Allegro miało 147 mln zł skorygowanego zysku netto w III kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Allegro odnotowało 147,4 mln zł skonsolidowanego skorygowanego zysku netto - oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe (koszty związane z IPO i refinansowaniem zadłużenia) - w III kw. 2020 r. wobec 75,7 mln zł zysku rok wcześniej.

allegro, wyniki, handel,

Francois Nuyts, prezes Allegro. Fot. spółka

Allegro odnotowało 130,63 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 73,03 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 167,76 mln zł wobec 210,62 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik EBITDA w III kw. br. wyniósł 285,7 mln zł wobec 319,8 mln zł rok wcześniej, a skorygowana EBITDA (tj. bez uwzględnienia jednorazowych kosztów związanych z IPO) – odpowiednio: 408,5 mln zł wobec 322,4 mln zł.

– Na nasz wynik netto istotnie wpłynęły jednorazowe wydatki związane z przygotowaniem pierwszej oferty publicznej Allegro.eu oraz koszty, głównie niegotówkowe, związane z programami motywacyjnymi, przyznaniem akcji pracownikom i refinansowaniem naszych kredytów. Łączny wpływ tych jednorazowych zdarzeń wyniósł 279,1 mln zł. Nie wliczając tych kosztów, zamiast straty netto za trzeci kwartał mielibyśmy zysk netto w wysokości 147,4 mln zł – wyjaśnił dyrektor finansowy Allegro Jon Eastick, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 928,7 mln zł w III kw. 2020 r. wobec 620,19 mln zł rok wcześniej.

– Największy udział w łącznych przychodach w omawianym okresie miał segment marketplace, czyli prowizje i opłaty pobierane od sprzedających – przychody z tego tytułu wyniosły 771,5 mln zł (+50,2 proc.). Usługi reklamowe przyniosły grupie 78,3 mln zł przychodów (+62,7 proc. r/r), a porównywarka cenowa Ceneo.pl 37,4 mln zł (+17,6 proc. r/r) – czytamy w komunikacie.

– W trzecim kwartale 2020 r. Allegro poprawiło kluczowe wyniki operacyjne i finansowe. Chociaż ogłaszamy te wyniki z satysfakcją, mamy świadomość, że wszyscy odczuwamy trudną sytuację gospodarczą i społeczną, wywołaną przez COVID-19 w Polsce i na świecie. W tych warunkach zdołaliśmy przyciągnąć na naszą platformę 300 tys. nowych klientów, co z kolei pozwoliło sprzedającym zwiększyć wartość sprzedaży o 48,7 proc. r/r, do ponad 8,25 mld zł. Nasz zespół skupiał się na szeregu inicjatyw, których celem było zwiększenie liczby ofert, zapewnienie konkurencyjnych cen dla konsumentów i jak najlepszych doświadczeń zakupowych. Klienci zwiększają częstotliwość i wartość zakupów – w ostatnim kwartale średnie wydatki na jednego kupującego wzrosły o kolejne 7,4 proc. do blisko 2 500 zł rocznie – powiedział prezes Allegro Francois Nuyts, cytowany w komunikacie.

W III kwartale 2020 r. wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy wyniosła 8,25 mld zł, co oznacza wzrost o 48,7 proc. r/r. Liczba aktywnych kupujących sięgnęła 12,6 mln, czyli o 0,3 mln więcej niż na koniec I półrocza 2020 r. i o 1,4 mln więcej niż przed rokiem (+12,9 proc. r/r). Średnia wartość produktów zakupionych przez jednego użytkownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy do 30 września br. przekroczyła 2,46 tys. zł, co oznacza wzrost o 28,6 proc. r/r.

– Z zadowoleniem widzimy również, że do programu lojalnościowego SMART! dołącza rekordowa liczba kupujących. Wyniki Allegro pokazują, że popularność zakupów online wśród polskich konsumentów szybko rośnie. W czwartym kwartale obserwujemy dalszy wzrost tego zainteresowania. Allegro jest bardzo dobrze przygotowane na to, by ułatwić konsumentom świąteczne zakupy, a także wspierać sprzedawców w tym kluczowym dla nich okresie – skomentował prezes.

W I-III kw. 2020 r. spółka miała 158,28 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 268,48 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 2698,84 mln zł w porównaniu z 1786,66 mln zł rok wcześniej.

Wynik EBITDA w I-III kw. br. wyniósł 1 073,3 mln zł wobec 944,8 mln zł rok wcześniej, a skorygowana EBITDA – odpowiednio: 1 216,5 mln zł wobec 953,8 mln zł.

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy stanowiła ok. 3% rynku handlu detalicznego w Polsce w 2019 r. Od października 2016 r. Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa. Spółka zadebiutowała na GPW w październiku 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro)

 • WIG20 wraca powyżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt, CCC i PZU

  Temat dywidendy podzielił duże spółki na mocno rosnące PZU i taniejące banki. Na szczęście rodzimy ubezpieczycieli nie jest osamotniony. Mocne CCC, odbijający CD Projekt i rekordowo drogie Dino Polska wyciągnęły WIG20 powyżej 2.000 pkt.

 • PMI i silne wzrosty na GPW, w grze Tauron, PGE i Allegro

  Mocne grudniowe indeksy PMI, silne wczorajsze wzrosty na Wall Street i nadzieje związane z dzisiejszym posiedzeniem FOMC ciągną główne indeksy w górę. Jest spora szansa, że środową sesję WIG20 zamknie powyżej 2.000 pkt.

 • Renesans poniedziałkowych outsiderów, w grze CD Projekt i Mercator

  Warszawska giełda odreagowuje poniedziałkowe spadki, wspierana przez dobre nastroje na rynkach globalnych i odreagowanie na akcjach CD Projektu, KGHM-u i Mercatora. Martwi tylko mała szerokość rynku.

 • CD Projekt z nieba do piekła, w grze Lotos i Orlen

  Cyberponiedziałek na warszawskiej giełdzie - to najkrótsze podsumowanie dzisiejszego przedpołudnia na GPW. To właśnie akcje CD Projektu całkowicie zdominowały tę część handlu. Najpierw euforię wywołały ich nowe historyczne rekordy. Później strach wywołał ich błyskawiczny zjazd o ponad 13 proc.

 • Sanwil i Krynica Vitamin zastąpią Idea Bank i Capital Park w indeksie sWIG80

  W związku z korektą kwartalną portfeli indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie po sesji 18 grudnia br., Sanwil Holding i Krynica Vitamin wejdą w skład indeksu sWIG80 w miejsce spółek Idea Bank i Capital Park, podało GPW Benchmark.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR