Asseco dało kopa mWIG40, rekordowo drogi CD Projekt

Omawiane walory: , , ,

Ogłoszone przez Cyfrowy Polsat wezwanie na akcje Asseco Poland to zdecydowanie temat dnia na giełdzie w Warszawie, spychając na drugi plan rynki globalne i dane z polskiej gospodarki.

Asseco Poland, Cyfrowy Polsat, CD Projekt, Sygnity, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Cyfrowy Polsat wezwał do sprzedaży ponad 18,2 mln akcji Asseco Poland, stanowiących 21,95 proc. akcji tej spółki, a Adam Góral, będący jednym z głównych akcjonariuszy Asseco, zwrócił się o pozytywną reakcję na to wezwanie.

Spółka Zygmunta Solorza, która dotychczas posiadała 1,05 proc. akcji Asseco, chce odkupić akcje po 65 zł. Zapisy są przyjmowane od dziś do 23 grudnia. W reakcji na wezwanie, po 2,5 godzinach handlu, akcje Asseco Poland drożeją o 10,25 proc. do 66,15 zł i są najdroższe od 2008 roku.

Jednocześnie, co jest bardzo częstym obrazkiem w podobnych sytuacjach, tanieją akcje wzywającego. Kurs Cyfrowego Polsatu spada o 3,8 proc. do 27,42 zł. Notowaniom ciążyć może także informacja, że Polkomtel, będący spółką zależną Cyfrowego Polsatu, zapłaci Huawei około 30 mln zł w związku z zakończeniem dotychczasowej współpracy. 

Skok notowań Asseco Poland istotnie przekłada się na zachowanie indeksu mWIG40, który o godzinie 10:39 rósł o 1,11 proc. do 3.877 pkt. i testował poziomy nieoglądane od połowy stycznia. Swoje „pięć groszy” do wzrostów indeksu dokładał również wzrost cen akcji Kruka, które drożały o 3,1 proc. do 161,80 zł i były najdroższe od 4 miesięcy.

Równie dużego jednostkowego przełożenia na notowania indeksu WIG20 nie ma przecena Cyfrowego Polsatu. Indeks ten jest na małych plusach, bo spadek Cyfrowego Polsatu jest równoważony przez wzrosty 11 z 20 giełdowych blue chipów. W tym przez wzrost notowań akcji CD Projekt o 0,7 proc. do 269,90 zł, co winduje dziś notowania producenta gier „Wiedźmin” i „Cyberpunk2077” na nowe historyczne rekordy. Nie jest wykluczone, że inwestorzy liczą, że zaplanowana na jutro premiera serialu „Wiedźmin” w telewizji Netflix, dodatkowo zwiększy przychody spółki z gry o tym samym tytule.

O godzinie 10:39 indeks WIG20 miał wartość 2.133 pkt. (+0,06 proc.). W tym samym czasie WIG testował poziom 57.324 pkt. (+0,27 proc.), a sWIG80 11.904 pkt. (+0,1 proc.). Warto zauważyć, że te wahania wpisują się w podobne zachowanie obserwowane na większości europejskich parkietów, aczkolwiek sytuacja na rynkach globalnych, podobnie jak opublikowane rano listopadowe dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI w Polsce, zostały zepchnięte dziś na drugi plan przez opisane wyżej wezwanie na akcje Asseco Poland.

Na szerokim rynku wyróżniają się dziś jeszcze m.in. akcje Sygnity. Drożeją one o 7,2 proc. do 2,52 zł. Z pewnością notowaniom w jakimś stopniu pomaga skok notowań Asseco, ale głównym impulsem do zakupów są wyniki finansowe. Sygnity w zakończonym 30 września roku obrotowym 2018/2019 wypracowało 15,93 mln zł zysku netto wobec 11,25 mln zł straty rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 29,37 mln zł z 3,39 mln zł. Przychody natomiast obniżyły się do 234,63 mln zł z 258,09 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, SYGNITY, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR