StockWatch.pl

e-Kancelaria pracuje nad terminowym wykupem obligacji

Omawiane walory:

Na środowym spotkaniu on-line z inwestorami w StockWatch.pl, Mariusz Pawłowski, prezes zarządu e-Kancelarii został dosłownie zasypany gradem pytań. W dyskusji przeważały tematy dotyczące wykupu obligacji.

e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa SA to jedna z największych firm windykacyjnych w Polsce. Świadczy usługi doradztwa prawnego i zarządzania wierzytelnościami na wszystkich etapach postępowania, czyli windykacji polubownej, sądowej i egzekucyjnej. Spółka zajmuje się także wyceną oraz nabywaniem portfeli wierzytelności i współpracuje z funduszami sekurytyzacyjnymi. E-Kancelaria wychodzi też na rynki zagraniczne świadcząc usługi windykacji zagranicą poprzez sieć partnerów na całym świecie.

Na środowym spotkaniu on-line z inwestorami w StockWatch.pl gościł Mariusz Pawłowski, prezes zarządu e-Kancelarii. Czat był okazją do rozmowy o kondycji finansowej spółki oraz możliwości prowadzenia przez zarząd skupu obligacji własnych.

Mariusz Pawłowski, prezes zarządu e-Kancelaria GPF

Mariusz Pawłowski, prezes zarządu e-Kancelaria GPF

Przypomnijmy, że wokół spółki zrobiło się głośno na początku maja za sprawą zawieszenia na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego obrotu papierami czterech spółek. W tym gronie znalazła się też e-Kancelaria, która ze względu na poślizg w dostosowywaniu systemu finansowo-księgowego do wymagań MSSF przesunęła termin prezentacji raportu rocznego. Ostatecznie opublikowane wyniki za 2013 rok w niewielkim stopniu różniły się od wcześniej znanych rezultatów. Niemniej inwestorzy nabrali obaw o możliwość obsługi zadłużenia z tytułu obligacji, co znalazło odzwierciedlenie w spadających wycenach papierów dłużnych. W efekcie, na środowym spotkaniu pierwsza część pytań dotyczyła planów spółki w zakresie spłaty obligatariuszy.

>> Przebieg całego spotkania on-line z Mariuszem Pawłowskim, prezesem zarządu e-Kancelarii Grupy Prawno-Finansowej >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

– Zdaję sobie sprawę ze zbliżających się terminów zapadalności, jednak historia pokazuje, że potrafimy zyskać zaufanie inwestorów w takich momentach i pozyskać kapitał dłużny. Niezależnie od tego działamy w celu pozyskania alternatywnych źródeł finansowania. Obligacje o terminie zapadalności w październiku i grudniu tego roku mają zabezpieczenie, które prawdopodobnie zostanie uznane za atrakcyjne przez banki, tak więc będziemy prowadzić negocjacje także z bankami. Nie wykluczam również emisji akcji, być może dla inwestora strategicznego. Oczywiście w wypadku braku możliwości pozyskania kapitału liczę się z koniecznością wykupu obligacji ze środków własnych. Przyznam, że nie jest to optymalne rozwiązanie dla spółki, ponieważ oznacza zmniejszenie skali działalności, ale zapewniam, że poczynimy odpowiednie działania, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec obligatariuszy. – powiedział Mariusz Pawłowski w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

Przecena obligacji z połowy czerwca skłoniła spółkę do ogłoszenia programu skupu papierów dłużnych. Inwestorzy długo nie musieli czekać na pierwszą transakcję. W tym tygodniu e-Kancelaria nabyła 29 sztuk obligacji spółki o łącznej wartości nominalnej 29 tys. zł. Średnia jednostkowa cena nabycia obligacji (wraz z odsetkami) wyniosła 936,12 zł. Podstawowym kryterium skupu jest rentowność brutto przekraczająca 25 proc. Uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć, jaki budżet na cały skup przeznaczyła spółka.

– Zarząd spółki nie wyznaczył konkretnej kwoty, którą przeznaczy na skup obligacji własnych. Wszystkie transakcje są rozpatrywane indywidualnie zgodnie z uchwałą zarządu, jedynym kryterium jest osiągnięcie zakładanej rentowności na zawieranych transakcjach w wysokości minimum 25 proc. – zaznaczył prezes e-Kancelarii.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną e-Kancelarii po wynikach za I kwartał 2014 r? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Spółka w 2014 r. wprowadziła produkt windykacji międzynarodowej. Aktualnie e-Kancelaria operuje na ponad 110 rynkach zagranicznych na wszystkich kontynentach. Jednak ze względu na niską skalę przychodów, grupa nie wykazała w raporcie za I kwartał 2014 r. segmentacji na windykację krajową i zagraniczną. Podczas dyskusji pojawiło się także pytanie o plany spółki na najbliższe lata.

– Dążymy do stałego wzmacniania pozycji e-Kancelarii na rynku, analizując na bieżąco możliwe w obecnej sytuacji makroekonomicznej kierunki rozwoju. Założenia strategiczne skupiają się na dynamicznym rozwoju core businessu spółki, przy jednoczesnym zwiększaniu wachlarza usług i możliwości kompleksowej obsługi aktualnych i potencjalnych klientów, co przełoży się również na wyniki finansowe e-Kancelarii. Spółka cały czas pracuje nad zwiększeniem wartości portfel obsługiwanego na zlecenie a otrzymanego od funduszy sekurytyzacyjnych są to portfele wierzytelności tzw. masowych (sektor bankowy, ubezpieczeniowy, telekomunikacyjny), cały czas dynamicznie planujemy umacniać swoją pozycję na rynku w sektorze obsługi MSP, gdzie jesteśmy liderem. – dodał Mariusz Pawłowski.

wykres_ekancelaria

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekancelar, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda wyrzuciła obligacje e-Kancelarii z rynku Catalyst

  Od poniedziałku posiadacze ostatnich dziewięciu serii obligacji e-Kancelarii nie znajdą ich na liście instrumentów notowanych na Catalyst. Za nieco ponad pięć miesięcy taki sam los spotka akcje bankrutującej spółki obecne na głównym parkiecie.

 • Sąd zgodził się na upadłość układową e-Kancelarii

  W środę wrocławski sąd dał szansę giełdowej spółce na porozumienie z wierzycielami. Od momentu ogłoszenia decyzji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obligatariusze będą mieli równo dwa miesiące na zgłoszenie wierzytelności na ręce sędziego-komisarza.

 • Kolejna upadłość na Catalyst, e-Kancelaria wnioskuje o układ

  Piątek trzynastego okazał się wyjątkowo pechowy dla akcjonariuszy i obligatariuszy e-Kancelarii. Spółka poinformowała pod koniec sesji, że wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości układowej. 

 • Wyprzedaż obligacji e-Kancelarii, spółka nie wykupiła lutowej serii

  Windykacyjna spółka nie zdołała przekonać obligatariuszy do rolowania długu i w efekcie nie spłaciła obligacji oznaczonych symbolem EKA0215. Obligatariusze pozostałych serii nie czekając na efekty uchwalonej w środę emisji akcji zaczęli pozbywać się papierów dłużnych e-Kancelarii. W czwartek wycena grudniowej serii na Catalyst spadła do 37 proc. w. nom.

 • e-Kancelaria liczy na zrolowanie dwóch najbliższych serii obligacji

  Windykacyjna spółka chcąc uniknąć problemów z wykupem lutowej i majowej serii długu zaprasza obligatariuszy do rozmów. Inwestorom oferuje udział w emisji obligacji lub wymianę na akcje. Projekt uchwały w sprawie emisji akcji będzie głosowany na walnym pod koniec miesiąca.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR