CD Projekt u progu nowej odsłony bessy. Akcje najtańsze od roku

Omawiane walory:

Akcjonariusze największego polskiego producenta gier znów przeżywają trudne chwile. Tylko w lutym wartość akcji CD Projektu spadła o ponad 22 proc., a pierwszą marcową sesję notowania rozpoczynają od przełamania wsparcia na poziomie 235 zł i testowania poziomów najniższych od roku.

cdprojekt,cyberpunk,gry,akcje,bessa

Cyberpunk 2077

W poniedziałek rano kurs akcji CD Projektu spadał o ponad 4 proc. do 225 zł. Tak nisko notowania producenta gier były dokładnie w połowie marca 2020 r., gdy rynek przeżywał krach wywołany pandemią koronawirusa. Tym razem okoliczności przeceny są zupełnie inne, bo CD Projekt jest czerwonym punktem na zielonej mapie rynku. WIG20 od początku sesji rośnie o ponad 1 proc. Wycena spółki też jest w zupełnie innym miejscu. Jeszcze rok temu CD Projekt był największą polską spółką na GPW. Obecnie branżowy gigant jest w dolnej części pierwszej 10-tki.

największe,spółki,gpw

Źródło: Opracowanie własne/StockWatch.pl

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Głównym powodem spadku wyceny CD Projektu jest oczywiście rozczarowanie spowodowane grudniową premierą Cyberpunka. Najbardziej wyczekiwana gra na świecie okazała się mocno niedopracowana. Blisko 3 miesiące emocji też nie brakuje. Na początku lutego warszawskie studio padło ofiarą ataku hakerskiego, którego konsekwencje widać do dzisiaj. Hakerzy wykradli kody źródłowe do Gwinta, Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077. Dodatkowo według informacji Jasona Schreiera z Bloomberga, deweloperzy CD Projektu w wyniku ataku przez dwa tygodnie nie mieli dostępu do swoich kont firmowych. To zmusiło studio do przesunięcia zapowiadanego początkowo na luty dużego patcha do Cyberpunka. Poprawka 1.2 ma się ukazać dopiero w marcu. Druga istotna zmiana dotyczy inwestorów czekających na wyniki za IV kwartał 2020 r., czyli kwartał premiery Cyberpunka. Raport planowany pierwotnie na 30 marca pojawi się dopiero 19 kwietnia.

– Prace nad poprawą Cyberpunka 2077 uległy wydłużeniu, tym samym przełożyło się to na przesunięcie wydania kolejnego patcha z lutego na marzec. Można się tego było spodziewać po informacji o wyżej wspomnianym cyberataku, co nie jest dla nas zaskoczeniem, aczkolwiek mieliśmy nadzieję do samego końca, że uda się dotrzymać tego terminu. Podtrzymujemy jednak nasze stanowisko, że do końca 1Q’21 gra wróci do PlayStation Store – komentuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

Kolejne opóźnienie nie pomaga spółce w odbudowie zaufania graczy. Widać to po ocenach Cyberpunka na platformie Steam. Od wydania pierwszego dużego patcha odsetek pozytywów ze wszystkich 345 tys. recenzji spadał o 1 oczko i wynosi 78 proc. („W większości pozytywne”). Znacznie gorzej sytuacja wygląda w najnowszych ocenach. Średnia pozytywów z ostatnich 30 dni to zaledwie 69 proc., co oznacza degradację z „W większości pozytywne” do „Mieszane”.

cyberpunk

Fot. Screenshot/Steam

Bez zmian prezentuje się sytuacja wersji konsolowych Cyberpunka. Tu noty są niskie. Do tego w sklepach już od pewnego czasu można kupić grę po dużo niższej cenie niż pierwotnie.

– Przeceny Cyberpunka są relatywnie wysokie. U niektóry detalistów (w tym w amerykańskim Best Buyu) grę w wersji pudełkowej na konsole można było kupić nawet 50 proc. taniej. To może być efekt niedopasowania podaży do popytu – dystrybutorzy mogli oczekiwać znacznie lepszego debiutu. Dystrybutorom i detalistom może obecnie zależeć, żeby możliwie szybko pozbyć się towaru z półek – komentuje Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Dla równowagi warto dodać, że przed spółką i jej akcjonariuszami jest kilka istotnych wydarzeń, które mogą odmienić sytuację na kursie. W marcu dużo będzie zależało od nowej strategii. Wielu inwestorów liczy na oficjalną zapowiedź czwartej odsłony Wiedźmina. Mocno wyczekiwanym wydarzeniem jest także powrót Cyberpunka do PlayStation Store. Wznowienie sprzedaży przez giganta z pewnością wpłynie na postrzeganie gry wśród graczy.

– W najbliższym czasie sporo zależy od aktualizacji strategii. Spółka podtrzymuje, że przedstawi ją jeszcze w marcu. Drugim istotnym wydarzeniem będzie przywrócenie gry na PS Store, ale tu ciężko mówić o jakimś konkretnym terminie. Zakładam że nastąpi to dopiero po wypuszczeniu Patcha 1.2 – dodaje Tomasz Rodak.

W poszukiwaniu wsparć

Sytuacja techniczna na wykresie CD Projektu nie wygląda najlepiej. Kurs akcji stoi u progu nowej odsłony bessy. Patrząc kontrariańsko można dostrzec jednak kilka pozytywów, które dają nadzieję na lokalne przesilenie. W poniedziałek kurs akcji przełamał istotne wsparcie na 235 zł, ale z werdyktem warto poczekać do końca sesji. Jeżeli notowania zamkną się powyżej 234,20 zł, będzie to sygnał siły. Jeśli jednak nie, kurs akcji otworzy sobie drogę do testu ubiegłorocznych minimów.

– Kurs akcji CD Projektu znajduje się w silnym trendzie spadkowym, który jednak zdaje się wytracać swój impet. Pomimo, że kurs w cenach zamknięcia kreśli coraz niższe dołki, ich odpowiedniki na linii oscylatora RSI powstają coraz wyżej. Podobnie zachowuje się wskaźnik ROC, sygnalizujący, że niedźwiedzie zdjęli nogę z gazu. Nie są to sygnały odwrócenia negatywnej tendencji a raczej zwiastuny możliwego lokalnego przesilenia. Wsparcie na poziomie 235 zł jak na razie skutecznie spełnia swoją rolę, ale na wszelki wypadek warto spojrzeć jeszcze niżej w poszukiwaniu kolejnej strefy zdolnej powstrzymać przecenę. Takowa, w mojej opinii, znajduje się w strefie dolnego knota świecy z 12 marca 2020 roku. Przez ten przedział cenowy przebiega właśnie linia łącząca długoterminowe dołki i to właśnie tam ważyć się będą losy trendu – komentuje Serhii Marampolskyi, analityk StockWatch.pl. >>> Czytaj więcej

Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR