StockWatch.pl

9 zamożnych spółek z zadatkami na solidną dywidendę

Czy słońce czy deszcz, dywidendy są dla inwestora parasolem bezpieczeństwa. W tym roku znów szykują się obfite żniwa, toteż StockWatch.pl już teraz przygotował listę dziewięciu spółek siedzących na gotówce i myślących o wynagrodzeniu swoich akcjonariuszy.

Rynek żywo reaguje na doniesienia na temat pierwszych tegorocznych dywidend. Najświeższym przykładem jest poniedziałkowy wystrzał kursu akcji Macrologic. Notowania informatycznej spółki w ciągu jednej sesji urosły o blisko 15 proc. po publikacji raportu rocznego i równoległej propozycji przeznaczenia na dywidendę z zysku 2014 roku 3 zł na akcję, co daje stopę przekraczającą 7 proc. W ubiegłym roku Macrologic wypłacił 2,75 zł, wydając na ten cel 5,19 mln zł z zysku za 2013 rok. W minionym roku spółka zarobiła na czysto 6,7 mln zł, co oznacza 13-proc. wzrost w skali r/r.

We wtorek plany dywidendowe zdradziły też Kęty. Zarząd producenta wyrobów aluminiowych proponuje na tegoroczną dywidendę 11 zł na akcję, co oznacza około 4-proc. stopę. W zeszłym roku spółka płaciła 10 zł, a dwa lata wcześniej 6 zł. Spółka przy okazji nowej strategii przyjęła też nową politykę dywidendową. Zakłada ona podwyższenie wskaźnika płaconej dywidendy z 40 proc. do 60 proc. zysku. Kęty prognozują na ten rok wypracowanie 201 mln zł zysku netto (+18 proc. r/r), 321 mln zł zysku EBITDA (+4 proc.), 226 mln zł EBIT (+2 proc.) oraz 1,96 mld zł przychodów (+8 proc.). Inwestycje w okresie objętym strategią (2015-2020) mają wynieść ok. 930 mln zł.

– Pozytywnie odbieram założenia co do dywidendy, są one zgodne z moimi oczekiwaniami. Zaproponowana dywidenda jest na bardzo rozsądnym poziomie. Cała strategia jest zbilansowana, rozsądna, dobrze przemyślana, zwiększa wartość spółki w średnim terminie. Połączenie rozsądnego poziomu wydatków inwestycyjnych przy solidnej dywidendzie powinno spodobać się inwestorom. Tego kierunkowo należało się spodziewać. Ta spółka tym się cechuje, że jest rozsądna i w miarę konserwatywna. – ocenia Artur Iwański, analityk DM PKO BP (PAP).

>> Eksperci specjalnie dla StockWatch.pl podpowiadają, jak rozsądnie dobierać spółki dywidendowe do portfela >> Cztery złote zasady inwestowania w spółki dywidendowe

Świeżo po wynikach jest także Ergis. Giełdowy przetwórca tworzyw sztucznych zanotował w 2014 roku 53,1 mln zł zysku EBITDA, co w ujęciu r/r oznacza wzrost o 15,6 proc. Spółka zakończyła ubiegły rok rekordowym w historii grupy zyskiem netto sięgającym 18,7 mln zł (+64 proc. r/r). Jest to m.in. rezultat udanej inwestycji w drugą linię do produkcji folii nanoErgis. Zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy, zgodnie z założeniami przyjętej w ubiegłym roku polityki dywidendowej, która przewiduje wypłaty w wysokości 7,5-15 proc. rocznej wartości EBITDA. Przyjmując maksymalny poziom widełek stopa dywidendy mogłaby wynieść 4,5 proc., czyli około 0,20 zł na akcję. W zeszłym roku było to 0,10 zł.

Inwestorzy z satysfakcją przyjmą dywidendy przekraczające poziom rentowności, jaki dają lokaty w banku. (Fot. Daniel Paćkowski)

Inwestorzy z satysfakcją przyjmą dywidendy przekraczające poziom rentowności, jaki dają lokaty w banku. (Fot. Daniel Paćkowski)

Niedawno konkretna kwota tegorocznej dywidendy padła też ze spółki AC Autogaz. Podlaski producent instalacji gazowych do aut chce wypłacić akcjonariuszom po 2,30 zł na akcję z zysku za 2014 r. To identyczna kwota jak rok wcześniej, dająca wysoką stopę na poziomie 7,7 proc. Analitycy BM BGŻ są zdania, że ograniczone odpływy gotówki ze spółki dają nadzieję na poprawę i tak wysokiego (80-100 proc.) wskaźnika wypłaty dywidendy.

Szukając spółek dywidendowych do portfela warto też sprawdzić, co na ten rok szykują ubiegłoroczni rekordziści. W 2014 roku liderem był Mercor, który po sprzedaży aktywów wypłacił mega dywidendę w wysokości 9,26 zł, dającą ponad 50-proc. stopę. Zarząd przy okazji ostatniej publikacji wyników zarekomendował, że zamierza wypłacić dywidendę z zysku 2014/2015 o stopie nie mniejszej niż 5-6 proc. Natomiast analitycy Noble Securities oszacowali w grudniowej rekomendacji, że potencjalna stopa dywidendy w 2015 roku może wynieść nawet około 9 proc. Od tego czasu kurs akcji zyskał około 15 proc.

W zeszłym roku drugi pod względem stopy dywidendy był Famur. Producent maszyn i urządzeń górniczych wypłacił 0,84 zł na akcję. Taki poziom dał 17-proc. stopę. W tym roku też wypłata może być okazała. W grudniu na łamach StockWatch.pl analitycy Trigon DM prognozowali, że producent maszyn górniczych może przeznaczyć na wypłatę nawet do 100 proc. zysku z 2014 r. Szacowana stopa dywidendy miałaby wynieść około 7 proc.

W poprzednim sezonie dywidendowym kilka spółek popisało się stopą przekraczającą 8 proc. W tej grupie byli Protektor, ABC Data oraz Budimex. Eksperci z Erste Securities szacują, że pierwsza ze spółek w nowym rozdaniu mogłaby wypłacić około 0,26 zł na akcję, dając prawie 9-proc. stopę.

– Według naszej prognozy, Protektor mógł zarobić w 2014 roku około 5 mln zł. Spółka praktycznie nie jest zadłużona, ma nieruchomość na sprzedaż, więc mogłaby całość ubiegłorocznego zysku przeznaczyć do podziału między akcjonariuszy. Natomiast w ABC Data spodziewałbym się mniejszej dywidendy niż w zeszłym roku, w związku z potrzebami finansowymi. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities.

>> Serwis StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj.

Budimex w zeszłym roku wypłacił 11,85 zł, mając do dyspozycji środki ze sprzedaży Budimex Danwood. Zdaniem analityków DM PKO BP, dobra pogoda i nieco wyższa niż oczekiwana rentowność podnoszą wynik roku 2014 i jednocześnie oczekiwaną dywidendę. Biuro prognozuje 6,72 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje to ponad 4-proc. stopę.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, ACAUTOGAZ, budimex, ergis, Famur, kety, mclogic, mercor, protektor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

  Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, ERGIS, Echo Investment i Klabater.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • Wezwanie na Ergis. Inwestorzy rozpoczęli grę o podniesienie ceny za akcję

  Polowanie na ciekawe i nisko wyceniane spółki na GPW trwa w najlepsze. FinERGIS Investments Ltd. oraz Marek Górski ogłosili właśnie wezwanie na brakujący pakiet akcji ERGISu. Ich celem jest wycofanie spółki z obrotu.

 • Bessa rozgościła się na GPW, gorąco na LPP i Ergisie

  To już trzeci dzień mocnej wyprzedaży na GPW. Jeszcze przed południem indeks WIG20 tracił ponad 1 proc. Pierwsze skrzypce na rynku grają obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki i skutki czwartkowego wyroku TSUE ws. kredytów frankowych.

 • WIG20 nieśmiało kontynuuje wzrosty, w grze Famur i Bloober Team

  Po piątkowej euforii emocje nieco opadły. Dzisiejsze niewielkie wahania warszawskich indeksów można tłumaczyć przerwą w handlu na Wall Street. Ciekawiej jest natomiast na spółkach, zwłaszcza tych mniejszych. W centrum uwagi jest m.in. sektor gamingowy z Bloober Team i Ten Square Games na czele.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR