DM mBanku podtrzymał rekomendację kupuj dla 4 największych spółek energetycznych

Omawiane walory: , , ,

DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla Enei, Energi, PGE oraz Tauronu. Analitycy podtrzymali zalecenie kupuj dla wszystkich czterech spółek oraz podwyższyli ceny docelowe dla trzech z nich.

(Fot. PGE)

Jak zaznacza Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku, jesienne wzrosty rynkowych spreadów CDS oraz korzystne rozstrzygnięcie aukcji mocowej zbudowały najbardziej sprzyjające otoczenie dla wytwarzania w Polsce od wielu lat. Co prawda ze sporym opóźnieniem, ale WIG-Energia zareagował na te sygnały i odrobił znaczną część strat z pierwszej połowy roku. Stopa zwrotu indeksu wynosi już „tylko” -10 proc.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Ekspert z DM mBanku zaznacza, że wskaźnik EV/EBITDA plasuje się 10 proc. poniżej 3-letniej średniej, która nie stanowi szczególnie wymagającej bazy odniesienia. Tymczasem sektor ma zapewnione stabilne przychody mocowe w 5-15 letnich kontraktach, wchodzi w okres dodatnich przepływów pieniężnych, a rentowność segmentu wytwarzania rośnie i to przy rekordowych cenach CO2. Kamil Kliszcz dodaje, że dzięki uruchomieniu rządowych rekompensat zanegowany został scenariusz dużych strat na taryfie G (sektor spadł na tym ryzyku w sierpniu i wrześniu o 15 proc.). Korzystnie dla branży wygląda również zaprojektowana przez ME polityka energetyczna kraju z rosnącą wagą OZE i dość słabo uargumentowaną koniecznością budowy elektrowni atomowej. Analitycy podtrzymują więc pozytywną rekomendację dla całego indeksu WIG-Energia, ze szczególnym wskazaniem na Eneę.

Enea: Potencjał do zaskoczenia w latach 2019-20

W raporcie z 29 listopada DM mBanku podniósł cenę docelową akcji Enei z 12,62 zł do 15,58 zł i utrzymał zalecenie kupuj. Względem bieżącej ceny rynkowej (11 zł) potencjał wzrostowy wynosi ponad 40 proc.

– Enea stanowi obecnie najlepszą ekspozycję na sprzyjające odczyty w sektorze (rosnące CDS-y, wysokie ceny na aukcji mocowej i skala kontraktów wieloletnich, deficyt węgla z lokalnych kopalni) i naszym zdaniem wyniki EBITDA w latach 2019-20 powinny przebić oczekiwania rynkowe nawet o ~16 proc. Sentyment popsuły słabsze od pierwotnych oczekiwań wyniki tego roku, ale zwracamy uwagę, że większość negatywnych katalizatorów nie powtórzy się w przyszłym roku. – czytamy w raporcie.

Dodatkowo według DM mBanku, zdecydowanie lepiej od pierwotnych założeń prezentuje się rachunek przepływów pieniężnych (wysoki CFO dzięki zakupom terminowym CO2 i niższy capex), co przy zadłużeniu netto na poziomie 1,7x EBITDA na koniec września, dobrze rokuje na kolejne lata w zakresie zdolności dywidendowej (ostateczna decyzja będzie należała do rządu), nawet po uwzględnieniu wydatków na projekt Ostrołęka C.

– Aktualnie koncern jest notowany przy EV/EBITDA’19-20 ~3,0x, co plasuje się 20 proc. poniżej najbliższych konkurentów. – dodają analitycy.

Energa: Jeszcze nigdy Ostrołęka C nie była tak rentowna

W listopadowym raporcie DM mBanku podtrzymał zalecenie kupuj dla Energi, ale jednocześnie obniżył wycenę jednej akcji z 15,27 zł do 13,54 zł. W czwartek po południu notowania gdańskiej spółki utrzymywały się w okolicach 9,65 zł. Jak zaznaczają analitycy, o cięciu wyceny przeważyły niższe projekcje wyników obrotu.

– Energa to obok Tauronu i ZE PAK-u najgorszy reprezentant WIG-Energia w ujęciu YTD. Jeszcze do niedawna można było to tłumaczyć obawami o ogromne straty na regulowanym obrocie, ale wszystko wskazuje na to, że URE zatwierdzi taryfy w oparciu o koszty uzasadnione, a rekompensaty sfinansuje rząd z przychodów ze sprzedaży CO2. W takim scenariuszu, koncern z dominującą ekspozycją na dystrybucję i OZE (90 proc. w EBITDA) oraz bezpiecznym profilem bilansu nawet przy uwzględnieniu wydatków na Ostrołękę C (DN/EBITDA 2,7x w szczycie nakładów) powinien być w naszej opinii wyceniany powyżej swojej wartości WRA, a tymczasem rynkowa EV implikuje 35 proc. dyskonta. Jednocześnie zwracamy uwagę, że przy obecnym sprzyjającym makro i korzystnych rozstrzygnięciach aukcji mocowej prognozy dla projektu Ostrołęka są najlepsze od czasu jego inicjacji. Oczywiście trudno rozstrzygać na podstawie spotowych odczytów o rentowności takiej inwestycji, ale powinno to co najmniej obniżyć dyskonta przykładane z tego tytułu w waluacji. – czytamy w raporcie.

>> Gra w zielone na mamonę – omówienie sprawozdania finansowego Energi

Za Energą ciągnie się kwestia wypowiedzianych w ubiegłym roku 22 umów z farmami o łącznych mocach 530 MW. Wartość potencjalnych roszczeń oszacowano na 2,1 mld zł. Jednak w międzyczasie bez żadnych kosztów udało się podpisać ugody w właścicielami farm o mocach ponad 160 MW, a ceny zielonych certyfikatów wzrosły do ponad 150 zł/MWh. Zdaniem DM mBanku, po uwzględnieniu tych elementów potencjalna wartość zobowiązań z pozostałych sporów wynosi już tylko około 0,4 mld zł, co znacząco zmniejsza ryzyko związane z tą kwestią.

PGE: Powrót do dywidend całkiem realny

Eksperci DM mBanku podtrzymali też rekomendację kupuj dla PGE z ceną podniesioną do 14,82 zł (13,60 zł wcześniej). Bieżący kurs akcji na GPW to 11,60 zł. O korekcie w górę wyceny przesądziły wyższe ceny energii i kontraktów mocowych.

– Kurs PGE jako pierwszy zaczął odreagowywać z historycznych minimów, choć to odbicie przychodziło dość opornie, na co wskazywaliśmy w naszym komentarzu specjalnym z połowy września. Ostatecznie jednak od tamtej publikacji wycena wzrosła o ponad 30 proc. odzwierciedlając, przynajmniej w części, rekordowe odczyty marż CDS czy pozytywne zaskoczenie na aukcji mocowej. Zwracamy uwagę, że sprzyjające makro będzie w pełni odzwierciedlone dopiero w wynikach 2020 (wzrost spreadu na węglu brunatnym o 50 zł/MWh i na kamiennym w blokach 45 proc. o 60 zł/MWh), ale już w przyszłym roku spółka powinna zaskoczyć pozytywnie, mimo bardzo ostrożnych prognoz zarządu. Liczymy też, że w najbliższych grudniowych aukcjach mocy PGE uzupełni swój portfel o dodatkowe umowy 5-letnie, co zabezpieczy przepływy na najbliższą dekadę. Naszym zdaniem perspektywa FCF na najbliższe lata w pełni uzasadnia powrót do polityki dywidendowej w przyszłym roku, szczególnie że nie jesteśmy przekonani co do wyjścia projektu atomowego poza fazę planowania, a opublikowany projekt polityki energetycznej kraju wyklucza większe inwestycje w nowe odkrywki węglowe. – uważają analitycy DM mBanku.

>> Wyniki na prąd zmienny – omówienie sprawozdania finansowego PGE

Biuro przypomina, że PGE kończy właśnie ogromny program inwestycyjny w energetyce konwencjonalnej (nowe bloki plus kompleksowa modernizacja istniejących), który pochłonie w latach 2014-19 łącznie ponad 24 mld zł. Do czasu uruchomienia większych nakładów na nowe projekty rozwojowe (CCGT, offshore) spółka powinna obniżyć średnioroczny capex z 7,2 mld zł do 4,5 mld zł, co zaowocuje znaczną poprawą profilu FCF.

Tauron: Strachy na lachy w segmencie obrotu

Biuro podtrzymało też zalecenie kupuj dla akcji Tauronu z ceną docelowa podniesioną z 2,77 zł do 3,06 zł. Względem kursu na GPW (2,35 zł) potencjał wzrostowy wynosi aż 30 proc. DM mBanku w najnowszym raporcie uwzględnił korzystne trendy na modelowych marżach w wytwarzaniu i rozstrzygnięcia na aukcji mocy.

– W ujęciu YTD akcje Tauronu znacząco odstają od indeksu branżowego, co w dużym stopniu wynika z sierpniowych spadków (10 p.p. odchylenia od WIG-Energia) związanych z zapowiedzią zamrożenia taryfy G. Spółka ma jedną z największych ekspozycji na odbiorców domowych w obrocie i dodatkowo krótką pozycję w portfelu sprzedażowym, co w skrajnym scenariuszu implikowałoby nawet –0,8 mld zł ubytku EBITDA. Ostatecznie jednak okazało się, że to rząd sfinansuje rekompensaty dla obywateli, co powinno prowadzić do domknięcia wspomnianej luki na kursie TPE do najbliższej konkurencji. Zwracamy też uwagę na pozytywne zaskoczenia na poziomie CF w tym roku i perspektywę strukturalnej poprawy przepływów w kolejnych latach wraz z zakończenie projektu w Jaworznie. – czytamy w raporcie.

Analitycy dodają, że przyszłym roku wskaźnik DN/EBITDA może osiągnąć maksimum na poziomie 2,8x, a kolejne lata przyniosą znaczny wzrost przepływów pieniężnych netto (średnia 2020-21 ~1,1 mld zł), jako że EBITDA przekracza capex odtworzeniowy o 1,6 mld zł.

Bilansowo spółka odzyska potencjał dywidendowy już w 2020 roku, szczególnie że przy aktualnej kapitalizacji do zapewnienia Dyield na poziomie 5 proc. „wystarczy” tylko 0,2 mld zł, co podniosłoby DN/EBITDA zaledwie o 0,05. – zaznaczają eksperci.

>> Widoki na rezerwę (nie)mocy – omówienie sprawozdania finansowego Tauronu

Raport na temat branży energetycznej oraz spółek (Enea, Energa, PGE oraz Tauron) powstał 29 listopada 2018 r. Autorem opracowania jest Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz DM mBanku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR