Bank Pekao podwyższył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał

Omawiane walory:

Bank Pekao podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. oczekiwanych przed publikacją danych o PKB za II kw. br. Ekonomiści przewidują, że spadek PKB będzie płytszy w III i IV kw. - odpowiednio: -4 proc. i -3,5 proc. - niż w II kw. (-8,2 proc.).

PKB,Polska, gospodarka, pekao, bank, prognoza,

Bank Pekao obniżył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał

– Lipcowe dane wysokiej częstotliwości wskazują na szybkie odbicie aktywności gospodarczej po zniesieniu obostrzeń epidemicznych. Płytszy od oczekiwań spadek PKB w II kw. 2020 oraz zachęcający początek III kw. 2020 powodują, że rewidujemy prognozę spadku PKB w 2020 r. do 3,5 proc. z 4,4 proc. oczekiwanych wcześniej. Prognoza pozostaje obarczona wysoką niepewnością, a kluczowym ryzykiem pozostaje przebieg epidemii COVID-19 – czytamy w raporcie miesięcznym banku.

Analitycy podkreślają, że spadek PKB w II kw. 2020 r. (-8,2 proc. r/r) okazał się płytszy od ich oczekiwań.

– Okres największych obostrzeń epidemicznych przyniósł jednak dwucyfrowe spadki konsumpcji i inwestycji (o 10,9 proc. r/r w obu przypadkach). Jak należało oczekiwać największe spadki aktywności miały miejsce w przypadku usług (zakwaterowanie i gastronomia, transport i magazynowanie). Odbicie koniunktury po złagodzeniu obostrzeń było dynamiczne, jednak w sierpniu nieco straciło na dynamice. Pogorszyły się nieco nastroje konsumenckie. Jednocześnie obserwujemy solidne odbicie aktywności przemysłowej oraz eksportu. Spodziewamy się, że III kw. 2020 przyniesie odbicie PKB o ponad 5 proc. kw/kw w ujęciu odsezonowanym. W ujęciu rocznym oznacza to spadek PKB w III kw. 2020 o ok. 4 proc. r/r – czytamy dalej.

Według Pekao, zachęcające sygnały, dotyczące odbicia koniunktury, sugerują, że skala spadku aktywności może być nawet niższa. Z drugiej strony wygasa wsparcie ze strony środków publicznych (tarcza finansowa), co może przełożyć się na wolniejsze tempo ożywienia w kolejnych miesiącach.

– W całym 2020 r. spodziewamy się recesji rzędu 3,5 proc., a największym problemem będzie zapewne utrzymujący się głęboki spadek inwestycji w związku z niepewnością co do perspektyw rozwoju epidemii i tym samym przyszłej koniunktury – podsumowali.

Analitycy prognozują, że w całym 2020 r. popyt krajowy zmniejszy się o 4,7 proc., konsumpcja prywatna spadnie o 2,4 proc., a inwestycje – o 12,3 proc.

W 2021 roku spodziewają się odbicia gospodarczego – ze wzrostem PKB sięgającym 5,2 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie ok. 62 mln zł kary

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Decyzje dotyczą PKO Banku Polskiego oraz Banku PEKAO. Suma nałożonych kar wynosi ok. 62 mln zł.

 • PZU przejechało się na kupnie Alior Banku i Pekao, w grze Global Cosmed i Biomed-Lublin Indeks WIG20 próbuje korygować wtorkowe spadki. Przeszkadza mu w tym jednak PZU, które poślizgnęło się na inwestycjach w Alior Bank i PEKAO. Na szerokim rynku skalą spadków wyróżniają się gwiazdy koronahossy.
 • PZU dokonał odpisów na utratę wartości Alior Banku i Banku Pekao

  Powszechny Zakład Ubezpieczeń zakończył analizy prowadzone w ramach procedur przeprowadzenia testu utraty wartości firmy z tytułu nabycia akcji Alior Banku oraz z tytułu nabycia akcji Banku PEKAO i zdecydował o dokonaniu odpisów, których szacowany wpływ na zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej PZU wynosi ok. 827 mln zł.

 • Haitong Bank ściął ceny docelowe akcji PKO BP i Pekao

  Marta Czajkowska-Bałdyga w raporcie z 13 sierpnia utrzymała zalecenia kupuj dla liderów sektora bankowego w Polsce, ale jednocześnie zrewidowała w dół wyceny. W wypadku PKO BP nowa cena docelowa jest o 12 proc. wyższa od rynkowej, a PEKAO o 16 proc.

 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs PEKAO.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR