Bank Handlowy, Boryszew i Stalprodukt tracą miejsca indeksach MSCI

Omawiane walory: , ,

Handlowy opuści indeks MSCI Standard, a Boryszew i Stalprodukt wypadną z indeksu MSCI Small Cap. Zmiany wejdą w życie po sesji 29 maja.

Indeksy publikowane przez MSCI to ważne benchmarki dla dużych inwestorów zagranicznych. Utrata miejsca wiąże się podażą akcji ze strony inwestorów, którzy wiernie odwzorowują skład indeksu. Dziś akcje Handlowego tanieją o 0,7 proc. do 55,40 zł, ale we wcześniejszych dwóch tygodniach notowania osunęły się łącznie o 12 proc. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia w Stalprodukcie. Wtorkowa przecena to 4,3 proc., a w skali dwóch tygodni notowania tąpnęły o 23 proc. Z kolei akcje Boryszewa tanieją dziś o 2,9 proc. do 4,33 zł. W dwa tygodnie kapitalizacja spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika skurczyła się o blisko 7 proc.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Majowa rewizja przynosi sporo istotnych zmian. Po pierwsze do indeksu rynków wschodzących MSCI dodało 30 spółek z Arabii Saudyjskiej i 8 z Argentyny. Udział spółek saudyjskich wyniesie 1,42 proc., a argentyńskich 0,26 proc. W sierpniu MSCI planuje dodanie kolejnych firm z Półwyspu Arabskiego.

Aktualna rewizja indeksów będzie też pierwszym etapem zwiększania udziału chińskich spółek. Po majowej korekcie ich udział w MSCI Emerging Markets wyniesie 1,76 proc. Zmiana dotyczy akcji tzw. typu A, czyli walorów spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen. Kolejne etapy zwiększania wag chińskich akcji w MSCI zaplanowane są sierpień i listopad.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o boryszew, handlowy, Stalprod)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR