DSS będzie się odwoływał, kurs spada po uchwaleniu emisji

Omawiane walory:

Zarząd budowlanej spółki nie chce pogodzić się z ogłoszoną przez sąd upadłością likwidacyjną. Szykuje w związku z tym odwołanie, bo jest przekonany o możliwości realizacji scenariusza restrukturyzacyjnego. Pomóc ma w tym uchwalona właśnie nowa emisja akcji.

Gorące informacje płyną z Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS). Dziś po godzinie 13, PAP doniosła, że piątkowe walne spółki uchwaliło emisję akcji serii E o wartości nominalnej 38 mln zł. Przypomnijmy, że w planach było warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji o wartości nominalnej nie przekraczającą 103 mln zł. Obecnie kapitał akcyjny stanowi prawie 12,93 mln akcji. Po tej informacji kurs ostro zapikował, wisząc nawet na dolnych widłach.

Budowlana spółka nie zamierzają składać broni i chce się odwoływać od wtorkowej decyzji sądu. Przy okazji walnego zarząd poinformował, że we wtorek złoży do sądu zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Warszawie o ogłoszeniu upadłości spółki obejmującej likwidację majątku. DSS podkreśla, że sąd na posiedzeniu niejawnym, w ciągu 5 dni roboczych od daty złożenia przez DSS wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu, bez wysłuchania argumentów spółki oraz jej głównych wierzycieli, podjął decyzję o postępowaniu likwidacyjnym. >> Zobacz co się działo gdy spółka poinformowała u upadłości.

– Zarząd spółki jest nadal przekonany o możliwości realizacji scenariusza restrukturyzacyjnego i kontynuowaniu działalności przez Dolnośląskie Surowce Skalne oraz całej grupy DSS. Restrukturyzacja finansowa, realizowana w postępowaniu układowym, zakłada między innymi istotne zmniejszenie zadłużenia finansowego poprzez częściową konwersję tego zadłużenia na kapitał oraz wpływ nowych środków w kwocie około 30 mln zł. Postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku zamknęłoby drogę do zmniejszenia zadłużenia, dokapitalizowania DSS oraz w praktyce dalszego funkcjonowania spółki na rynku. W takim scenariuszu, zaspokojenie niezabezpieczonych wierzycieli byłoby niemożliwe lub możliwe tylko w minimalnym stopniu. – czytamy w komunikacie prasowym, cytowanym przez PAP.

Dodatkowo spółka podkreśla, że  jej starania do zmiany orzeczenia sądu wspierają banki, obligatariusze i pozostali wierzyciele, pracownicy, środowiska lokalne oraz akcjonariusze. Wśród znaczących akcjonariuszy DSS są fundusze Calatrava oraz Idea TFI. 

Na początku kwietnia DSS złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wówczas wśród bezpośrednich powodów niewypłacalności podano zaangażowanie w projekty drogowe, a w szczególności budowę autostrady A2. Natomiast w ostatni wtorek sąd ogłosił upadłość likwidacyjną DSS.

Wczoraj protestowali podwykonawcy DSS, pracujący przy budowie autostrady A2 na odcinku C, którym giełdowa spółka zalega z wypłatami.

 – Nasze wielokrotne interwencje w sprawie zapłaty za wykonane przez nasze firmy prace przy budowie autostrady A2 (dostawy piasku, usługi transportowe i wynajem sprzętu budowlanego) nie odniosły do tej pory żadnego skutku. Interweniowaliśmy wielokrotnie w firmie DSS Dolnośląskie Surowce Skalne, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, u Ministra Transportu Sławomira Nowaka, wspomagała nas grupa posłów. Wszystko okazało się bezskuteczne. – poinformowali przedsiębiorcy w komunikacie prasowym.

Ostatnie wydarzenia zatrzęsły kursem budowlanej spółki. Najpierw po ogłoszeniu upadłości zjechał w dół ponad 50 proc. Później na kolejnych dwóch sesjach gwałtownie rzucił się do odrabiania strat. Niemniej mimo sporych wzrostów jej kurs w tym tygodniu pozostaje nadal na dużym minusie. Traci około 40 proc., a od początku roku blisko 80 proc. W piątek obawy o losy spółki powróciły i na początku sesji jej kurs traci kilka procent. Chwilę po tym obserwowaliśmy próbę odrabiania strat. Jednak popołudniowa informacja o nowej emisji zainicjowała mocniejszą przecenę.

>> Wydarzenia wokół DSS przypominają film sensacyjny, niestety pod znakiem dużych strat. >> Zobacz co się po kolei działo w dramacie wokół spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

  Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

 • Przecena ropy dołuje giełdy, pod kreską KGHM i PGNiG

  Po dziewięciu kolejnych dniach wzrostów inwestorzy na europejskich giełdach zaczynają realizować zyski. Sygnał do zwrotu na rynku dała OPEC, której decyzja o utrzymaniu poziomów wydobycia uderza w notowania spółek naftowych.

 • Decyzja OPEC w centrum uwagi inwestorów, rośnie Kernel i DSS

  Choć podczas czwartkowej sesji można spodziewać się dalszego spadku aktywności inwestorów, to wcale nie musi być ona nieciekawa. Przy mniejszym zaangażowaniu dużego kapitału, można się spodziewać sporej zmienności indeksów. Szczególnie WIG20 będącego instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych.

 • Kurs akcji DSS na deskach po niespodziewanym ciosie od banku

  BZ WBK sprawił wierzycielom spółki zależnej DSS niemiłą niespodziankę. W ostatniej chwili bank wycofał się z głosowania za układem. Rafał Abratański, prezes zarządu KKSM komentuje, że był to starannie wyreżyserowany spektakl mający doprowadzić KKSM do likwidacji.

 • Ugoda z Chińczykami okazją do odreagowania na kursie akcji DSS

  Budowlana spółka jest dziś liderem wzrostów na warszawskim parkiecie. DSS dogadał się z Covec w kwestii roszeń, wynikających z umów na budowę autostrady A2. W efekcie kurs akcji dostawcy kruszyw zyskuje nawet 35 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR