8 niespodzianek finału giełdowego sezonu wynikowego

Omawiane walory: , , , , , , ,

W poniedziałek kursami akcji zakołysała ostatnia duża fala raportów za III kwartał. StockWatch.pl z najnowszych sprawozdań wytypował osiem, w których wyniki spółek mocno różniły się od rynkowych konsensusów.

Skumulowanie dużej liczby sprawozdań kwartalnych w krótkim okresie to nie od dziś bolączka polskiego rynku. Szczególnie, jeśli inwestorzy mają w portfelu papiery kilku lub kilkunastu spółek, bo czasu wystarczy tylko na pobieżną lekturę podstawowych pozycji rachunku zysków i strat. Największą wyzwaniem są wyniki spółek mocno odbiegające od oczekiwań rynku lub konsensusów biur maklerskich. Każda niespodzianka wymaga głębszej analizy i ustalenia jej źródła, ponieważ zabiegi księgowe takie jak odpisy czy przeszacowania potrafią istotnie zniekształcić faktyczny obraz spółki, a kursy akcji gwałtownie reagują na zaskakujące wyniki w raportach.

Fatalny finisz zaliczyli przedstawiciele branży spożywczej, która w tym roku jest w trójce najmocniej rosnących na giełdzie. Według raportów za III kwartał, w minionym okresie producenci żywności musieli zacisnąć pasa. Mocno z tonu spuścił Colian, który po skokowym wzroście zysków z pierwszego półrocza, w III kwartale wyhamował. Decydującym czynnikiem okazały się wysokie temperatury, które w lipcu i sierpniu przełożyły się na dotkliwy spadek sprzedaży w dywizji słodyczy. Kilka dni wcześniej w podobnym tonie miniony okres zaraportował Wawel. Tempo wzrostu zysków przyhamowały niekorzystne ceny surowców. Ból brzucha po wynikach mają też akcjonariusze Graala. Spółka rybna zanotowała spadek marży handlowej oraz wzrost kosztów sprzedaży.

Negatywnie odbieramy spadek marży ZBzS do 16,2 proc. z 19,3 proc. rok wcześniej. Narastająco marża ZBzS wynosi 16,3 proc. vs 15,6 proc. Pokazuje to negatywne tendencje, które pojawiły się w III kwartale 2015 r. Pomimo poprawy salda pozostałej działalności o 3,1 mln zł spółka zanotowała spadek zysku operacyjnego o 22,1 proc., na co wpływ miał wzrost kosztów SG&A o 18,5 proc. r/r. Wzrost na najniższym poziomie wyników wynika ze zmniejszenia o 2,3 mln zł ujemnego salda działalności finansowej. Przepływy operacyjne były dodatnie i wyniosły 54,1 mln zł wobec 53,5 mln zł rok wcześniej, za sprawą spadku należności. – ocenia Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za III kwartał>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Branżowym rodzynkiem okazał się natomiast Indykpol. Analitycy zwracają uwagę na wzrost eksportu i sprzedaży głównych segmentów. Zysk EBIT mięsnej spółki wzrósł o 7,4 proc. do 9,6 mln zł.

Różnie wiedzie się także eksporterom, którzy część swojej produkcji lokują na pogrążonym w kryzysie rynku wschodnim. Dekoniunkturę na własnej skórze odczuł m.in. Wielton. W sumie w mijającym kwartale grupa sprzedała 1.860 sztuk naczep i przyczep, poprawiając się o 10 proc. r/r. Na rynkach wschodnich, tj. Rosja i Ukraina sprzedał 185 sztuk wobec 432 sztuk sprzed roku. Słabość tamtejszego rynku w połączeniu z kosztami finansowymi, głównie z tytułu przejęć, negatywnie przełożyły się na zyski, które wprawdzie wzrosły, ale okazały się niższe od oczekiwań.

Dynamiczniej rosły natomiast zyski w Amice. Netto wzrost sięgnął 44 proc. do 31,7 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku największym rynkiem grupy pozostaje Polska (35 proc. sprzedaży ogółem, wartościowo +9 proc. r/r). W Europie Zachodniej Amica zanotowała wzrost sprzedaży o ponad 18 proc. Europa Wschodnia po spadku o 29 proc. stanowiła mniej niż 18 proc. łącznej sprzedaży. Na rynku skandynawskim, gdzie grupa zrealizowała 10 proc. skonsolidowanej sprzedaży, wartość obrotów wzrosła o 16 proc. W regionie południowym warto zwrócić uwagę na przychody z rynku rumuńskiego (+37 proc.) oraz czeskiego i słowackiego (łącznie +45 proc.).

– Trzeci kwartał 2015 roku to kolejny okres, w którym zwiększamy generowane wyniki finansowe pomimo słabości rynków wschodnich. Dynamicznie rośniemy na zachodzie, północy oraz południu Europy. – komentuje Andrzej Sas, wiceprezes zarządu ds. handlu i marketingu w Amica Wronki.

Na cenzurowanym są za to spółki obuwnicze. Falę wyprzedaży zapoczątkowały gorsze od oczekiwań wyniki CCC. W poniedziałek mocno spadł też kurs akcji Wojasa, bo okazało się, że spółka zamknęła III kwartał na minusie. Spadek sprzedaży przy wyższych kosztach funkcjonowania wygenerował stratę na poziomie operacyjnym. Jedynie marża handlowa była wyższa. Wrogiem branży w minionym kwartale okazała się ciepła pogoda, która ograniczała sprzedaż kolekcji jesienno-zimowych.

W poniedziałek głośno było też o branży IT, a wszystko za sprawą mocnych wyników Asseco Poland. Zysk netto lidera branży przebił rynkowe prognozy o 17,5 proc. i okazał się wyższy o 19 proc. r/r. Portfel zamówień Asseco na 2015 rok w oprogramowaniu i usługach własnych ma wartość 5.756 mln zł i jest wyższy o 21 proc. r/r. Łączny backlog to 6.849 mln zł (+18 proc. r/r).

– To co pozytywnie przyczyniło się do poprawy wyniku finansowego to mniej dynamiczny wzrost kosztów zarządu od wzrostu przychodów. Koszty zarządu w III kwartale wyniosły 7,4 proc. przychodów w stosunku do 8 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. W okresie I-III kwartału br. koszty ogólnego zarządu stanowią 7,4 proc. przychodów. To, czym spółka się pochwaliła przy okazji publikacji wyników kwartalnych, to portfel zamówień, który na koniec III kwartału wynosił 6,849 mld zł. Oznacza to iż w porównaniu do poziomów z końca czerwca br. portfel zamówień zwiększył się o 800 mln zł. – wymienia Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Brokers. 

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To idealna okazja do rozpoczęcia poszukiwań >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek

Po przeciwnej stronie były w poniedziałek notowania Compu. Spółka zaliczyła w III kwartale spadek zysków – EBIT o 35 proc., a netto o 61 proc. Zarząd zaznacza, że trzeci kwartał to okres wakacji, co zwykle przekłada się na wyniki, które zazwyczaj są słabsze od uzyskiwanych w drugim i czwartym kwartale roku.

– Pomimo, że III kwartał to najsłabszy sezonowo kwartał, to jednak udało nam się wypracować zysk na poziomie EBITDA w wysokości 10 mln zł, co jeszcze 2-3 lata temu dotyczyło wyłącznie najlepszych kwartałów. To pokazuje jaką trwałą zmianę przeszła grupa Comp w ostatnim okresie. – dodaje Jacek Papaj, prezes Comp.

Powyżej miesięczne stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek.

Powyżej miesięczne stopy zwrotu z akcji ośmiu omawianych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, assecopol, colian, comp, graal, INDYKPOL, wielton, wojas, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Amica miała ponad 16 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  AMICA odnotowała 16,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 13,3 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Wielton wznowi produkcję w zakładzie w Wieluniu od 11 maja

  WIELTON podjął decyzję o wznowieniu od 11 maja 2020 roku produkcji w zakładzie w Wieluniu. Praca fabryki jest czasowo wstrzymana of 6 kwietnia br. w związku z negatywnym wpływem pandemii COVID-19.

 • Giełda w Wiedniu ma nowy indeks z dużym udziałem polskich producentów gier wideo

  Vienna Stock Exchange uruchomiła indeks, który obejmuje najbardziej płynne spółki z sektora nowych technologii z Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej. Wśród 9 spółek zaliczanych do indeksu aż 7 to polskie firmy. Na liście znaleźli się m.in. czterej najwięksi producenci gier notowani na GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR