8 bogatych spółek już obiecało wypłatę dywidendy w 2016 r.

Sezon wyników przyniósł pierwsze deklaracje zarządów dotyczące tegorocznych dywidend. W pierwszym szeregu znalazły się zarówno blue chipy jak i giełdowe misie. Najhojniejsi oferują zwolennikom dywidend wypłaty o stopie sięgającej 7 proc.

Mimo nowych obciążeń podatkowych, w tym roku groszem sypnie sektor bankowy. Już wiadomo, że Pekao celuje w dywidendę, której stopa sięgnie 6 proc. Zarząd banku zarekomendował wypłatę 99,7 proc. ubiegłorocznego zysku, co w przeliczeniu na akcję daje 8,70 zł. Zaproponowany dzień dywidendy to 22 czerwca 2016 roku, a termin wypłaty wyznaczono na 6 lipca. W całym 2015 r. zysk netto grupy spadł o 15,6 proc. do 2,293 mld zł. Z zysku za 2014 r. Pekao wypłacił 10 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 2,62 mld zł. Rok wcześniej było to 2,61 mld zł, dające 9,96 zł na akcję. Wówczas dawało to stopy odpowiednio 5,4 proc. i 5,2 proc.

Na sporą wypłatę mogą liczyć akcjonariusze BZ WBK. Zarząd podczas prezentacji wyników za IV kwartał zasugerował, że w formie dywidendy może wypłacić połowę zysku za 2014 roku. W ubiegłym roku spółka nie płaciła dywidendy – kwietniowe walne BZ WBK zdecydowało o przeznaczeniu zysku osiągniętego w 2014 roku na kapitał rezerwowy i pozostawieniu części zysku jako niepodzielonego. W 2014 r. bank zarobił na czysto 1,99 mld zł. W scenariuszu zakładającym przeznaczenie 50 proc. na dywidendę, wypłata wyniosłaby 10 zł na akcję – to daje stopę zbliżoną do 4 proc. Kwestią nierozstrzygniętą jest wysokość wypłaty za 2015 r., gdzie zysk netto należny udziałowcom wyniósł 2,327 mld zł (+21,5 proc. r/r). Analitycy Haitong Banku prognozują, że BZ WBK mógłby wypłacić w sumie 18,50 zł na akcję, co oznacza 7-proc. stopę.

(Fot. DP/StockWatch.pl)

(Fot. DP/StockWatch.pl)

Z kolei zarząd Orange Polska już oficjalnie zarekomendował wypłatę 0,25 zł dywidendy na akcję z zysku za 2015 rok (stopa blisko 4 proc.). Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 22 czerwca, a wypłaty 7 lipca. W całym 2015 roku telekom zarobił na czysto 254 mln zł. Jednak w samym IV kwartale pojawiła się strata w wysokości 153 mln zł. Spółka opublikowała też prognozy na 2016 r. Zarząd szacuje 3,15-3,3 mld zł skorygowanego zysku EBITDA. W 2015 roku wynik ten wyniósł 3,52 mld zł. Grupa zakłada powrót do wzrostu przychodów i zysku EBITDA w 2018 roku. Orange Polska chce utrzymać obecne podejście do dywidendy w kolejnych latach, jednak konkretne decyzje będą podejmowane rokrocznie, biorąc pod uwagę możliwości wzrostu i siłę bilansu grupy.

Z dużych spółek plany dywidendowe odkrył też PKN Orlen. Przy okazji publikacji wyników kwartalnych zarząd podtrzymał politykę dywidendową, zgodnie z którą wypłata na akcję powinna rosnąć. PKN Orlen przedstawi rekomendację dywidendy przy okazji publikacji raportu rocznego pod koniec marca. Analitycy Haitong Banku prognozują, że będzie to 1,85 zł na akcję – stopa 3,2 proc. W 2015 roku wypłacił 1,65 zł, a rok wcześniej 1,44 zł. W całym 2015 roku Orlen zarobił na czysto 3,2 mld zł, wobec 5,8 mld zł straty zanotowanej rok wcześniej.

>> Zobacz także: 10 dużych spółek z najwyższą stopą dywidendy na 2016 rok

Propozycję dywidendową na ten rok mają już też Kęty. Zarząd chce wypłacić akcjonariuszom do 60 proc. skonsolidowanego zysku netto. Według wstępnych szacunków, ubiegłoroczny zysk to 207 mln zł, co przy założeniu wypłaty 60 proc. kwoty dałoby 13,15 zł w przeliczeniu na jedną akcję. Stopa dywidendy wyniosłaby 4,7 proc. W zeszłym roku spółka wypłaciła 10,70 zł (stopa 3,4 proc.). Równolegle z propozycją dywidendową opublikowano prognozę wyników na 2016 r. Zarząd spodziewa się 245 mln zł zysku netto, 250 mln zł EBIT (+5 proc. r/r) i 360 mln zł EBITDA (+9 proc. r/r). Przyjęto też 6-proc. wzrost przychodów do 2,145 mld zł. Najszybciej rosnącym segmentem ma być segment systemów aluminiowych – wzrost o 9 proc. do 930 mln zł.

W rekordową dywidendę mierzy Ergis. Zarząd zamierza rekomendować walnemu wypłatę z zysku za rok 2015 w wysokości 0,16 zł na akcję. To oznacza stopę na poziomie 4 proc. Jednocześnie zarząd zwołał na 22 lutego walne, podczas którego chce otrzymać zgodę na wykup do 5 proc. akcji własnych. Grupa w 2015 r. zanotowała stratę netto ze względu na odpisy aktualizacyjne. Zysk netto wyłączeniem odpisanych kwot wyniósł 22 mln zł, co oznacza, że był rekordowy w historii firmy zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych w serwisie StockWatch.pl

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych w serwisie StockWatch.pl

Świeżą propozycją jest rekomendacja zarządu Plastboksu. Zarząd chce wypłacić co najmniej 0,09 zł na akcję to stopa to co najmniej 4,1 proc. Spółka równolegle podała szacunkowe wyniki za 2015 r. Przychody grupy miały wynieść 140,3 mln zł przy zysku netto w kwocie 6,856 mln zł. W 2014 roku producent opakowań z tworzyw sztucznych zanotował odpowiednio 146,5 mln zł i 2,68 mln zł. W zeszłym roku Plastbox wypłacił dywidendę w wysokości 0,09 zł, co dało stopę na poziomie 4 proc.

Chęć wypłaty dywidendy zgłasza też Monnari. Modowa spółka obwieściła przy okazji prezentacji sprawozdania za IV kwartał, że będzie rekomendowała wypłatę 0,15-0,20 zł dywidendy na akcję. Stopa przy górnej granicy widełek to około 1,5 proc. Spółka realizuje także buy back. Zysk netto Monnari Trade w 2015 roku wyniósł 46,6 mln zł wobec 30,4 mln zł rok wcześniej. Na wynik netto miały wpływ zdarzenia jednorazowe: rozpoznanie aktywa na podatek odroczony w wysokości ok. 21,5 mln zł, koszty finansowe transakcji wniesienia znaku w wysokości 1,5 mln zł oraz spłata zadłużenia przez wierzyciela spółki (2,7 mln zł). Znormalizowany, oczyszczony o zdarzenia jednorazowe, zysk netto za 2015 roku wyniósł 23,9 mln zł wobec 26,1 mln zł w 2014 roku.

>> Serwis StockWatch.pl śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bzwbk, ergis, kety, MONNARI, orangepl, Pekao, PKNOrlen, plastbox)

 • Rosnące rentowności długu straszą, w grze CD Projekt i Alior Bank

  Środowe mocne wzrosty na Wall Street zapewniły "zielone" otwarcie w Warszawie. GPW musi jednak znaleźć w sobie wewnętrzną siłę, żeby dowieźć te plusy do końca sesji. Szczególnie, że szybujące rentowności amerykańskich obligacji i tracący CD Projekt nie są dobrą wróżbą na drugą połowę dnia.

 • Bank Pekao chce utrzymać rosnący trend wyniku z opłat i prowizji w br.

  Bank PEKAO oczekuje, że wynik z opłat i prowizji w kolejnych kwartałach tego roku będzie kontynuował trend rosnący m.in. dzięki większej liczbie i aktywności transakcyjnej klientów, poinformował wiceprezes Tomasz Kubiak.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • Prezes Pekao: Chcemy powrócić do wypłat dywidend w możliwie szybkim okresie

  Bank PEKAO ma silną pozycję kapitałową i chce powrócić do płacenia dywidendy tak szybko, jak to będzie możliwe - przy akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował ISBnews prezes Leszek Skiba.

 • Średnio udany debiut Huuuge i problemy WIG20 z 2.000 pkt.

  Nie wszyscy debiutanci na "dzień dobry" dają dużo zarobić. Nawet jeżeli reprezentują branżę gamingową, a redukcja zapisów w ofercie jest ogromna. Dzisiejszy Huuuge jest tego najlepszym przykładem.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR