CD Projekt jest trzecią największą spółką na warszawskiej giełdzie

Omawiane walory:

Ledwo tydzień temu kapitalizacja CD Projektu przekroczyła 30 mld zł, dając producentowi gier piąte miejsce wśród największych firm na giełdzie. Dziś nastąpił kolejny historyczny moment. CD Projekt po raz pierwszy wyprzedził Orlen i znalazł się na podium największych firm notowanych na GPW.

cdprojekt,kapitalizacja,trzecia,największa,spółka

(Fot. CD Projekt)

AKTUALIZACJA [17:01]

CD Projekt oficjalnie wyprzedził Orlen. Na koniec dnia za jedną akcję producenta gier płacono 330,80 zł (+0,55 proc.), co daje wycenę całej grupy 31,8 mld zł. Z kolei kurs akcji Orlenu spadł o 2,73 proc. do 73,44 zł. Kapitalizacja płockiego koncernu wyniosła na koniec dnia 31,4 mld zł.

CD Projekt idzie jak burza. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia kapitalizacja producenta gier wzrosła do 31,34 mld zł, co dało mu awans o jedno oczko w rankingu największych firm na GPW. Z czwartego na piąte spadł Santander Bank Polska, którego kapitalizacja wyniosła 31,18 mld zł.

W środę CD Projekt znów awansował, choć nie bez problemów i nie bez pomocy samego Orlenu. Rano kurs akcji producenta gier rósł o 1 proc., ale w miarę upływu czasu entuzjazm słabł. Około 11:30 za jedną akcję studia płacono 328 zł (-0,3 proc.), co dawało wycenę całej spółki na poziomie 31,52 mld zł. W tym samym czasie notowania Orlenu spadały o ponad 2 proc. W dołku za jedną akcję płacono 73,54 zł. Przy tym kursie wartość rynkowa płockiego koncernu wynosiła 31,45 mld zł.

W ten sposób CD Projekt po raz pierwszy – przynajmniej na chwilę, bo sesja wciąż trwa – stał się trzecią największą firmą notowaną na warszawskiej GPW. Pod względem kapitalizacji producent gier o przygodach Wiedźmina ustępuje tylko państwowym gigantom: grupie PZU i PKO BP.

10 największych spółek na GPW

Lp. Spółka Kapitalizacja wg kursu z 19 lutego (g. 11:30)
1 PKO BP 43,59 mld zł
2 PZU 34,14 mld zł
3 CD Projekt 31,52 mld zł
4 PKN Orlen 31,45 mld zł
5 Santander Bank Polska 30,30 mld zł
6 Bank Pekao 26,52 mld zł
7 ING Bank Śląski 25,45 mld zł
8 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA 21,15 mld zł
9 KGHM Polska Miedź 18,77 mld zł
10 Cyfrowy Polsat 18,25 mld zł

W zestawieniu pominięto zagraniczne spółki Banco Santander, UniCredit, Talanx, CEZ notowane na GPW na zasadzie dual listingu

>> Aktualny ranking największych spółek notowanych na GPW znajdziesz tutaj

„Bańka, jak ta cała branża”

Z taką opinią na temat wyceny CD Projektu spotkał się chyba każdy, kto choć trochę interesuje się rynkiem akcji. Spora część inwestorów jest nawet gotowa się pod nią podpisać. Czy słusznie? To już kwestia gustu i strategii. Tę spółkę albo się kocha, albo nienawidzi, nikt nie przechodzi obojętnie. Grubo ponad 300 zł za akcję ciężko nazwać promocyjną ceną. Rok temu za ten sam walor płacono nieco ponad 170 zł. Aktualny C/Z (wskaźnik, który prezentuje oczekiwanie inwestorów co do przyszłych zysków) wynosi 288, co jest jednym z najwyższych wyników na warszawskiej giełdzie. Mimo to zwolenników kupna akcji nie brakuje, a notowania biją kolejne rekordy.

CD Projekt to wizytówka i najjaśniejsza gwiazda warszawskiego parkietu. Notowania studia od lat są w silnym trendzie wzrostowym, przerywanym jedynie nieznacznymi korektami lub okresami konsolidacji. Tylko w tym roku akcje spółki kierowanej przez Adama Kicińskiego podrożały o 16,5 proc., mimo iż po drodze przesunięto premierę Cyberpunka 2077 z kwietnia na wrzesień. Zmiana wywołała lekką panikę (notowania spadły nawet do 243 zł), ale w ostatecznym rozrachunku okazała się jedynie świetną okazją do kupna akcji, z czego zresztą wielu inwestorów skorzystało. Kurs akcji błyskawicznie odrobił straty i obecnie jest 83 zł wyżej.

Walor jest piekielnie silny, widać to chociażby po reakcji na przesunięcie terminu premiery. Od strony technicznej nie ma się do czego przyczepić – kapitał wciąż napływa, śladów wytracania impetu zwyżki ze świecą szukać – sygnalizował w analizie technicznej z 7 lutego Serhii Marampolskyi, analityk StockWatch.pl. Zobacz analizę i aktualny zasięg wzrostów kursu akcji CD Projektu

O ile fani analizy technicznej są gotowi bić się o akcje CD Projektu, o tyle wśród zwolenników analizy fundamentalnej widać duży dystans. Wielu z nich wręcz omija walory największego polskiego producenta gier. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Używanie standardowych miar wyceny w wypadku CD Projektu mija się kompletnie z celem. Nie da się w prosty sposób przeliczyć liczby ludzi pracujących przy projekcie czy wartości poniesionych nakładów na finalny zysk z Cyberpunka. Sprzedaż gier to emocje i hype, czyli coś, czego nie da się bezdyskusyjnie zmierzyć.

>> Magiczna data – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za III kw. 2019 r.

Dyskusja trwa, ale nawet najwięksi rynkowi optymiści nie mają wątpliwości co do jednego. Obecny kurs już z nawiązką uwzględnia potężny sukces gry. Jeszcze rok temu eksperci szacowali, że Cyberpunk sprzeda się nawet w nakładzie 20 mln szt. Czas mijał, kolejne elementy gry dopiero powstawały w murach CD Projektu, a prognozy… rosły w dwucyfrowym tempie. Pod koniec roku eksperci szacowali sprzedaż na poziomie 28 mln egzemplarzy. Do premiery jeszcze pół roku i całkiem możliwe, że pojawią się kolejne, jeszcze wyższe założenia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR