9 spółek, które w maju mogą wypłacić dywidendę

Mimo pandemii i rynkowej zawieruchy część spółek czuje się pewnie i nie rezygnuje z dywidendy. Na ten moment w maju jest szansa na 9 wypłat. StockWatch.pl sprawdził, kto w tych trudnych czasach zamierza podreperować stan portfeli swoich akcjonariuszy.

dywidendy,2020,gpw,spółki,play,maj

W tym roku dywidend będzie jak na lekarstwo.

Tak pustego kalendarium dywidendowego wielu inwestorów jeszcze nie widziało. W tym roku z powodu niepewności gospodarczej w Polsce i na świecie, wywołanej przez pandemię koronawirusa, wiele spółek zrezygnowało z wypłaty. Zarządy firm wolą dmuchać na zimne i rekomendują zatrzymanie ubiegłorocznych zysków na czarną godzinę.

Na rynku wciąż jest grupa spółek, która czuje się pewnie i z dywidendy dla akcjonariuszy nie zamierza rezygnować. W maju jest szansa na 9 dywidend. Losy większości wypłat będą się dopiero ważyć na walnych. Na ten moment dywidendowym pewniakiem jest Play Communications. Telekom na tegoroczną wypłatę przeznaczy 419,4 mln zł. Dzień ustalenia prawa do zysku wypada 4 maja, więc z ewentualną decyzją trzeba się pospieszyć. Zgodnie z zasadą rozliczeń T+2 i z uwagi na dni wolne od sesji (weekend i 1 maja), aby uczestniczyć w podziale zysku, akcje Play należy mieć na koniec środowej sesji. Zgodnie z harmonogramem, gotówka pomniejszona o podatek pojawi się na rachunkach maklerskich inwestorów 12 maja. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 4,8 proc.

Play Communications będzie jedną z niewielu spółek z WIG20, które w tym roku podzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Dotychczas jedynie Orlen przedstawił rekomendację wypłaty. Płocki koncern na ten cel chce przeznaczyć 1,28 mld zł. Już teraz wiadomo, że w tym roku dywidendy nie wypłacą banki i PZU. Plany dywidendowym krezusom pokrzyżował szef KNF, który z uwagi na skutki gospodarcze pandemii koronawirusa zalecił rezygnację z dywidendy. Ubiegłoroczne zyski zamierzają zatrzymać także spółki odzieżowe, energetyczne, surowcowe oraz handlowe z WIG20.

>> Ready for Cash – omówienie sprawozdania Play po III kw. 2019 r.

Z zamiarem wypłaty dywidendy nosi się APS Energia. Zarząd producenta przemysłowych systemów zasilania awaryjnego na walnym 5 maja będzie rekomendować przeznaczenie 1,41 mln zł z zysku netto za 2019 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 5 groszy na akcję. Tegoroczna propozycja jest znacznie niższa od ubiegłorocznej (9 groszy na akcję), ponieważ jak podkreśla spółka, „propozycja uwzględnia obecną sytuację gospodarczą i skutki epidemii COVID-19”.

Zyskiem z akcjonariuszami chce podzielić się notowany na NewConnect NWAI Dom Maklerski. Broker na pierwszą w swojej historii dywidendę chce przeznaczyć 1,57 mln zł, czyli 1 zł na akcję. Przy obecnym kursie oznacza to stopę aż 16,8 proc. Decyzja w sprawie podziału ubiegłorocznego zysku zapadnie na walnym 30 kwietnia.

6 maja rozstrzygną się losy dywidendy w Ulma Construccion Polska. Zarząd rekomenduje akcjonariuszom wypłatę 13,66 mln zł z zysku za 2019 r., czyli 2,60 zł na akcję. Jak zaznaczono, wysokość proponowanej dywidendy, stanowi kompromis pomiędzy bieżącym interesem akcjonariuszy a rzeczywistymi potrzebami spółki. Przy obecnym kursie stopa dywidendy przekracza 5 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 18 maja, a wypłaty – 25 maja.

Drugim dywidendowym pewniakiem w maju jest Asseco Business Solutions. Dostawca rozwiązań informatycznych 19 maja podzieli między akcjonariuszy 60,15 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 1,80 zł, co przy bieżącym kursie daje stopę na poziomie 5 proc. Termin wypłaty ustalono na 5 czerwca. Tegoroczna dywidenda będzie rekordowa. W ubiegłym roku akcjonariusze Asseco BS zdecydowali o wypłacie ponad 50 mln zł, co dało 1,50 zł na akcję.

– Sytuacja kredytowa Asseco BS jest dobra (stan gotówki netto rzędu 10 mln zł na koniec 2019 r.), a spowolnienie spowodowane przez COVID-19 powinno wpłynąć na branżę IT z pewnym opóźnieniem. Niemniej jednak sądzimy, że Asseco BS może być mimo wszystko dotknięte skutkami COVID-19 w relatywnie istotny sposób ze względu na dużą wrażliwość spółki na sektor przedsiębiorstw (zwłaszcza z/w na dość dużą ekspozycję na sektor MSP). (…) Spodziewamy się stabilizacji zysków spółki r/r, co powinno schłodzić nieco sentyment do spółki – uważa Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku.

Przymiarki do kolejnej dywidendy sygnalizuje Asbis. Dystrybutor elektroniki użytkowej chce dopłacić do dywidendy za 2019 r. 4,16 mln dolarów. Proponowana stawka na akcję to 0,075 USD. Mowa o dopłacie, ponieważ w grudniu ubiegłego roku spółka wypłaciła akcjonariuszom zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 3,33 mln dolarów, co dało kwotę 0,06 dol. na akcję. Jeśli akcjonariusze poprą rekomendację, całościowa dywidenda z zysku za 2019 r. wyniesie 7,49 mln dolarów, czyli 0,135 dol. na akcję. Będzie to najwyższa dywidenda w historii spółki.

>> Europejska zagadka – omówienie sprawozdania finansowego ASBIS po IV kw. 2019 r.

Z wypłaty dywidendy nie zamierza rezygnować Neuca. Dystrybutor farmaceutyków przez okres pandemii koronawirusa przeszedł suchą stopą, a jego kurs akcji wciąż ma w zasięgu nowe rekordy. Zarząd Neuki rekomenduje wypłatę ponad 37 mln zł, czyli 8,65 zł na akcję. To o 17 proc. więcej niż przed rokiem. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 1,75 proc.

– Neuca ze spokojem może być zaliczona do polskich dywidendowych arystokratów, ponieważ wypłaca dywidendę już nieprzerwanie od 15 lat. Jak widać na wykresie, zarząd spółki zaproponował dywidendę w wysokości 8,65 zł na 1 akcję, czyli o 17 proc. wyższą niż rok wcześniej. Sama stopa dywidendy w stosunku do kursu dobijającego się do poziomu 400 zł być może nie powala, ale stabilny wzrostowy trend płaconej dywidendy należy jednoznacznie odczytać na plus dla spółki – zaznacza Przemysław Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

neuca,dywidendy

Źródło: Spółka

>> Zdrowie Wasze w kabzy nasze – omówienie sprawozdania finansowego Neuca po IV kw. 2019 r.

Imponującą pod względem stopy dywidendy wypłatę szykuje Capital Park. Zarząd do podziału między akcjonariuszy szykuje 227,5 mln zł, co oznacza stawkę 2,10 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi blisko 23 procent! Tegoroczna pula stanowi 83,3 proc. zysku Capital Parku za 2019 rok. Spółka przyznaje, że tak pokaźna wypłata nie byłaby możliwa, gdyby nie efekty komercjalizacji kluczowych projektów. Proponowany dzień dywidendy to 26 maja, wypłaty – 9 czerwca. Ostateczna decyzja w sprawie podziału zysku zapadnie na walnym 18 maja.

Listę majowych propozycji dywidendowych zamyka Ten Square Games. Producent gier chce wypłacić akcjonariuszom 27 mln zł, czyli 36 proc. z 73,8 mln zł zysku wypracowanego w ubiegłym roku. Stawka na akcję to 3,78 zł. Przy obecnym kursie daje to symboliczną stopę 0,9 proc.

– Spółka poinformowała, że wstrzymuje się z wysokimi dywidendami i rozgląda się za przejęciami. Nie do końca zarząd spółki się z tej chęci wytłumaczył, a pytanie było dość konkretne (zdaje się, że od analityka BOŚ). Chęć przejęć wskazywać może na parę zjawisk. Być może zarząd widzi ograniczenia w rozwijaniu FC i szuka pola do rozwoju. Z tym argumentem nieco kłóci się za to otwarcie biura w Warszawie. Byłbym w stanie zrozumieć akwizycję jeśli miałoby dojść do rozszerzenia działalności, tak jak zrobił to jakiś czas temu CD Projekt. Można też chcieć w ten sposób przejąć własnych podwykonawców, ale w takim przypadku liczyłbym na jasną komunikację, a takiej zabrakło – komentuje Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

>> Czas polowania – omówienie sprawozdania finansowego Ten Square Games po IV kw. 2019 r.

Póki co akcjonariusze nie mają powodów do narzekań, bo kurs akcji Ten Square Games przez niemal cały kwiecień śrubował nowe rekordy. W środę kapitalizacja wrocławskiej spółki przekroczyła okrągły poziom 3 mld zł. Pod tym względem Ten Square Games wyprzedza takich reprezentantów prestiżowego indeksu WIG20 jak Tauron, Alior Bank, CCC czy JSW.

wykres

Roczne stopy zwrotu z akcji spółek. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT APSENERGY, asbis, ASSECOBS, CPGROUP, NEUCA, NWAI, play, TSGAMES, ULMA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR