6 giełdowych producentów gier z najciekawszymi premierami na 2020 rok

Hossa wśród producentów gier wideo trwa w najlepsze, a nowe rekordy dosłownie wiszą w powietrzu. Według wyliczeń StockWatch.pl, w 2020 r. polskie studia planują wypuścić na rynek kilkaset tytułów. Wśród nich jest kilka produkcji, które będą budzić olbrzymie emocje wśród inwestorów.

CDProjekt,Cyberpunk,,gry,premiery

Premiera Cyberpunka będzie nie tylko ważnym momentem dla kursu akcji samego CD Projektu, ale też testem dla całej branży.

To będzie ważny rok dla giełdowej branży gier wideo. W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem czekają nas naprawdę duże premiery. Na rynek trafi Cyberpunk 2077 i być może Dying Light 2. O ile przy pierwszej produkcji możemy mówić o konkretnej dacie, o tyle w wypadku gry Techlandu pozostaje mocna nuta niepewności. Studio jeszcze nie podało oficjalnej daty premiery. Mamy ją poznać w przeciągu kilku miesięcy. Spekuluje się, że z uwagi na zmianę planów CD Projektu premiera Dying Light 2 w 2020 r. wcale nie jest taka oczywista.

Cyberpunk 2077 to tytuł, na który czekają miliony ludzi na całym świecie. Ostatni raz taki hype towarzyszył premierze Red Dead Redemption 2 w 2018 r. CD Projekt sam podkreślał, że dzieło Rockstar Games wysoko zawiesiło poprzeczkę. W tym kontekście nie dziwi decyzja o przeniesieniu premiery Cyberpunka 2077 z kwietnia na 17 września. Zmiana co prawda wywołała lekką panikę wśród inwestorów, ale w ostatecznym rozrachunku okazała się ona świetną okazją do kupna akcji, z czego zresztą skorzystało wielu inwestorów. Notowania szybko odrobiły straty, pozwalając zarobić w niecałe 3 tygodnie blisko 30 proc.

cdprojekt,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

Premiera Cyberpunka będzie nie tylko ważnym momentem dla kursu akcji samego CD Projektu, ale też testem dla całej branży. Spółka Adama Kicińskiego to niekwestionowany lider i lokomotywa hossy gamingowej. W tym tygodniu notowania CD Projektu ustanowiły nowe rekordy, a kapitalizacja przekroczyła poziom 30 mld zł. Efekt: w tym samym momencie na szczyty wspięło się kilku innych reprezentantów sektora. Przykład gigantycznego sukcesu serii gier o Wiedźminie działa na wyobraźnię inwestorów. Wielu liczy na powtórkę i szuka „drugiego CD Projektu” wśród mniejszych firm, szczególnie że liczba emitentów na rynku głównym i NewConnect zbliża się do 40.

Decydując się teraz na kupno akcji CD Projektu, trzeba mieć na uwadze jedną rzecz. Wysoka wycena uwzględnia już potężny sukces Cyberpunka. Konsensus rynkowy co do liczby sprzedanych kopii systematycznie rośnie. Szacunki rynkowych ekspertów jeszcze rok temu zaczynały się w okolicach 20 mln szt., ale w najnowszych raportach mowa jest nawet o 28 mln egzemplarzy. Do premiery jeszcze pół roku i niewykluczone, że prognozy jeszcze urosną. Oczywiście CD Projekt to solidna i perspektywiczna firma, która już nie raz dowiodła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jednak każdy inwestor już teraz powinien odpowiedzieć sobie pytanie, co jeśli gra nie spełni olbrzymich oczekiwań i jak na to zareaguje rynek. To z pewnością zadanie dla tych, którzy planują „inwestycję pod premierę”, bo tzw. podejście długoterminowe, to zupełnie inna historia.

>> Magiczna data – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za III kw. 2019 r.

Najwięcej nowości szykują PlayWay i Ultimate Games. Pierwsza spółka w planie wydawniczym ma ponad 120 tytułów, ale tylko część z nich ma premierę ustaloną na 2020 r. Druga szykuje ponad 100 tytułów. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że lwia część z nich to tzw. porty, czyli znane już gry wydawane w wersji na nowe konsole.

Na długiej liście wydawniczej PlayWay jest kilka wyjątkowo ciekawych pozycji. Sam prezes w rozmowie ze StockWatch.pl przyznaje, że ciężko jest mu jednoznacznie wskazać faworyta. Jednym z nich jest Bum Simulator od studia Ragged Games. Spółka słynie z nietypowych symulatorów, ale warto przypomnieć, że tak narodziły się sukcesy takich gier jak Car Mechanic Simulator, House Flipper czy Thief Simulator. Studio wciąż szuka kolejnego tytułu, który odniesie podobny sukces. Bum Simulator tym razem da nam możliwość wcielenia się w menela mieszkającego na ulicach amerykańskiej metropolii. Gra na pewno będzie gratką wśród wszelakiej maści youtuberów i streamerów. Projekt nie ma jeszcze dokładnej daty premiery.

Wśród innych nietypowych symulatorów PlayWay szykowanych na 2020 r. jest jeszcze Drug Dealer Simulator oraz Train Station Renovation. Oprócz tego w tym roku gracze wcielą się w prezydenta Stanów Zjednoczonych (I Am Your President), zostaną właścicielami złomowiska (Junkyard Simulator), jako astronauta zbudują kolonię na Marsie (Occupy Mars: The Game) oraz naprawią stacje i promy kosmiczne (Space Mechanic Simulator), będą łapać przemytników jako straż graniczna (Contraband Police), a także poznają trudy zawodu strażnika więziennego (Prison Simulator). Swoją premierę mają mieć także Castle Flipper oraz Motor Mechanic Simulator, czyli spin-offy popularnych gier PlayWaya.

W Ultimate Games uwagę przyciągają dwie gry. Pierwszą z nich jest Priest Simulator, za który odpowiedzialne jest żywieckie studio Delirma. Gracze wcielą się w księdza niewielkiej wiejskiej parafii. Przedstawiciel dolnych partii kościelnej hierarchii oprócz biblii i różańca w arsenale posiada kilka boskich mocy, które pomogą w walce z zastępami piekieł. Ksiądz nie będzie jednak świętoszkiem, bo swoją pozycję i moce będzie mógł również wykorzystać przeciwko własnym wiernym. Priest Simulator ma się ukazać na PC-tach w I kw. 2020 roku.

W cyberpunkową modę wpisuje się One More Level, które proponuje GhostRunnera. Fabuła gry rozgrywa się w przyszłości, w której ziemia jest wyniszczona, a ostatki ludzkości schroniły się w mieście w gigantycznej wieży. W wieży rządy twardej ręki sprawuje bezwzględny Klucznik, co prowadzi do buntu mieszkańców, na którego czele stanie gracz. Bohater dzięki unikalnym zdolnościom będzie walczył z wrogiem fizycznie i w cyberprzestrzeni, wykorzystując niezwykłą sprawność fizyczną, broń białą oraz specjalny świetlny bicz. Ostatnia gra studia, czyli Gods Trigger, wydana w kwietniu zeszłego roku, nie spotkała się ze zbyt ciepłym przyjęciem. Po premierze kurs akcji studia w ciągu dwóch miesięcy spadł o blisko 54 proc. GhostRunner jest szansą na nowe rozdanie w historii studia. Gra wyjdzie na PC-ty oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Dokładna data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

Bloober Team na IV kwartał 2020 roku szykuje premierę swojej największej gry, czyli Medium. Nad tym tytułem studio pracuje od… 2013 r., a jej budżet szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Mimo to o produkcji wciąż wiadomo niewiele. Z dotychczas udostępnionych informacji wiemy, że w grze wcielimy się w kobietę, która jest tytułowym medium, a rozgrywka ma skupić się na pokazaniu wydarzeń z różnych perspektyw. Pomóc w tym ma przełomowa technologia pokazywania symultanicznie dwóch różnych światów na dwóch ekranach. Co ciekawe, pod koniec stycznia studio podało, że gra jest tworzona z myślą o nowej generacji konsol, które ujrzą światło dzienne już pod koniec tego roku. Jeśli tym razem Bloober Team dotrzyma terminu, Medium może być jedną z pierwszych gier na Play Station 5 i Xbox Series X. Od czasu podania przybliżonej daty premiery Medium, notowania Bloober Team wspięły się do poziomu, który ostatni raz widziany był w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy do przedsprzedaży trafiła głośna gra Blair Witch, którą studio stworzyło na licencji popularnych horrorów od wytwórni filmowej Lions Gate.

>> W czarnym lesie – omówienie sprawozdania finansowego Bloober Team po III kw. 2019 r.

Stawkę zamyka mocno wyczekiwany Drift20 od ECC Games. Gra jest symulatorem driftingu i pierwotnie miała trafić na rynek w tzw. wczesnym dostępie w listopadzie ubiegłego roku. Do premiery ostatecznie nie doszło, bo twórcy tuż przed terminem ogłosili, że gra wymaga jeszcze sporo pracy. Co ciekawe, ten „niespodziewany poślizg” poprzedziła potężna przecena akcji. Od września do momentu ujawnienia decyzji o zmianie terminu, ich wartość spadła o ok. 60 proc. W dołku za jeden walor płacono 1,61 zł. Od tego momentu notowania powoli i z mozołem odrabiają straty. ECC Games nie podało jeszcze dokładnej daty premiery gry, ale dobrą wiadomością jest na pewno podpisanie umowy wydawniczej z 505 Games. To duży wydawca, który w portfolio ma już symulatory wyścigów z serii Asseto Corsa.

eccgames,wykres

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BLOOBER, CDPROJEKT, ECCGames, ONEMORE, playway, techland, ULTGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR