D jak dywidendy, L jak Lotos i S jak Selvita

Omawiane walory: , , , , ,

We wtorek GPW odrabia straty z poprzednich dwóch dni. Pomagają nieco lepsze nastroje na rynkach globalnych. W centrum uwagi znalazły się spółki informujące o dywidendzie, a także Lotos, Selvita i Ursus.

Wtorkowy poranek przy ulicy Książęcej upływa pod znakiem odreagowania piątkowo-poniedziałkowych spadków, co wpisuje się w umiarkowane wzrosty obserwowane dziś na większości europejskich parkietów. O godzinie 11:00 indeks WIG20 miał wartość 2.319 pkt., rosnąc o 0,27 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia, WIG testował poziom 59.945 pkt. (+0,31 proc.), mWIG40 4.189 pkt. (+0,57 proc.), a sWIG80 11.978 pkt. (+0,25 proc.).

W gronie blue chipów najlepiej radził sobie Lotos. Kurs gdańskiej spółki rośnie o 2,5 proc. do 86,90 zł. Tym samym korygując spadki zainicjowane pod koniec lutego, w następstwie których notowania spadły o 14,8 proc., została przełamana 9-miesięczna linia trendu wzrostowego, a na wykresie dziennym powstała odwracająca trend wzrostowy formacja podwójnego szczytu. Taki układ techniczny nie wróży Lotosowi szybkiego powrotu w kierunku 100 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po dwóch godzinach handlu w WIG20 drożały łącznie akcje 8 z 20 spółek. W tym gronie znalazło się LPP. Jego akcje drożeją o 0,8 proc. do 8.490 zł, po zapowiedzi przeznaczeniu 110,1 mln zł z zysku wypracowanego w 2018 roku na wypłatę dywidendy. Stawka 60 zł na akcję daje symboliczną stopę 0,7 proc., ale akcjonariusze i tak mają powody do zadowolenia, bo w ujęciu r/r wyplata będzie wyższa o 50 proc.

Na szerokim rynku również w centrum uwagi znalazły się spółki kuszące dywidendą i publikujące wyniki. I tak akcje Asseco Poland drożeją o 3,2 proc. do 52,10 zł, po tym jak spółka zapowiedziała wypłatę 3,07 zł dywidendy na jedną akcję oraz opublikowała zgodne z oczekiwaniami wyniki finansowe.

Dywidendę chce wypłacić również spółka Voxel. Przeznaczy na nią 10,4 mln zł zysku wypracowanego w 2018 roku, co daje 0,99 zł dywidendy na jedną akcję. Obecny kurs na GPW to 27 zł, co oznacza stabilizację na półrocznych maksimach.

Co ciekawe, lepsze niż przed rokiem i wyższe od prognoz wyniki za IV kwartał Wirtualnej Polski, podobnie jak zapowiedź wypłaty wyższej niż przed rokiem dywidendy (1 zł wobec 0,96 zł), nie skusiła inwestorów do kupna jej akcji. Tanieją one o 3 proc. do 57,20 zł, kontynuując zeszłotygodniowy odwrót z poziomu lutowego maksimum (60,20 zł).

Ani wyniki, ani też zapowiedź wypłaty 1,30 zł dywidendy na jedną akcję, nie podziałało stymulująco na akcje Zakładów Magnetyzowych Ropszyce. Tanieją one o 3,3 proc. do 37,50 zł. Spadek oznacza realizację zysków z ostatnich ponad dwóch miesięcy, gdy cena akcji wzrosła do najwyższych poziomów od 2008 roku.

Prawdziwą gwiazdą pierwszych godzin sesji jest Selvita. Kurs spółki wystrzelił o 12,1 proc. do 62,20 zł (dzienne maksimum to 63,90 zł), tym samym pokonując lokalne szczyty z lipca (61 zł) i stycznia (59,80 zł), a także wybijając się na nowe roczne maksima. Przysłowiowego kopa notowaniom dała informacja o tym, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na rozpoczęcie „pierwszej fazy badań klinicznych na terenie amerykańskich ośrodków medycznych związku SEL120, z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową oraz mielodysplazję szpiku”.

W centrum uwagi inwestorów ponownie znalazł się Ursus. Wszystko za sprawą odstąpienia przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) od podpisania ze spółką umowy o 7,96 mln zł dofinansowania projektu elektrycznego auta dostawczego o DMC 3,5 tony. Związane to jest z faktem, że z dofinansowania wykluczone są przedsiębiorstwa pozostające w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa. Ursus zamierza się odwołać od tej decyzji. Ten przypadek może jednak w głowach inwestorów zasiać ziarno wątpliwości odnośnie innego zamówienia NCBiR, opiewającego na łączną kwotę ponad 3 mld zł, a dotyczącego opracowania i dostawy ponad 1.000 autobusów bezemisyjnych. Zamówienie to realizuje konsorcjum Ursus Bus, w skład którego wchodzi m.in. Ursus.

Póki co jednak inwestorzy nie przejmują się, ani stratą tych prawie 8 mln dofinansowania, ani potencjalnymi problemami z ofertą na opracowanie projektu, a później ewentualną dostawę bezemisyjnych autobusów. Kurs spółki rośnie dziś o 0,7 proc. do 1,71 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, Lotos, lpp, SELVITA, ursus, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR