Inwestorzy kupią akcje Allegro po 43 zł za sztukę

Omawiane walory:

Allegro uplasowało ofertę publiczną po cenie maksymalnej 43 zł za akcję. Kapitalizacja rynkowa spółki na debiucie wyniesie 44 mld zł, co w chwili obecnej daje jej pierwsze miejsce wśród spółek na GPW.

allegro, ipo, debiut, akcje, emisja,

Francois Nuyts, prezes Allegro. Fot. spółka

Wcześniej przedział cenowy ustalono na 35-43 zł za akcję, zaś maksymalną cenę dla inwestorów detalicznych na 43 zł za akcję. Ostateczna cena oferowanych akcji jest taka sama dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych i wynosi 43 zł. Inwestorzy detaliczni obejmą 9,34 mln akcji, a inwestorzy instytucjonalni ponad 236 mln.

Oferta obejmuje emisję 23.255.814 nowych akcji sprzedawanych, z której spółka spodziewa się pozyskać wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł, oraz sprzedaż 190.293.225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy.

Ponadto, większościowi akcjonariusze sprzedający przyznali firmie Morgan Stanley & Co. International plc jako menedżerowi stabilizującemu opcję dodatkowego przydziału na zakup do 15 proc. łącznej liczby akcji sprzedawanych. Opcja dodatkowego przydziału może zostać wykonana w okresie do 30 dni od dnia 12 października 2020 r.

Całkowita wartość oferty wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Nowy król giełdy

Po kursie 43 zł za akcję kapitalizacja Allegro wynosi 44 mld zł. Przy tej wielkości platforma handlowa jest też naturalnym kandydatem do indeksu WIG20. Według deklaracji przedstawicieli GPW, Allegro ma szansę znaleźć się w prestiżowym indeksie już 3. dnia po debiucie

Warto dodać, że gdyby spółka zadebiutowała na GPW już dzisiaj, byłaby nowym numerem 1, wyprzedzając obecnego lidera – CD Projekt o 2,7 mld zł. Do kolejnych spółek dystans jest spory. Obecnie drugi na liście jest PGNiG z wyceną na poziomie 28,7 mld zł.

allegro,ipo,debiut

Tak wyglądałaby pierwsza 10-tka największych spółek, gdyby Allegro debiutowało na GPW już dzisiaj. Źródło: Opracowanie własne.

>> OSTATNI DZWONEK! Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Free float wyniesie 20,9 proc. (przed wykonaniem opcji dodatkowego przydziału).

– To kolejne ważne wydarzenie w procesie wejścia Allegro na giełdę. Podczas spotkań z wieloma potencjalnymi inwestorami otrzymaliśmy od nich niezwykle pozytywne opinie. W ciągu 20 lat ciągłego wzrostu i nieustannych innowacji, przekształciliśmy się z lokalnego startupu w gracza e-commerce europejskiego formatu. Osiągnęliśmy to dzięki skoncentrowaniu się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń użytkownikom naszej platformy, by uczynić Allegro najlepszym możliwym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia biznesu – powiedział prezes Allegro François Nuyts.

Przewidywany pierwszy dzień notowania i obrotu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to 12 października 2020 r.

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Od października 2016 r. Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Statystyki covidowe psują nastroje na rynkach, w grze Allegro i Mercator Indeks WIG20 próbuje odrabiać poranne straty. Największym zagrożeniem dla niego jest niemiecki DAX i statystyki covidowe. Do kupna akcji zachęca natomiast bliskość dołka, dobre zachowanie ALLEGRO i... wyniki Tesli. Na szerokim rynku karty rozdaje Mercator. Wizja skupu akcji to górnego limitu 1.000 zł okazała się kusząca.
 • Allegro i PGNiG ciągną WIG20 w górę, gorąco na NanoGroup

  GPW pozostaje pod wpływem rynków globalnych, gdzie dziś nadzieje na wzrostowe odbicie na Wall Street, mieszają się z rozczarowaniem brakiem pakietu fiskalnego w USA i strachem przed pandemią koronawirusa.

 • GPW wprowadziła kontrakty terminowe na akcje Allegro

  Od dziś po raz pierwszy w obrocie dostępne będą kontrakty terminowe na akcje spółki ALLEGRO.eu. Wprowadzone zostały 3 serie kontraktów terminowych, wygasające: w grudniu 2020 r., marcu 2021 r. oraz czerwcu 2021 r. Mnożnik będzie wynosił 100.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez ALLEGRO, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.

 • GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przekaże drugą darowiznę na walkę z pandemią koronawirusa. Na wsparcie walki z COVID-19 GPW przekaże kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki ALLEGRO w dniu debiutu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR