6 znanych spółek skarconych za słabe wyniki

Omawiane walory: , , , , ,

Nie ma litości dla spółek, które zawodzą oczekiwania inwestorów. Karą jest błyskawiczna przecena notowań. StockWatch.pl sprawdził, co w najnowszych raportach popularnych spółek było impulsem do pozbycia się akcji.

Wśród dotychczas opublikowanych wyników za I kwartał przeważają pozytywy. Poważnych wpadek była na razie garstka i każda z nich kończyła się źle dla notowań akcji niefortunnej spółki. Najczęstszym grzechem były nieoczekiwane straty, znaczący regres w zyskach lub osiągnięcia mocno poniżej konsensusu rynkowego.

Słabsze od prognoz ekspertów wyniki okazały się impulsem do wyprzedaży akcji KGHM-u. Analitycy zwracają uwagę m.in. na słabe rezultaty części zagranicznej. Pojawiły się też głosy, że spółce będzie trudno zrealizować założoną na ten rok prognozę produkcji w chilijskiej Sierra Gorda. Kopalnia na przełomie II i III kwartału ma osiągnąć produkcję komercyjną, a w całym roku wyprodukować 110 tys. ton miedzi i 30-40 mln funtów molibdenu. Wyniki Sierra Gorda mają być konsolidowane po osiągnięciu poziomu produkcji komercyjnej. W I kwartale KGHM wyprodukował 107 tys. ton miedzi w koncentracie oraz 305 ton srebra.

Na widok wyników mocno poczerwieniały akcje Alumetalu. Mimo 24-proc. wzrostu przychodów, zysk netto w ujęciu r/r spadł o 43 proc. Na dokładkę wynik był o 25 proc. niższy od konsensusu PAP. Do niższego zysku netto przyczyniły się wyższe koszty finansowe z tytułu niekorzystnych różnic kursowych w EUR/PLN i USD/PLN. W I kwartale zmniejszyła się rentowność zysku brutto ze sprzedaży grupy, która wyniosła 6,4 proc. wobec 8,6 proc. rok wcześniej. Eksperci z DM BPS zwracają uwagę, że do spadku przyczyniła się też gorsza rentowność w najważniejszym segmencie grupy – stopy odlewnicze, która zmalała z 8,4 proc. do 5,7 proc. Alumetal mimo słabszych od oczekiwań wyników utrzymuje, że celem na ten rok jest min. 12,5-proc. wzrost EBITDA i zysku netto zapisany w programie motywacyjnym. Spółka z optymizmem patrzy na kolejne kwartały, ze względu na dobre perspektywy branży motoryzacyjnej, z którą jest silnie powiązana. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Alumetalu

We wtorek poczerwieniał też kurs akcji PKP Cargo. Powodem jest ostre hamowanie podstawowych wyników. W I kwartale przychody spadły o 14 proc. w ujęciu r/r, EBIT o 68 proc., a zysk netto o 69 proc. Zdaniem spółki, winę za słabe rezultaty ponoszą czynniki zewnętrzne. Zaliczono do nich trudną sytuację branży górniczej na początku roku, skutki konfliktu na Ukrainie oraz opóźnienie inwestycji. Obniżki stawek za dostęp do infrastruktury wytworzyły silną presję cenową na rynku kolejowych przewozów towarowych. Na konkurencyjność kolei wpływają także trwające remonty linii kolejowych. Z drugiej strony podjęto działania zwiększające efektywność. W I kwartale koszty operacyjne spadły o 10 proc. w ujęciu rocznym. Wskutek przeprowadzonego programu dobrowolnych odejść o 15 proc. zmniejszyło się zatrudnienie w grupie, a efektywność operacyjna mierzona wykonaną pracą przewozową na zatrudnionego wzrosła o 9 proc. rok do roku. Zakończony w styczniu program przełoży się na co najmniej 100 mln zł oszczędności rocznie.

Udział grupy kapitałowej PKP Cargo w zrealizowanej pracy przewozowej w 2014 r. i w I kwartale 2015 r. (Źródło: sprawozdanie spółki)

Udział grupy kapitałowej PKP Cargo w zrealizowanej pracy przewozowej w 2014 r. i w I kwartale 2015 r. (Źródło: sprawozdanie spółki)

Akcjonariusze Otmuchowa tym razem też musieli obejść się smakiem. Zysk netto cukierniczej spółki spadł w ujęciu r/r o 65 proc. i był o 58 proc. poniżej konsensusu rynkowego. Analitycy DM BPS zaznaczyli, że negatywnie odbierają spadek zysku operacyjnego z 5,3 mln zł do 1,6 mln zł. Powodem był wzrost kosztów SG&A o 3,9 proc. r/r. Koszty ogólnego zarządu pozostały na niezmienionym poziomie, wzrosły natomiast koszty sprzedaży o 6 proc. Spadła sprzedaż, której jedną z głównych przyczyn było zmniejszenie sprzedaży do Jeronimo Martins. W tym tygodniu okazało się, że Otmuchów rozpoczyna współpracę z firmą ZPC Bałtyk, inną firmą z branży cukierniczej.

Sprzedaż GK Otmuchów w segmentach [mln PLN] oraz marża [proc.] (Źródło: prezentacja spółki)

Sprzedaż GK Otmuchów w segmentach [mln PLN] oraz marża [proc.] (Źródło: prezentacja spółki)

>> Nasi analitycy na bieżąco śledzą zmiany w sytuacji fundamentalnej spółek giełdowych>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za I kwartał 2015 roku znajdziesz tutaj

Dużo emocji wywołały wyniki Asbisu. Akcje dystrybutora produktów IT tąpnęły w dniu publikacji raportu o ponad 30 proc. Inwestorom nie spodobał się znaczący spadek przychodów oraz strata netto. Spółka tłumaczy to głównie niższym popytem w wielu regionach oraz silną konkurencją w obszarze marek własnych. W efekcie spadku sprzedaży zysk brutto skurczył się o 69 proc. do 6,9 mln USD. Na regresie zaważyły także zdarzenia jednorazowe – wyprzedaż zapasów po niższych cenach i straty związane z gwarancjami. Swoje robi także utrzymujący się kryzys na Ukrainie i w Rosji. Zarząd Asbisu oczekuje, że przychody i marża zysku brutto spółki zaczną rosnąć w II kw. 2015 r., a istotna poprawa jest spodziewana w drugiej połowie roku.

Na minusie kwartał zakończyła też Ambra. Producent i dystrybutor win zanotował w I kwartale 2015 roku 6,4 mln zł straty netto wobec minus 3,4 mln zł rok wcześniej. Marża handlowa spadła z 42,9 proc. do 40,6 proc. Analitycy Trigon DM wskazują, że spadek marży wynika ze wzrostu stanu zapasów o 1,4 mln zł – późniejszego rozpoczęcia produkcji cydru na sezon letni. Dodatkowo wyniki obciążyły nakłady na marketing związany z dalszą promocją marki Cydr Lubelski. Należy dodać, że dzięki poprawie struktury kapitału pracującego wygenerowane zostały wysokie przepływy operacyjne w kwocie 51,4 mln zł po trzech kwartałach 2014/2015.

Powyżej stopy zwrotu z akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dziesięciu sesji.

Powyżej stopy zwrotu z akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dziesięciu sesji..

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, AMBRA, asbis, kghm, otmuchow, PKPCARGO, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR