Analiza techniczna pięciu ciekawych surowców i towarów rolnych

Rynek surowcowy wciąż kusi inwestorów niskimi wycenami, mimo że w lutym większość metali szlachetnych oraz towarów rolnych solidnie odbiła. StockWatch.pl z pomocą eksperta od techniki z SGH sprawdził, gdzie w marcu na rynku surowcowym warto szukać okazji do zarobku.

Źródło: International Energy Agency/The Economist

Źródło: International Energy Agency/The Economist

W tym roku kurs ropy naftowej, mimo usilnych starań znaczących graczy, pozostaje na wieloletnich minimach. Ostatnie próby ograniczenia produkcji surowca spełzły praktycznie na niczym. Podczas lutowego IHS CERA Week w Houston saudyjski minister ds. ropy naftowej, Ali al-Naimi stwierdził, że do żadnego cięcia w najbliższym czasie nie dojdzie, ponieważ kompromis większej liczby krajów w tym zakresie jest mało prawdopodobny. Oliwy do ognia dolał jego irański odpowiednik, Bijan Namdar Zanganeh, który podsumował proponowane przez Arabię Saudyjską i Rosję zamrożenie dostaw surowca jako zabawne i nierealistyczne żądanie. W efekcie, kurs ropy wciąż nie może pokonać poziomu 34 USD za baryłkę.

Kolejne podejście do rozmów na temat stabilizacji na rynku ropy zaplanowano na połowę marca. Spotkanie przedstawicieli Kataru, Rosji i Arabii Saudyjskiej ogłosił pod koniec ubiegłego tygodnia wenezuelski minister do spraw ropy.

Jednak to nie ropa naftowa jest liderem wzrostów w lutym. Gwiazdą minionego miesiąca jest złoto, które zdrożało o ponad 10 proc. Duże znaczenie dla popytu na ten kruszec miały obawy dotyczące globalnej recesji i niższych stóp procentowych banków centralnych. Eksperci z Saxo Banku zwracają uwagę, że popyt na złoto był na tyle duży, iż w ciągu ostatnich siedmiu tygodni wolumen złota w posiadaniu inwestorów wzrósł niemal o tyle samo, co wartość wycofana z obiegu w 2015 r. Do tego całkiem prawdopodobne jest, że w lutym wzrost ten może być największy od siedmiu lat. Bank sygnalizuje też wzrost długich pozycji.

– Cena zakręciła w górę w pobliżu wsparcia pochodzącego od poziomu 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej z okresu 2006-2001 – doszło do przełamania górę linii przyspieszonego trendu spadkowego (wstępny sygnał kupna). Główna linia trendu spadkowego jest położona na poziomie ok. 1.400 USD. Poziomy oporu to 1.282 i 1.333 USD, a wsparcia 1.159 i 1.112 USD. Zwyżkę ceny potwierdza układ wskaźników i oscylatorów, na których dominują sygnały kupna (mają duży potencjał wzrostowy). Wskaźniki wolumenowe uwidaczniają napływ środków na rynek tego towaru. W układzie dziennym dobrze widoczna formacja spodka z uchem – obecnie tworzy się ucho. Na wskaźnikach pojawiły się sygnały sprzedaży – możliwe zatrzymanie w trendzie bocznym (ucho w formacji spodka). – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Gold_analiza_techniczna_3

Układ tygodniowy. Kliknij, aby powiększyć

Gold_analiza_techniczna_2

Układ tygodniowy. Kliknij, aby powiększyć

Gold_analiza_techniczna

Układ dzienny. Kliknij, aby powiększyć

>> Zobacz także: Ceny ropy idą w górę po spadku produkcji w Stanach Zjednoczonych; złoto szuka wsparcia

Z poprawiającego się sentymentu wokół metali szlachetnych korzysta też srebro. Jednak tu ruch jest skromniejszy i wynosi +4 proc. w lutym i +7 proc. od początku roku. Pod koniec miesiąca notowania srebra dopadła przecena. Ekspert od analizy technicznej ostrzega, że w kolejnych tygodniach ruch może być kontynuowany.

– Cena surowca pozostaje w ponadrocznym trójkącie symetrycznym – ostatnio doszło do odbicia od górnego ograniczenia tego trójkąta. Cena może ponownie spaść do ok. 5.400 zł. Wcześniejsze wsparcia położone są na poziomie 5.722 zł i 5.517 zł. Opory to: 6.097 zł i 6.337 zł. Na wskaźnikach AT dominują sygnały sprzedaży – wskaźniki mają dużo miejsca do swoich poziomów wyprzedania. W ujęciu dolarowym cena pozostaje w klinie spadkowym – doszło do odbicia od górnego ograniczenia klina w dół. Dolne ograniczenie formacji to 1.348 USD. Wyżej położone wsparcia to: 1.425 USD i 1.373 USD. Opory: 1.525 USD i 1.598 USD. Na wskaźnikach dominują sygnały sprzedaży. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Srebro_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

Srebro-USDanaliza_techniczna

Wykres w ujęciu dolarowym. Kliknij, aby powiększyć

Ciekawa rozgrywka toczy się także na wybranych surowcach rolno-spożywczych. W ostatnich dniach mocno podskoczyły notowania cukru. O popycie na ten surowiec zadecydowały ostrzeżenia Międzynarodowej Organizacji Cukru na temat światowego deficytu w sezonie 2015/16. Zdaniem organizacji, niedobór cukru będzie konsekwencją niekorzystnych warunków pogodowych związanych z El Nino, co utrudnia uprawę rolnikom od Brazylii po Indie i Tajlandię. Według prognoz wspomnianej instytucji, deficyt na globalnym rynku cukru w sezonie 2015/2016 wyniesie 5 mln ton. To znacząca zwyżka względem poprzedniej prognozy, zakładającej 3,5 mln ton. Równolegle przyjęto spadek produkcji z 171,2 mln ton do 166,8 mln ton.

– Notowania po korekcie, która zatrzymała się w pobliżu wsparcia na 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej od sierpnia do listopada 2015 r., wyraźnie podążają w górę. Optymistyczny jest duży biały korpus z 23 lutego 2016 r. Kolejne opory to 14,77 i 15,12 USD, a wsparcia 13,56 i 12,77 USD. Na wskaźnikach AT obowiązują wskazania kupna, a wskaźniki mają jeszcze duży potencjał wzrostowy. Wskaźnik A/D Chaikina zwyżkował do linii sygnalnej, ale Akumulacja/Dystrybucja pozostaje w trendzie bocznym. – prognozuje ekspert SGH.

Cukier_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

>> Handlujesz na instrumentach surowcowych? Śledź raporty i opinie analityków z tego rynku, które na bieżąco zbieramy w jednym miejscu

Wzrosty ma za sobą kakao, które w lutym zdrożało o ponad 6 proc. Za odbiciem cen stoją złe warunki dla upraw w Afryce i spekulacje na temat potencjalnych szkód wyrządzonych przez El Nino. Warto podkreślić, że na przełomie grudnia i stycznia notowania tego towaru spadły z około 3.400 USD w okolice 2.750 USD. Natomiast na przestrzeni ostatnich lat dominował trend wzrostowy.

– Cena po spadku w pobliże wsparcia na poziomie 2.681 USD, zakręciła w górę – trwa wybicie, potwierdzone przez układ wskaźników analizy technicznej (dominują na nich sygnały kupna: MACD, Parabolic, Stochastic, RSI i ROC). Wskaźniki mają duży potencjał wzrostowy. Kolejne poziomy oporu to 3.029 i 3.098 USD, a wsparcia 2.812 i 2.732 USD. – wskazuje Krzysztof Borowski.

Kakao_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

Niejednoznaczne perspektywy techniczne ma natomiast rzepak. Kurs tego ziarna znajduje się przy wsparciu na 437 USD. W ocenie eksperta z SGH, z tego poziomu powinno dojść do odbicia w górę i powrotu do wnętrza wstęgi Bollingera – przynajmniej krótkotrwałego. Jednak negatywnie z punktu widzenia analizy technicznej prezentuje się pokonanie przez cenę wsparcia 464,20 – silny sygnał sprzedaży.

– Kolejne poziomo wsparcia to 420 i 408,50 USD. Opory położone są na poziomie 462 i 475 USD. Na wskaźnikach przeważają sygnały sprzedaży – większość z nich znajduje się w paśmie wyprzedania. Wskaźniki wolumenowe pokazują wyprzedaż surowca w rynek. – ocenia ekspert SGH.

Rzepak_analiza_techniczna

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR