Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

7 spółek typowanych do gry pod przejęcie

Opublikowano: 2015-09-21 19:05:46

Omawiane walory: , , , , , ,

Jest klimat na duże transakcje. Tylko w ostatnich dniach giełdowe spółki położyły na stół blisko 2 mld zł, aby przejąć swoich konkurentów lub uzupełnić portfolio o brakujące ogniwo. Rynek już spekuluje, kto w karuzeli przejęć może być następny. StockWatch.pl zapytał maklerów, jakie spółki widzą na liście życzeń dużych graczy.

We wrześniu ruszyła nowa fala ruchów konsolidacyjnych. Największą aktywność na razie wykazuje branża windykacyjna. Niespodziankę sprawił Best, który w ubiegłym tygodniu ujawnił plan nabycia znaczącego pakietu akcji Kredyt Inkaso. Najstarszy giełdowy windykator zaoferował 152 mln zł za pakiet 29,4 proc. grupy kierowanej przez Pawła Szewczyka. W tym tygodniu głośno jest  kolei o transakcji między Krukiem a Presco Group. W tym wypadku wartość akwizycji może sięgnąć nawet 220 mln zł. Kruk chce kupić spółkę zależną od Presco, która dysponuje portfelem wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,7 mld zł. To zapewne nie koniec ruchów w branży. Jednym z potencjalnych celów w najbliższym czasie może być wystawiony na sprzedaż GetBack, firma windykacyjna należąca do Idea Banku.

W innych branżach też jest ciekawie. Szwajcarski koncern Sigvaris ogłosił wezwanie i zamiar wycofania z giełdy medycznej spółki Pani Teresa Medica. Ofertę akcjonariuszom Bogdanki złożyła Enea, zainteresowana kupnem 65-proc. pakietu akcji za niespełna 1,5 mld zł. Wezwanie na lubelską kopalnię budzi sporo kontrowersji. Inwestorzy mają świeżo w pamięci ponad 30-proc. tąpnięcie notowań Bogdanki, spowodowane wypowiedzeniem w sierpniu wieloletniego kontraktu na dostawy węgla. Władze lubelskiej spółki ani myślą ułatwiać zadanie Enei. Rada nadzorcza Bogdanki zaproponowała właśnie, by 15 października podczas NWZA przegłosować projekt uchwały ograniczający możliwość wykonywania prawa głosu nowych akcjonariuszy do 10 proc. ogólnej liczby głosów na WZA. O powodzeniu wezwania zdecydują inwestorzy instytucjonalni, które dominują w akcjonariacie spółki.

– Przejęciom sprzyja otoczenie makro – umiarkowany wzrost gospodarczy i niskie stopy procentowe. Korzystne perspektywy biznesowe ułatwiają decyzje o akwizycjach, gdyż zarządzający widzą, iż korzyści można osiągnąć w krótszym okresie. Takim ruchom sprzyja również fakt, iż wiele podmiotów osiągnęło już barierę, która w drodze organicznego wzrostu jest nie do pokonania. Natomiast niskie stopy obniżają koszt finansowania akwizycji. W ostatecznym rozrachunku najważniejsza jest jednak cena po jakiej przejmowana jest konkretna spółka. Patrząc z tej perspektywy w segmencie małych i średnich spółek nie ma aż tak dużo atrakcyjnie wycenianych firm. Jednak w niektórych branżach sytuacja wymaga działań konsolidacyjnych. Tak jest chociażby w branży windykacyjnej, która jest mocno rozdrobniona i posiada jednego lidera – Kruka. Kruk zdecydował się na przejęcie portfela wierzytelności od PRESCO, kupując jej spółkę zależną. Warto zauważyć, że zaproponowana cena transakcji, nawet po odliczeniu zadłużenia, jest wyższa niż cała kapitalizacja PRESCO. Jeśli chodzi o ruch konsolidacyjny ze strony Besta to może nieco zaskakiwać. Tu raczej można było oczekiwać, że sam Best stanie się obiektem zainteresowania ze strony dużych zagranicznych podmiotów z branży. Różnie można patrzeć na próbę przejęcia Bogdanki. Z jednej strony Enea realizuje swoją strategię zmierzając do integracji pionowej i zabezpieczenia dostaw surowca. Z drugiej jednak strony, ten ruch można odczytywać jako obronę przed ewentualnym wymuszonym ze strony właściciela zakupem pogrążonych w kłopotach kopalń ze Śląska. – mówi Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

(Fot. DP, StockWatch.pl)

(Fot. DP, StockWatch.pl)

Ekspert dodaje, że kolejne przejęcia będą uzależnione od specyfiki otoczenia. Budzące zazwyczaj najwięcej emocji przejęcia w sektorze bankowym muszą poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Do czasu, gdy poznamy szczegóły nowych regulacji dla tego sektora, przygotowanych przez wybrany w jesiennych wyborach parlament. Jednym z głównych rozgrywających na tym rynku jest PZU. W maju ubezpieczyciel podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł po cenie 89,25 zł za akcję. Mówi się także, że kolejnymi celami PZU mogą być Bank BPH, a w dalszej kolejności Bankowi Ochrony Środowiska. Niemniej w pierwszej połowie września zarząd PZU dał do zrozumienia, że zapowiadane przejęcie kolejnego banku w tym roku może być bardzo trudne. Sprzedaż banków przez zagraniczne podmioty jest hamowana przez niepewność dotyczącą podatku bankowego i kredytów walutowych.

Potencjalnych obiektów przejęć nie brakuje w innych branżach. Ekspert z Haitong Bank, jako przykłady wymienia trzy spółki z branży informatycznej oraz telekomunikacyjnej.

– W segmencie mediowym jesteśmy w trakcie przejęć i wycofywania z giełdy TVN i Global City Holdings. Punktowe przejęcia robi Wirtualna Polska. W branży IT znacząca konsolidacja się już odbyła. Nadal otwarte pozostaje ewentualne przejęcie Sygnity. Wydaje się, że spółka ma najgorsze za sobą, ale należy pamiętać o jej wrażliwości na duże kontrakty. W sektorze telekomunikacyjnym Netia przejmuje mniejsze spółki. Niemniej sama może okazać się ciekawym obiektem akwizycyjnym, np. dla T-Mobile, który chciałby uzupełnić swoją ofertę o usługi stacjonarne. Można też zastanawiać się czy w rozdrobionym segmencie producentów gier komputerowych nie zacznie się konsolidacja. Niewykluczone, że CD Projekt byłby atrakcyjny dla zagranicznych potentatów tej branży. – ocenia Konrad Księżopolski, analityk Haitong Bank.

Tydzień temu w sieci pojawiła się elektryzująca plotka o przymiarkach do przejęcia CD Projekt przez giganta – Electronic Arts. Wydawcy gry o przygodach Wiedźmina stanowczo zaprzeczyli krążącym po rynku spekulacjom o prowadzonych rozmowach z amerykańskim potentatem branży gamedev. Adam Kiciński jeden z głównych akcjonariuszy CD Projekt zapewnił, że ani studio CD Projekt RED ani platforma GOG.com nie są na sprzedaż.

– Nic mi nie wiadomo o potencjalnej konsolidacji na krajowym rynku producentów gier. CD Projekt ma dużo gotówki, ale wielokrotnie podkreślał, że chciałby się rozwijać organicznie. Zarząd spółki informował, iż jest systematycznie odwiedzany przez zagranicznych deweloperów, którzy składają propozycję przejęć. W naszej ocenie, akcje CD Projektu są obecnie mocno niedoszacowane. Spółka posiada również bardzo silną markę, co sprawia, że jest łakomym kąskiem dla dużych firm zagranicznych. Ciekawie też wygląda 11 bit i Vivid Games. Obie mają bardzo dobry produkt i coraz mocniejszą pozycję w swoich segmentach rynkowych. – mówi Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni dziewięciu miesięcy.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni dziewięciu miesięcy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o 11bit, bankbph, bos, CDPROJEKT, netia, SYGNITY, vivid)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku