X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dane inflacyjne z USA w centrum uwagi. Gorąco na JSW i CCC

Opublikowano: 2018-03-13 11:09:40

Omawiane walory: , , , , , , ,

Rano w centrum uwagi warszawskich inwestorów znalazły się wyniki finansowe JSW i CCC. Losy wtorkowej sesji wciąż jednak są otwarte. O kierunku indeksów w Polsce i na świecie zdecydują popołudniowe dane inflacyjne z USA.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Wtorkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkiej korekty wczorajszych wzrostów. Inwestorzy realizują zyski przede wszystkim na dużych spółkach. O godzinie 11:00 indeks WIG20 spadał o 0,1 proc. do 2.377 pkt.

Ta słabsza postawa giełdowych blue chipów ciągnie w dół również indeks WIG. Blisko poziomów z poniedziałkowego zamknięcia pozostaje zaś mWIG40 (+0,02 proc.) i sWIG80 (+0,03 proc.).

Rano w centrum uwagi znalazły się przede wszystkim doniesienia ze spółek, tym raporty finansowe CCC i JSW. Według wstępnych danych, spółka obuwnicza w 2017 roku zanotowała 4-proc. spadek zysku netto do 303 mln zł. Przychody były wyższe r/r o 32 proc. i ukształtowały się na poziomie 4,19 mld zł. Wyniki rozminęły się jednak z rynkowymi prognozami. Oczekiwano bowiem zysku na poziomie 327,8 mln zł, przy 4,17 mld zł przychodów. W pierwszych minutach sesji akcje CCC traciły na wartości, ale jeszcze przed południem kurs akcji wyszedł na plus. O 11:00 za jeden walor CCC płacono 269 zł (+2 proc.).

notowania

Rok 2017 był świetny dla JSW. Głównie za sprawą wzrostu cen węgla koksowego, który podrożał średnio o 65 proc. W efekcie zysk netto spółki wzrósł 2,54 mld zł z 6,7 mln zł w 2016 roku i był o 5,4 proc. wyższy od prognoz. Przychody wzrosły zaś do 8,88 mld zł z 6,73 mld zł rok wcześniej. Pomimo to Zarząd poinformował, że zawiesza politykę dywidendową (przeznaczenie co najmniej 30 proc. zysku na dywidendę) za 2017 rok i zaproponuje przeznaczenie ubiegłorocznego zysku na kapitał zapasowy. Jeszcze w listopadzie zarząd nie wykluczał wypłacenia dywidendy.

Wyniki i kwestia dywidendy skłoniły inwestorów do zamknięcia pozycji. Notowania JSW otworzyły się na poziomie 93,50 zł, czyli 4-proc. luką spadkową. Około 11:00 przecena zmalała do 1,5 proc., ale węglowa spółka wciąż jest jedną z najsłabszych w indeksie WIG20.

notowania

Dywidendę wypłaci za to węgierski MOL, który chce na nią przeznaczyć 94,3 mld HUF. To oznacza 127,50 HUF na jedną akcję. W przeliczeniu na złote daje to około 1,72 zł na walor i stopę 4,3 proc.

Inwestorzy z pewnymi obawami przyjęli zmiany we władzach Alior Banku, gdzie pracami zarządu pokieruje dotychczasowa wiceprezes Katarzyna Sułkowska, w miejsce Michała Chyczewskiego. Akcje Alior Banku tanieją o 0,8 proc. do 77,50 zł.

Pozostając w temacie osób kierujących giełdowymi spółkami warto jeszcze wspomnieć, że rada nadzorcza KGHM Polska Miedź „podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa oraz wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych”. Postępowanie będzie trwać do 27 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowane są na 3-4 kwietnia. Wybór nowego prezesa nie powinien mieć bezpośredniego wpływu na notowania KGHM-u. To co w najbliższym czasie będzie się liczyło to ceny miedzi na świecie i publikowane w środę 14 marca po sesji wyniki finansowe. Oczekuje się, że w IV kwartale ub.r. zysk netto sięgnął 522 mln zł wobec prawie 5 mld zł straty rok wcześniej. Przychody zaś mają obniżyć się o 13,8 proc. r/r do 5,185 mld zł. Dziś kurs KGHM rośnie o 1,1 proc. do 103,70 zł.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Spółka Ferro ze Skawiny, będąca jednym z największych w regionie producentem armatury sanitarnej i instalacyjnej, w wyniku kontroli celno-skarbowej, może zapłacić 27,5 mln zł tytułem zaległego podatku dochodowego i odsetek od niego. To zaś negatywnie wpłynęłoby na wypłatę przez Ferro dywidendy. Reakcja inwestorów jest jednoznaczna. Kurs Ferro spadł o 12,9 proc. do 14,50 zł, spadając dziś już do 13,50 zł.

Problemy z urzędem skarbowym ma również ZM Silesia, spółka z grupy giełdowego Boryszewa. Opolski Urząd Celno-Skarbowy nakazał zapłacić firmie 28,9 mln zł zaległego podatku VAT oraz 15,5 mln zł odsetek. ZM Silesia będzie odwoływać się od tej decyzji. Akcje Boryszewa dziś tanieją o 1,4 proc. do 9,35 zł.

Kolejna porcja informacji napłynęła z kręgu notowanych na giełdzie producentów gier. Tym razem od firm notowanych na NewConnect. QubicGames poinformował, że ma licencję na wydanie gry „One Strike” na konsolę Nintendo Switch, której premiera planowana jest na przełomie II i III kwartału 2018 roku. Bloober Team poinforował zaś o zawarciu umowy z Lions Gate Entertainment na produkcję nowej gry, co będzie miało istotny wpływ na wyniki spółki w 2018 roku. Reakcja rynku nie jest jednoznaczna. Akcje QubicGames dziś tanieją o 5,4 proc. do 1,22 zł, podczas gdy walory Bloober Team drożeją o 13,5 proc. do 52 zł.

O ile w pierwszej połowie wtorkowych notowań na GPW górę biorę informacje ze spółek, to już w drugiej jej części uwaga inwestorów skoncentruje się na tematach globalnych. Wydarzeniem dnia będą dane inflacyjne z USA. Zostaną one opublikowane o godzinie 13:30. Oczekuje się, że inflacja CPI przyspieszyła w lutym do 2,2 proc. R/R z 2,1 proc. w styczniu, natomiast inflacja bazowa CPI pozostała na poziomie 1,8 proc. R/R. Im wyższy wzrost cen, tym większa presja na Fed do podnoszenia stop procentowych i tym mocniejszy dolar. To zaś negatywnie może odbić się na nastrojach na rynkach akcji. W tym w Warszawie. I odwrotnie. Dane o niższej od prognozowanej inflacji zdejmą presję z Fed, i podobnie jak to miało miejsce w piątek przy okazji danych z tamtejszego rynku pracy, staną się mocnym pretekstem do kupna akcji na Wall Street. Tym bardziej, że ten wpływ dzisiejszych danych na rynki nie będzie symetryczny. Inwestorzy dużo mocniej będą reagowali na niższą inflację niż na wyższą, który to scenariusz w pewnym stopniu jest już zdyskontowany.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, BLOOBER, ccc, FERRO, jsw, kghm, mol, QUBICGMS)

 • Haitong Bank podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 82 zł

  Biuro w raporcie z 13 grudnia zmienił zalecenie inwestycyjne dla akcji KGHM ze sprzedaj do neutralnie i podwyższył cenę docelową z 79,30 zł do 82,04 zł. Głównym powodem zmiany nastawienia do akcji jest oczekiwany wzrost produkcji metalurgicznej w 2019 r., wzrost cen miedzi oraz potencjalne ograniczenie podatku miedziowego, co w ocenie analityków Haitong Bank pozwoli zrekompensować wzrosty cen energii elektrycznej i gazu oraz wyższe koszty pracy.

 • Giełdy liczą na pozytywny impuls z EBC, w grze spółki energetyczne i KGHM

  Nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe USA i Chin poprawiły nastroje na globalnych rynkach akcji. Częściowo skorzystała na tym też GPW. Giełdy potrzebują jednak teraz nowych impulsów, żeby w trwały sposób przełamać trwającą od jesieni słabość i zakończyć grudzień wzrostami.

 • GPW ogłosiła nowy skład indeksu Respect, dołączyły AmRest, CCC i PKN Orlen

  Giełda ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie (Respect Index). W wyniku przeprowadzonej weryfikacji w skład indeksu po XII edycji wejdzie 31 spółek - w tym dwie zupełnie nowe (Amrest Holding, CCC) oraz firma PKN Orlen, która wraca do indeksu po rocznej przerwie. W tegorocznej edycji Respect Index liczba nowych spółek jest najwyższa w historii.

 • Giełdowi faworyci DM mBanku na 2019 rok

  Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także ostatni dzwonek na przygotowanie strategii inwestycyjnej na kolejny rok. W tym tygodniu garść wskazówek dał DM mBanku. Biuro w cyklicznym raporcie wytypowało blisko 30 spółek, które w przyszłym roku będą mocniejsze od szerokiego rynku. 

 • Saga o Brexicie nie skończy się jutro

  Po piątkowym załamaniu na Wall Street wiadomo było, że światowe giełdy rozpoczną dzisiejsze notowania pod presją. W wypadku Azji do nie najlepszej atmosfery przykładały się także nieprzetrawione jeszcze dane o chińskim handlu z weekendu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku