7 spółek, które nie dają spokojnie spać przed wynikami

Sezon wyników lada dzień wkroczy w decydującą fazę. Na rynek spłynie ponad 200 raportów finansowych, które odpowiedzą na pytania o sytuację fundamentalną istotnych spółek. StockWatch.pl na podstawie prognoz biur maklerskich sprawdził, gdzie trzeba przygotować się na ewentualne ciężkie chwile.

Zapowiada się bardzo gorąca końcówka wakacji i wcale nie mówimy o kolejnej fali upałów nawiedzających w tym roku Polskę. Od piątku aż do końca miesiąca czeka nas solidna dawka raportów finansowych podsumowujących II kwartał oraz całe I półrocze. Jak wynika z obliczeń StockWatch.pl w sumie będzie to 237 sprawozdań. Na rynku czuć presję i wagę tych wyników, co w rezultacie nie pomaga głównym indeksom wyjść z klinczu. Doza niepewności jest spora, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są oczekiwania biur maklerskich.

>> Kto i kiedy publikuje raport sprawdzisz w serwisie. >> Zobacz aktualny Terminarz raportów finansowych spółek.

Już we czwartek kolejne dokonania za II kwartał zaprezentują tuzy parkietu. Raporty mają opublikować PGNiG i Tauron. Z prognoz sporządzonych przez PAP powstałych na bazie oczekiwań 8 biur maklerskich wynika, że pierwsza ze spółek zanotuje w II kwartale ujemny wynik netto. Średnia z prognoz to -24 mln zł, co byłoby zbliżonym wynikiem do ubiegłorocznego (strata 20 mln zł). Konsensus zakłada także 64 mln zł zysku EBIT przy 106 mln zł straty w II kwartale 2011 roku. Prognozowany jest także wzrost przychodów o 34,3 proc. w ujęciu r/r. i zysku EBITDA o 78 proc. do 501 mln zł.

– Wstępne dane operacyjne opublikowane przez PGNiG wskazują, że może nie być miejsca na zneutralizowanie wysokiej straty na gazie importowanym, mimo podwyżki taryfy. W tym kwartale nie było w koszyku tańszych źródeł gazu, magazynów i rezerw na Jamale w takiej skali, jak to było w I kw. czy IV kw. zeszłego roku. – ocenia Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, cytowany przez PAP.

Tauron jest z kolei spółką, która daje spokojny sen. Konsensus prognoz zakłada w II kwartale 19,5 proc. wzrost zysku netto do 384,4 mln zł i 29-proc. zwyżkę EBIT do 550,6 mln zł. Natomiast przychody miałyby wzrosnąć o 19,8 proc. (około 6 mld zł). Ostatnio analitycy DI BRE Banku podtrzymali zalecenie kupuj dla akcji energetycznej spółki, choć obniżył cenę docelową z 7,13 zł do 6,31 zł.

– Widzimy potencjał do niespodzianek zarówno w tym roku, jak i w przyszłym, a odchylenia na poziomie rocznego zysku netto mogą sięgnąć odpowiednio 10 proc. i 30 proc. Słabość segmentu wytwórczego jest już w naszej opinii powszechnie zdyskontowana i nie oczekujemy dalszych negatywnych informacji z tego obszaru. Profil inwestycyjny Tauronu powinien tymczasem konwergować w kierunku typowego utility, gdyż w 2013 roku dystrybucja i sprzedaż będą generować około 80 proc. skonsolidowanego EBIT, a dywidenda może być zbliżona do tegorocznej. – uważa DI BRE Bank.

>> Wskaźniki na tle rynku i sektora wskazują na utrzymujące się niedowartościowanie Tauronu. >> Zobacz analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki w serwisie StockWatch.pl

W przyszłym tygodniu raport zaprezentuje też PGE, które również ma ukoić nerwy inwestorów obawiających się o rentowność polskiej energetyki. Tu konsensus na II kwartał przewiduje 1,04 mld zł zysku netto wobec 980 mln zł zysku netto przypisanego jednostce dominującej w II kwartale 2011 roku. Przychody spółki wzrosły o 8 proc. rdr do 7,148 mld zł.

– Oczekuję, że PGE wykaże wzrost wolumenu wytwarzanej energii w drugim kwartale, głównie dzięki blokowi w Bełchatowie, podobnie jak w pierwszym kwartale. Niestety niższe ceny energii nie pozwolą na równie dynamiczny wzrost EBITDA. W segmencie dystrybucji nie powinno być niespodzianek. Wyższe taryfy i wolumen zbliżony do ubiegłorocznego powinien przełożyć się na ok. 10 proc. dynamikę wyniku. Dla całej grupy w II kwartale szacuję dynamikę EBITDA na 12 proc. rok do roku, a dynamikę zysku netto na 10 proc. – komentuje Michał Potyra z UBS.

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny PGE w serwisie StockWatch.pl

Niestety, pozostałe oczekiwania co do wyników mogą przyprawić o bezsenność. Słaby raport za II kwartał przedstawiło Sygnity, jeden z liczących się graczy na rynku IT. W piątek przekonamy się co w tym okresie zwojowało Asseco Poland, które jeszcze niedawno zabiegało o przejęcie Sygnity. Z rynkowych prognoz zebranych z 9 biur maklerskich wynika, że Asseco zarobi na czysto 84,8 mln zł (-1,3 proc. w ujęciu r/r). EBIT mógł zwiększyć się o 4 proc. do 166,3 mln zł, a przychody o ponad 14 proc. do 1,306 mld zł. Niedawno pojawiły się sugestie, że Asseco Poland jest blisko finalizacji rosyjskiej spółki informatycznej. Wartość transakcji wg doniesień ma nie przekroczyć 100 mln zł. Przypomnijmy, że w połowie maja prezes Asseco Adam Góral informował, że spółka jest bardzo zainteresowana akwizycją w Rosji i zakończyła audyt jednej firmy na tamtym rynku.

>> Śledzisz sytuację fundamentalną Sygnity? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

W piątek poznamy także wyniki jednego z dużych deweloperów warszawskiego parkietu – Dom Development. Inwestorzy z dużą niecierpliwością czekają na wyniki spółek z tej branży, bo zewsząd słychać o słabym popycie na nowe mieszkania. Konsensus rynkowy dla dewelopera zakłada spadek zysku netto w II kwartale o 27 proc. do 14,2 mln zł, zysku EBIT o 24,4 proc. do 18,1 mln zł i wzrost przychodów o 11,9 proc.

>> Inwestujesz w oparciu o fundamenty i regularnie czytasz raporty? Zobacz jakie omówienia raportów kwartalnych >> przygotowali ostatnio analitycy StockWatch.pl.

Sporą niewiadomą są także wyniki branży budowlanej, która przeżywa ciężkie chwile. Spółki zmagają się z nierentownymi kontraktami drogowymi, a do tego kurczy się cały rynek budowlany. Patrząc po zachowaniu notowań przedstawicieli tego sektora należy być przygotowanym na słabe wyniki. W tym roku WIG-Budownictwo stracił na wartości już blisko 43 proc. Według konsensusu Mostostal Warszawa w II kwartale wykaże stratę netto w wysokości 9,1 mln zł (rok wcześnie 8 mln zł zysku) i stratę operacyjną 8 mln zł (rok wcześniej 8 mln zł zysku). Pocieszeniem może być prognozowany wzrost przychodów o 3,3 proc. do 904,5 mln zł.

Strata netto jest również prognozowana dla Polimeksu-Mostostalu. Średnia z 7 biur maklerskich to -12,8 mln zł. Jednocześnie prognozowany jest spadek zysku operacyjnego do 8,7 mln zl z 35,9 mln zl w II kwartale 2011 roku. Tu także przewidywany jest ponad 3-proc. wzrost przychodów do 1,269 mld zł. Szacunki rynkowe dla Trakcji-Tiltry ostrzegają przed spadkiem zysku netto w II kwartale o 47 proc. do 7,1 mln zł, a zysku operacyjnego o blisko 55 proc. do 12,3 mln zł. Zanosi się również na blisko 30-proc. spadek przychodów.

Inwestorzy zastanawiają się także czy producenci i dystrybutorzy gier komputerowych po słabym I kwartale są  w stanie poprawić się w kolejnym. Prognozy sugerują, że z zyskami może być różnie. Dla CD Projekt RED szacowany jest zysk netto na poziomie 12,3 mln zł, a wynik EBIT na 13,5 mln zł. Firma ma za sobą kwietniową premierę Wiedźmina 2 na konsolę Xbox360. Gorzej wyglądają szacunki dla City Interactive. Tu mamy prognozowane straty odpowiednio -2,8 mln zł i 3 mln zł. Niedawno pojawił się raport DM BZ WBK, w którym buro szacuje stratę w całym roku dla City Interactive. Należy przypomnieć, że firma nie wyda długo oczekiwanego tytułu Sniper: Ghost Warrior 2. Premiera wersji na platformę PS3, Xbox360 oraz komputery PC została przesunięta 15 stycznia 2013 roku.

– Premierę gry Sniper: Ghost Warrior 2 przesunięto niedawno po raz szósty, a opóźnienie od terminu pierwotnego sięga teraz już 1,5 roku. Spółce nie uda się wprowadzić gry na rynek w 2012 r., co obniży jej przychody za ten rok o 70 proc. w porównaniu do naszych wcześniejszych prognoz i według nas spowoduje, że spółka osiągnie w bieżącym roku stratę sięgającą 5,1 mln zł. – ocenia DM BZ WBK.

>> Fani Snipera spragnieni drugiej części muszą poczekać jeszcze ładnych parę miesięcy na ich ulubiony tytuł. >> Snajper strzelił sobie w stopę, premiera dopiero za pół roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, cdred, cityinter, mostalwar, PGNiG, Polimexms, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Prezes Orlenu: Myślimy o kolejnych akwizycjach

  Trwające procesy przejęcia Grupy Lotos oraz Energi nie wyczerpują planów PKN Orlen dotyczących budowy koncernu multienergetycznego, poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Nie potwierdził jednak wprost, że kolejnym celem koncernu może być Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

 • Strach znów zagląda na giełdy, Orlen traci po wynikach

  W dobie wzrostu zachorowań i zgonów na koronawirusa było kwestią czasu aż wahadło giełdowych emocji odchyli się w stronę spadków. W Warszawie oliwy do ognia dolał Orlen, który pokazał dużo słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Co gorsza, do końca dnia spadki na GPW mogą jeszcze przybrać na sile.

 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • 18,59 proc. zysku w 2019 r. – podsumowanie VII edycji konkursu inwestycyjnego StockWatch.pl

  W siódmej edycji konkursu StockWatch.pl  portfel użytkowników znacząco pobił rynek i osiągnął stopę zwrotu na poziomie ponad 18 proc. Zwycięzcy rywalizacji udało się zwiększyć początkowy kapitał niemal pięciokrotnie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR