Analiza techniczna czterech prężnych spółek budowlanych

Omawiane walory: , , ,

Branża budowlana stoi na progu boomu inwestycyjnego, który lada dzień ruszy za sprawą olbrzymich przetargów z PKP PLK i GDDKiA. StockWatch.pl z pomocą eksperta z SGH już teraz sprawdził, jak perspektywa wielomiliardowych zleceń koresponduje z sytuacją techniczną na wykresach notowań czterech popularnych przedstawicieli branży.

Rynek spodziewa się, że jeszcze w tym roku pojawią się przetargi o wartości 8-9 mld zł na infrastrukturę kolejową i drogową. Naturalnym beneficjentem dużych zleceń jest branżowy lider – Budimex. Jednak po wakacyjnych wzrostach kurs akcji spółki złapał zadyszkę, której podłożem są opóźnienia w zleceniach z sektora publicznego. W sierpniu na temat spółki pozytywnie wypowiedzieli się natomiast eksperci DM BZ WBK i DM mBanku. Oba biura wystawiły zalecenia kupuj z wycenami odpowiednio na 221 zł i 225,60 zł. Analitycy wśród katalizatorów dla kursu widzą rzecz jasna państwowe przetargi, ale nie tylko. Zwrócono też uwagę na ponadprzeciętną rentowność na działalności budowlanej, która może się utrzymać w drugiej połowie 2016 r. i całym 2017 r. Będzie to następstwem relatywnie niskiej presji na wzrost kosztów podwykonawstwa i materiałów. Kontrakty drogowe, które będą budować wyniki Budimeksu przez najbliższe 2 lata zostały pozyskane w środowisku wyższych cen oraz były dodatkowo obłożone znaczącymi rezerwami na wypadek przyszłego wzrostu kosztów. Tymczasem koszty wielu surowców spadły wraz z ponad 20-proc. spadkiem produkcji budowlanej w infrastrukturze w I półroczu tego roku.

– Kurs akcji Budimeksu po wcześniejszym wybiciu przeszedł do trendu bocznego. Zakładając pozytywny scenariusz można przyjąć, że tworzy się formacja flagi. Wówczas możliwe jest wybicie w okolice 215,50-219 zł – szczyty z października-listopada 2015 r. Wcześniej rozmieszczone są opory na 198 zł i 206 zł. Wskaźniki cenowe sygnalizują sprzedaż i wychładzają się. Akumulacja/Dystrybucja systematycznie rośnie od czerwca, a od 9 sierpnia dynamika przyspieszyła. Należy mieć świadomość, że zejście kursu poniżej 188,40 zł popsuje obraz techniczny, a przebicie dołem poziomu 183,60 zł anuluje wcześniejsze wybicie. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Kolejnym beneficjentem państwowych zleceń jest Trakcja, specjalizująca się w budownictwie kolejowym. Tu analitycy DM BZ WBK radzą kupno akcji z ceną docelową 14,10 zł. Wyniki spółki po I półroczu tego roku nie rzucają jednak na kolana. Zysk operacyjny wzrósł jedynie o 7 proc. do 25,2 mln zł, a netto o 3 proc. do 18,7 mln zł. Regres widoczny był też na poziomie przychodów. Głównym powodem 15-proc. spadku są opóźnienia inwestycji, które miały wystąpić w poprzedniej oraz obecnej perspektywie finansowej UE. To przełożyło się na opóźnienia w ogłaszaniu przetargów przez PKP PLK na budowę infrastruktury kolejowej. >> Zobacz także: 4 spółki budowlane z zaleceniem kupuj od maklerów


Dalszy ciąg artykułu zawiera analizę techniczną walorów Trakcja, Torpol oraz Erbud wraz z prognozą kierunku i zasięgu ruchu i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Erbud, Torpol, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • Trakcja miała wstępnie 32 mln zł jednostkowej straty netto w I-III kwartałach 2020

  TRAKCJA PRKiI odnotowała 31,77 mln zł skonsolidowanej straty netto oraz 8,36 mln zł straty EBITDA przy 483,76 mln zł przychodów w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.

 • Torpol miał wstępnie 26,4 mln zł zysku netto w I-III kwartałach 2020 r.

  TORPOL miał 986,9 mln zł przychów netto ze sprzedaży, 60,3 mln zł zysku ze sprzedaży brutto i 26,4 mln zł zysku netto w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane. Rok wcześniej wielkości te wyniosły odpowiednio: 1 063,9 mln zł, 51,7 mln zł i 22,1 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR