7 ciekawych spółek, których wyniki warto mieć na oku

W tym tygodniu na rynek trafi jeszcze prawie 500 raportów z wynikami za III kwartał. StockWatch.pl wytypował pierwszy garnitur giełdowych misiów z predyspozycjami na gwiazdy obecnego sezonu.

Sezon wyników za III kwartał wchodzi w decydującą fazę. W najbliższych dniach na rynek trafi 460 sprawozdań finansowych. Na starcie nowego tygodnia dobrze zaprezentowali się sektorowi liderzy – Grupa Azoty i PKO BP. Chemiczna spółka zaimponowała skokowym wzrostem zysku netto. 74 mln zł czystego zysku okazało się wynikiem lepszym od prognoz rynkowych aż o 85 proc. Z konsensusem gładko rozprawił się także PKO BP, co w dużej mierze było zasługą mocnego wyniku odsetkowego.

W kolejnych dniach emocji też nie zabraknie. Inwestorzy z wypiekami na twarzy czekają przede wszystkim na wyniki małych i średnich spółek, które w tym roku trzymają się wyjątkowo mocno. Gorącym tematem będą rezultaty CD Projektu. Publikację raportu zaplanowano na 12 listopada. W II kwartale zysk EBIT i netto producenta gier wzrosły do odpowiednio 291,2 mln zł i 241,5 mln zł. Motorem napędowym wyników jest sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która przez 6 tygodni od premiery rozeszła się w ponad 6 mln egzemplarzy. Niedawno analitycy DM BZ WBK podtrzymali swoje całoroczne prognozy sprzedaży Wiedźmina (sell-in czyli dostawy do sieci handlowych) na poziomie 7,5 mln szt., ale oczekują obecnie większego przychodu ze sprzedaży każdej kopii gry. Uwzględnili też dodatkowe przychody ze sprzedaży towarów nisko marżowych. Obecnie biuro prognozuje na ten rok 740,2 mln zł przychodów, 422,1 mln zł zysku operacyjnego i 345,6 mln zł zysku netto.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za II kwartał 2015 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Już we wtorek wynikami podzieli się Oponeo.pl, którego akcje urosły w tym roku w trzycyfrowym tempie. Po I półroczu tego roku zysk netto internetowego sprzedawcy opon skoczył w ujęciu r/r z 2,2 mln zł do 5,5 mln zł, przy 32-proc. wzroście przychodów do 189 mln zł. Z ostatnich danych sprzedażowych wynika, że spółka we wrześniu uzyskała przychody na poziomie 24,8 mln zł. To dało 23-proc. wzrost w ujęciu r/r. Narastająco po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku sprzedaż urosła o 30 proc. do 252,5 mln zł. Spółka wśród głównych przyczyn wrześniowej dynamiki podaje wzrost liczby zamówień, wynikający z systematycznego rozwoju firmy oraz wzmacniania marki w Polsce i na rynkach zagranicznych.

W tym tygodniu inwestorzy i maklerzy będą mieli pełne ręce roboty, ponieważ jak co kwartał zdecydowana większość spółek publikację wyników zostawiła na ostatnią chwilę.  (Fot. DP/stockwatch.pl)

W tym tygodniu inwestorzy i maklerzy będą mieli pełne ręce roboty, ponieważ jak co kwartał zdecydowana większość spółek publikację wyników zostawiła na ostatnią chwilę. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Poprawa wyników napędza także notowania Graala. W I półroczu rybna spółka zanotowała wzrost zysku netto z 8,4 mln zł do 13,9 mln zł oraz EBIT do 16,7 mln zł z 13,3 mln zł. W tym czasie przychody powiększyły się do 436 mln zł z 409 mln zł. Niedawno w wywiadzie dla PAP prezes spółki zasygnalizował, że tendencje widoczne w pierwszej części roku mają utrzymywać także w kolejnych miesiącach. Zarząd zdradza, że Graal prowadzi rozmowy akwizycyjne w kraju i za granicą w sprawie przejęcia hodowców ryb oraz producentów i dystrybutorów konserw. Wcześniej spółka była znana z ruchów akwizycyjnych. Raport finansowy Graala poznamy 13 listopada.

Do zdecydowanej poprawy wyników typowana jest także Vistula. Sprawozdanie zostanie opublikowane w najbliższy czwartek. Analitycy DM BOŚ oczekują, że spółka zaraportuje w III kwartale znaczącą poprawę wyników w porównaniu do roku poprzedniego, głównie dzięki ożywieniu przychodów i stabilizacji marż w poszczególnych segmentach. Dodatkowo na wyniki grupy powinna korzystnie oddziaływać poprawa wyników Deni Cler i rosnąca sprzedaż przez internet. Biuro prognozuje w całym 2015 r. 50-proc. wzrost zysku netto do 31,2 mln zł, przy równoczesnym spadku długu netto. Należy zaznaczyć, że Vistula była jedną z niewielu spółek modowych chwalonych za wyniki sprzedażowe uzyskane we wrześniu. Producent odzieży popisał się w tym okresie blisko 24-proc. wzrostem przychodów w ujęciu r/r.

Spore nadzieje rynek wiąże z kolejną dawką raportów dystrybutorów farmaceutyków – Neuką i Farmacolem. Wyniki pierwszej spółki poznamy w czwartek. W II kwartale toruńskiej grupie udało się pomnożyć zyski dzięki korzyściom z integracji ACP Pharma, pozytywnej dynamice wzrostu rynku oraz zwiększeniu profitów ze sprzedaży produktów własnych. Co ciekawe, kilka dni temu walne spółki upoważniło zarząd do przeprowadzenia skupu do 103 tys. akcji własnych za maksymalnie 46,35 mln zł. Cenę maksymalną określono na 450 zł. Dzień po Neuce raport zaprezentuje Farmacol. Spółka pozytywnie zaskoczyła wynikami za II kwartał. Eksperci z DM BOŚ oczekują, że przyzwoity wzrost hurtowego rynku farmaceutycznego w połączeniu z lekkim osłabieniem konkurencyjnej presji w nieregulowanych segmentach rynku wzmocnią wyniki Farmacolu za III kwartał.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za III kwartał>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Dobra sprzedaż mieszkań rozbudza oczekiwania w sektorze deweloperskim. Analitycy DM mBanku liczą na znaczną poprawę wyników w Robygu – wzrost przekazań i one-off podatkowy. Z kolei Vestor DM zwraca uwagę, że w ostatnich kwartałach spółka systematycznie zwiększała przedsprzedaż oraz uzupełniała bank ziemi. Ze względu na wysokie tempo sprzedaży mieszkań, bogaty bank ziemi oraz stabilny bilans, biuro podwyższyło prognozę przedsprzedaży o 15 proc. i 19 proc. na lata 2015 i 2016. Jednocześnie podniesiono prognozę zysku netto do odpowiednio 76 mln zł i 77 mln zł.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, FARMACOL, graal, NEUCA, oponeo.pl, robyg, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR