tarczyński. Tu oczekiwałbym lepszego IV kwartału niż poprzedniego. Poprawie wyników sprzyja tańszy surowiec. Spodziewam się, że niższe ceny mięsnego surowca powinny utrzymać się także w przyszłym roku, co powinno przełożyć się na dalszą poprawę wyników. – ocenia Adam Kaptur, analityk Millennium DM.

W środę wzrostowym akcentem popisały się akcje Seko. Notowania spółki działającej na rynku przetwórstwa rybnego kontynuują tegoroczną wspinaczkę na nowe szczyty. Wzrostowy ruch też ma swoje uzasadnienie w wynikach za ubiegły okres. Poprawa w III kwartale była efektem głównie wyższych marż brutto na sprzedaży produktów (przede wszystkim dzięki niewielkim spadkom cen surowców i poprawie wydajności produkcji) oraz redukcji kosztów sprzedaży (w szczególności kosztów usług dystrybucyjnych, marketingowych, logistycznych i reklamowych świadczonych na rzecz klientów). W tym roku Seko błysnęło wynikami też w I kwartale, popisując się dużą dynamiką zysków. Sytuacja popsuła się w II okresie, który Seko zamknęło na minusie, jeśli chodzi o wynik operacyjny i netto. Zarząd spółki czuje, że powrót na ścieżkę wzrostów może być trwały. >> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

Widać, że w gospodarce coś drgnęło, a dodatkowo widać znaczące ożywienie w związku z nadchodzącymi świętami. W efekcie działamy na pełnych obrotach. Odczuwalny jest spadek cen surowca, co pozwoliło nam obniżyć ceny w hurcie i detalu. To dodatkowo zwiększa popyt na nasze produkty. Ruszyliśmy też z intensywną reklamą przedświąteczną. Duży nacisk kładziemy na rozwój eksportu, który w III kwartale wzrósł o ponad 30 proc. Obecnie główne kierunki zbytu to Niemcy, Francja, Czechy i Słowacja, ale szukamy też nowych kierunków. Obecnie eksport w naszych ogólnych przychodach stanowi 12-13 proc. Około 54 proc. pochodzi ze sprzedaży do krajowych sieci, a ponad 30 proc. to hurt i kilka procent z obrotu detalicznego. Oczekiwałbym w IV kwartale poprawy na poziomie przychodów i zysków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Patrząc z perspektywy drugiego półrocza 2013 roku jestem optymistą na 2014 rok. – powiedział w rozmowie z portalem StockWatch.pl Kazimierz Kustra, prezes Seko.

Porównanie zachowania kursów akcji pięciu wybranych spółek spożywczych oraz subindeksu WIG-Spożywczy na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

>> Wszystkie giełdowe spółki z branży spożywczej znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Hitem ostatnich miesięcy były akcje PKM Duda. Również w tym wypadku notowaniom pomaga diametralna poprawa wyników. Mięsna grupa zwiększyła marże dzięki realizacji nowej strategii. W reakcji na niesprzyjające warunki rynkowe, czyli niskie pogłowie trzody chlewnej i wysokie ceny surowca, w miejsce maksymalizacji wolumenów sprzedaży skoncentrowano się na zyskowności oraz na zmianie polityki skupowej żywca. W efekcie PKM Duda od początku roku notuje znaczącą poprawę. W pierwszych trzech kwartałach zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 15,5 mln zł w porównaniu z 2,7 mln zł straty przed rokiem. Natomiast przychody w tym okresie spadły około 10 proc. Analitycy liczą na dalszą poprawę wyników Dudy, ale w tym kontekście wymieniane są także inne spółki.

– W IV kwartale spodziewam się dalszej poprawy wyników po spółkach przemysłowych, także tych z segmentu spożywczego. Końcówka ubiegłego roku była ciężka dla branży przemysłowej, a niskie zamówienia powodowały, że dochodziło nawet do wyłączania mocy produkcyjnych. Spośród spółek spożywczych liczyłbym na dobry IV kwartał w wykonaniu PKM Duda i Tarczyński. Spółki te mają pole do zrobienia dobrych wyników w związku z taniejącym surowcem mięsnym. Kolejnego dobrego kwartału oczekiwałbym w wykonaniu Kruszwicy. Tańszy rzepak powoduje, że rozszerza się marża uzyskiwana na oleju rzepakowym. – mówi Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,74 przy średniej dla sektora 2,16. >> Analizę wskaźnikową PKM Duda uwzględniającą wyniki za III kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

W omówieniu spółek spożywczych nie można zapomnieć o Wawelu, który dzięki systematycznej poprawie zysków wspina się na kolejne historyczne szczyty. W wynikach minionego kwartału należy też odnotować powrót do tendencji rosnących przychodów. W II kwartale był z tym problem, bo sprzedaż drgnęła o niespełna 1 proc. i była gorsza od kilka procent od konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika przychodów poprawi się w 2014 r., dzięki uruchomieniu nowych mocy produkcyjnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT duda, Kruszwica, otmuchow, seko, tarczynski, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • ZM Henryk Kania zarzuca Tarczyńskiemu manipulacje i pisze do KNF

  Zakłady Mięsne Henryk Kania chcą, aby Komisja Nadzoru Finansowego sprawdziła, czy jego konkurent dopuścił się manipulacji cenami akcji. Zarząd zaprzecza, jakoby pismo Tarczyńskiego stanowiło ważną warunkową ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

 • Tarczyński złożył propozycję Kani

  Tarczyński złożył warunkową ofertę nabycia części Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Kurs akcji producenta wyrobów wędliniarskich podskoczył o blisko 30 proc.

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Tydzień spadających noży w sWIG80. Mocna przecena Altusa i jego spółek portfelowych

  Na GPW znów obserwujemy komplet czerwieni wśród głównych indeksów. Najgorzej poradził sobie sWIG80, który po 2-proc. przecenie cofnął się do poziomów z sierpnia 2014 r. W centrum uwagi pozostaje silna wyprzedaż akcji Altusa oraz jego spółek portfelowych.

 • Tarczyński: Sąd Arbitrażowy zasądził 15,8 mln zł na rzecz PTB Nickel

  Sąd Arbitrażowy zasądził kwotę przeciwko Tarczyńskiemu z powództwa Przedsiębiorstwa Techniczno-Budowlanego Nickel w sprawie o zapłatę 15,8 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi. Jednocześnie są uwzględnił powództwo wzajemne w części i zasądził od PTB Nickel na rzecz Tarczyńskiego 1,05 mln zł plus odsetki. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com