7 spółek, które nie dają spokojnie spać przed wynikami

Sezon wyników lada dzień wkroczy w decydującą fazę. Na rynek spłynie ponad 200 raportów finansowych, które odpowiedzą na pytania o sytuację fundamentalną istotnych spółek. StockWatch.pl na podstawie prognoz biur maklerskich sprawdził, gdzie trzeba przygotować się na ewentualne ciężkie chwile.

Zapowiada się bardzo gorąca końcówka wakacji i wcale nie mówimy o kolejnej fali upałów nawiedzających w tym roku Polskę. Od piątku aż do końca miesiąca czeka nas solidna dawka raportów finansowych podsumowujących II kwartał oraz całe I półrocze. Jak wynika z obliczeń StockWatch.pl w sumie będzie to 237 sprawozdań. Na rynku czuć presję i wagę tych wyników, co w rezultacie nie pomaga głównym indeksom wyjść z klinczu. Doza niepewności jest spora, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są oczekiwania biur maklerskich.

>> Kto i kiedy publikuje raport sprawdzisz w serwisie. >> Zobacz aktualny Terminarz raportów finansowych spółek.

Już we czwartek kolejne dokonania za II kwartał zaprezentują tuzy parkietu. Raporty mają opublikować PGNiG i Tauron. Z prognoz sporządzonych przez PAP powstałych na bazie oczekiwań 8 biur maklerskich wynika, że pierwsza ze spółek zanotuje w II kwartale ujemny wynik netto. Średnia z prognoz to -24 mln zł, co byłoby zbliżonym wynikiem do ubiegłorocznego (strata 20 mln zł). Konsensus zakłada także 64 mln zł zysku EBIT przy 106 mln zł straty w II kwartale 2011 roku. Prognozowany jest także wzrost przychodów o 34,3 proc. w ujęciu r/r. i zysku EBITDA o 78 proc. do 501 mln zł.

– Wstępne dane operacyjne opublikowane przez PGNiG wskazują, że może nie być miejsca na zneutralizowanie wysokiej straty na gazie importowanym, mimo podwyżki taryfy. W tym kwartale nie było w koszyku tańszych źródeł gazu, magazynów i rezerw na Jamale w takiej skali, jak to było w I kw. czy IV kw. zeszłego roku. – ocenia Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, cytowany przez PAP.

Tauron jest z kolei spółką, która daje spokojny sen. Konsensus prognoz zakłada w II kwartale 19,5 proc. wzrost zysku netto do 384,4 mln zł i 29-proc. zwyżkę EBIT do 550,6 mln zł. Natomiast przychody miałyby wzrosnąć o 19,8 proc. (około 6 mld zł). Ostatnio analitycy DI BRE Banku podtrzymali zalecenie kupuj dla akcji energetycznej spółki, choć obniżył cenę docelową z 7,13 zł do 6,31 zł.

– Widzimy potencjał do niespodzianek zarówno w tym roku, jak i w przyszłym, a odchylenia na poziomie rocznego zysku netto mogą sięgnąć odpowiednio 10 proc. i 30 proc. Słabość segmentu wytwórczego jest już w naszej opinii powszechnie zdyskontowana i nie oczekujemy dalszych negatywnych informacji z tego obszaru. Profil inwestycyjny Tauronu powinien tymczasem konwergować w kierunku typowego utility, gdyż w 2013 roku dystrybucja i sprzedaż będą generować około 80 proc. skonsolidowanego EBIT, a dywidenda może być zbliżona do tegorocznej. – uważa DI BRE Bank.

>> Wskaźniki na tle rynku i sektora wskazują na utrzymujące się niedowartościowanie Tauronu. >> Zobacz analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki w serwisie StockWatch.pl

W przyszłym tygodniu raport zaprezentuje też PGE, które również ma ukoić nerwy inwestorów obawiających się o rentowność polskiej energetyki. Tu konsensus na II kwartał przewiduje 1,04 mld zł zysku netto wobec 980 mln zł zysku netto przypisanego jednostce dominującej w II kwartale 2011 roku. Przychody spółki wzrosły o 8 proc. rdr do 7,148 mld zł.

– Oczekuję, że PGE wykaże wzrost wolumenu wytwarzanej energii w drugim kwartale, głównie dzięki blokowi w Bełchatowie, podobnie jak w pierwszym kwartale. Niestety niższe ceny energii nie pozwolą na równie dynamiczny wzrost EBITDA. W segmencie dystrybucji nie powinno być niespodzianek. Wyższe taryfy i wolumen zbliżony do ubiegłorocznego powinien przełożyć się na ok. 10 proc. dynamikę wyniku. Dla całej grupy w II kwartale szacuję dynamikę EBITDA na 12 proc. rok do roku, a dynamikę zysku netto na 10 proc. – komentuje Michał Potyra z UBS.

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze dane finansowe spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny PGE w serwisie StockWatch.pl

Niestety, pozostałe oczekiwania co do wyników mogą przyprawić o bezsenność. Słaby raport za II kwartał przedstawiło Sygnity, jeden z liczących się graczy na rynku IT. W piątek przekonamy się co w tym okresie zwojowało Asseco Poland, które jeszcze niedawno zabiegało o przejęcie Sygnity. Z rynkowych prognoz zebranych z 9 biur maklerskich wynika, że Asseco zarobi na czysto 84,8 mln zł (-1,3 proc. w ujęciu r/r). EBIT mógł zwiększyć się o 4 proc. do 166,3 mln zł, a przychody o ponad 14 proc. do 1,306 mld zł. Niedawno pojawiły się sugestie, że Asseco Poland jest blisko finalizacji rosyjskiej spółki informatycznej. Wartość transakcji wg doniesień ma nie przekroczyć 100 mln zł. Przypomnijmy, że w połowie maja prezes Asseco Adam Góral informował, że spółka jest bardzo zainteresowana akwizycją w Rosji i zakończyła audyt jednej firmy na tamtym rynku.

>> Śledzisz sytuację fundamentalną Sygnity? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

W piątek poznamy także wyniki jednego z dużych deweloperów warszawskiego parkietu – Dom Development. Inwestorzy z dużą niecierpliwością czekają na wyniki spółek z tej branży, bo zewsząd słychać o słabym popycie na nowe mieszkania. Konsensus rynkowy dla dewelopera zakłada spadek zysku netto w II kwartale o 27 proc. do 14,2 mln zł, zysku EBIT o 24,4 proc. do 18,1 mln zł i wzrost przychodów o 11,9 proc.

>> Inwestujesz w oparciu o fundamenty i regularnie czytasz raporty? Zobacz jakie omówienia raportów kwartalnych >> przygotowali ostatnio analitycy StockWatch.pl.

Sporą niewiadomą są także wyniki branży budowlanej, która przeżywa ciężkie chwile. Spółki zmagają się z nierentownymi kontraktami drogowymi, a do tego kurczy się cały rynek budowlany. Patrząc po zachowaniu notowań przedstawicieli tego sektora należy być przygotowanym na słabe wyniki. W tym roku WIG-Budownictwo stracił na wartości już blisko 43 proc. Według konsensusu Mostostal Warszawa w II kwartale wykaże stratę netto w wysokości 9,1 mln zł (rok wcześnie 8 mln zł zysku) i stratę operacyjną 8 mln zł (rok wcześniej 8 mln zł zysku). Pocieszeniem może być prognozowany wzrost przychodów o 3,3 proc. do 904,5 mln zł.

Strata netto jest również prognozowana dla Polimeksu-Mostostalu. Średnia z 7 biur maklerskich to -12,8 mln zł. Jednocześnie prognozowany jest spadek zysku operacyjnego do 8,7 mln zl z 35,9 mln zl w II kwartale 2011 roku. Tu także przewidywany jest ponad 3-proc. wzrost przychodów do 1,269 mld zł. Szacunki rynkowe dla Trakcji-Tiltry ostrzegają przed spadkiem zysku netto w II kwartale o 47 proc. do 7,1 mln zł, a zysku operacyjnego o blisko 55 proc. do 12,3 mln zł. Zanosi się również na blisko 30-proc. spadek przychodów.

Inwestorzy zastanawiają się także czy producenci i dystrybutorzy gier komputerowych po słabym I kwartale są  w stanie poprawić się w kolejnym. Prognozy sugerują, że z zyskami może być różnie. Dla CD Projekt RED szacowany jest zysk netto na poziomie 12,3 mln zł, a wynik EBIT na 13,5 mln zł. Firma ma za sobą kwietniową premierę Wiedźmina 2 na konsolę Xbox360. Gorzej wyglądają szacunki dla City Interactive. Tu mamy prognozowane straty odpowiednio -2,8 mln zł i 3 mln zł. Niedawno pojawił się raport DM BZ WBK, w którym buro szacuje stratę w całym roku dla City Interactive. Należy przypomnieć, że firma nie wyda długo oczekiwanego tytułu Sniper: Ghost Warrior 2. Premiera wersji na platformę PS3, Xbox360 oraz komputery PC została przesunięta 15 stycznia 2013 roku.

– Premierę gry Sniper: Ghost Warrior 2 przesunięto niedawno po raz szósty, a opóźnienie od terminu pierwotnego sięga teraz już 1,5 roku. Spółce nie uda się wprowadzić gry na rynek w 2012 r., co obniży jej przychody za ten rok o 70 proc. w porównaniu do naszych wcześniejszych prognoz i według nas spowoduje, że spółka osiągnie w bieżącym roku stratę sięgającą 5,1 mln zł. – ocenia DM BZ WBK.

>> Fani Snipera spragnieni drugiej części muszą poczekać jeszcze ładnych parę miesięcy na ich ulubiony tytuł. >> Snajper strzelił sobie w stopę, premiera dopiero za pół roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, cdred, cityinter, mostalwar, PGNiG, Polimexms, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • Polimex Mostostal miał 12,7 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Spółka budowlana poprawiła zyski oraz zanotowała nieco wyższe niż przed rokiem przychody ze sprzedaży. We wtorek rano kurs akcji Polimeksu rośnie o kilka procent.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Zagranica nakręca popyt na polskie akcje, JSW i Alior wśród liderów wzrostów

  Zazieleniło się w piątek na GPW. Popyt na akcje nakręcają nadzieje na zbliżenie stanowisk USA i Chin oraz uporządkowany brexit. W WIG20 liderem wzrostów jest JSW i Alior, czy spółki których akcje jeszcze niedawno mocno traciły. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazła się TRAKCJA.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR