Przecena ropy dołuje giełdy, pod kreską KGHM i PGNiG

Omawiane walory: , , , , , ,

Po dziewięciu kolejnych dniach wzrostów inwestorzy na europejskich giełdach zaczynają realizować zyski. Sygnał do zwrotu na rynku dała OPEC, której decyzja o utrzymaniu poziomów wydobycia uderza w notowania spółek naftowych.

Akcje europejskich potentatów branży paliwowej takich jak BP, Total czy Shell obrały kurs na południe jeszcze podczas czwartkowych notowań, gdy stało się jasne, że OPEC nie obniży poziomów wydobycia ropy. Spadająca w zastraszającym tempie cena surowca (w najgorszym momencie o prawie -7 proc.) musiała pociągnąć za sobą ceny akcji firm wydobywczych. Od początku piątkowej sesji kontynuują one fatalną passę. Największy francuski koncern Total traci na wartości ponad 4 proc., podobnie jak Royal Dutch Shell, zaś walory BP tanieją przeszło 3 proc.>> Zobacz także: Ropa tanieje w zawrotnym tempie po decyzji OPEC

Tymczasem na warszawskiej giełdzie akcje PKN Orlen utrzymują się na około 0,7-proc. plusie, a Grupy Lotos nie zmieniają wartości. I słusznie, bo czym innym jest wydobywanie ropy, a czym innym jej przerabianie. Wspomniana trójka europejskich gigantów ma własne pola naftowe rozsiane po całym świecie, natomiast nasze spółki zajmują się rafinacją kupowanej ropy. Własne wydobycie ropy z Bałtyku przez Lotos praktycznie jest pomijalne, podobnie jak w wypadku kanadyjskich aktywów Orlenu. W wypadku Lotosu inwestorzy powinni pamiętać, że piątek jest ostatnim dniem, w którym można złożyć zapis na akcje nowej emisji w wykonaniu prawa poboru.

Jak wspominaliśmy w czwartkowym komentarzu, spadek cen ropy to dla polskich spółek podwójnie dobra wiadomość. Z jednej strony niższa cena paliw oznacza większą konsumpcję, nieduży spadek ceny benzyn na stacjach powinien przełożyć się na wzrost wolumenu sprzedaży, który z nawiązką skompensuje nieco niższą cenę litra paliwa. Z drugiej strony, rafinerie zużywają surowiec na własne potrzeby, utrzymanie instalacji. Spadek cen ropy oznacza więc spadek kosztów i wzrost marży rafineryjnej, a więc poprawę wyników.

Mimo stabilnego zachowania spółek paliwowych WIG20 traci przed południem około 0,4 proc. za sprawą taniejących akcji KGHM (-1,5 proc.) i PGNiG (-3,5 proc.). W wypadku pierwszej z nich dzieje się tak bez konkretnego powodu. Po prostu padło na spółkę mającą duży wpływ na zachowanie WIG20. A chodzi o to, by indeks nie przekroczył porannego szczytu 2.432 pkt. będącego zarazem górką z sesji 18 i 19 listopada. Przy tak niskich obrotach i płynności indeks największych spółek staje się zakładnikiem kontraktów terminowych, dla których jest instrumentem bazowym. Chcąc zarabiać na krótkich pozycjach futures trzeba umiejętnie sterować rynkiem kasowym.

W przypadku PGNiG, do bijącego w kurs akcji spółki spadku wartości ropy, doszło jeszcze zaskarżenie do Krajowej Izby Odwoławczej przez fińską firmę Wärtsilä warunków przetargu ogłoszonego przez spółkę z grupy – PGNiG Termika – na modernizację Elektrociepłowni Żerań.

W piątek wzrostową passę kontynuują notowania Kernela (+4 proc.) oraz Astarty. W czwartek akcje ukraińskiego producenta cukru podskoczyły o niespełna 6 proc., a dziś dokładają do tego 16 proc. Do godziny 11:00 obroty przekroczyły skromne 170 tys. zł. Trzykrotnie wyższe obroty notuje inny ulubieniec giełdowych hazardzistów – DSS, którego akcje zyskują nawet ponad 20 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, dss, kernel, kghm, Lotos, PGNiG, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • KGHM rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd KGHM Polska Miedź zdecydował o rekomendowaniu akcjonariuszom niewypłacania dywidendy za 2019 r.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR