Emocje opadają więc giełdy rosną, w grze mBank i Alior Bank

Warszawskie indeksy rosną w ślad za odbiciem na globalnych rynkach akcji. Motorem napędowym są mocno przecenione spółki. Dobrze radzi sobie również ciesząca się dużym zaufaniem inwestorów branża gamingowa, podczas gdy nad odzieżówką zbierają się czarne chmury.

cdprojekt, mBank, CreepyJar, MovieGames, playway, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

W środę europejskie giełdy rosną na fali pewnego uspokojenia emocji wokół ropy, licząc jednocześnie na wzrostowe odbicie na Wall Street, a przede wszystkim ponownie odgrzewając temat poluzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, po tym jak Włochy zapowiedziały odmrażanie gospodarki począwszy od 4 maja.

W tle są również nadzieje związane z jutrzejszym nadzwyczajnym szczytem Unii Europejskiej na podjęcie dalszych działań wspierających biznes. Jednocześnie inwestorzy w dużej mierze ignorują trwający obecnie sezon publikacji wyników finansowych za I kwartał br. pomimo, że wieści płynące ze spółek powinny ich niepokoić. Szacuje się, że firmy wchodzące w skład indeksu EuroStoxx600 w I kwartale odnotują spadek zysków o 24,6 proc. rok do roku, co będzie już 5. kolejnym kwartałem gdy dynamika ich zysków spada. I nie ostatnim. Zgodnie z rynkowymi prognozami, w II kwartale ich zyski spadną o 37 proc., w III kwartale o 27,6 proc., a IV kwartale o 4,3 proc. R/R. Zyski ponownie mają rosnąć dopiero w I kwartale 2021 roku.

Poprawa nastrojów w Europie, gdzie najmocniej rośnie, korzystający na uspokojeniu sytuacji wokół ropy, rosyjski RTS (+3,2 proc.), wspiera nastroje na GPW. Po ponad 2,5 godzinach handlu rosły wszystkie warszawskie indeksy i drożały akcje 54,3 proc. wszystkich notowanych tu spółek (taniały 31,7 proc.). O godzinie 11:41 indeks WIG20 miał wartość 1.589 pkt. (+1 proc.), WIG 44.377 pkt. (+0,95 proc.), mWIG40 3.158 (+0,86 proc.), a sWIG80 11.185 pkt. (+0,6 4proc.).

Klucz doboru spółek w dniu dzisiejszym wydaje się dość prosty. Z jednej strony drożeją duże i płynne spółki, które w ostatnich dniach mocniej potaniały, nawet jak wokół nich nie pojawiła się żadna nowa historia. Z drugiej, wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się modne i lubiane spółki gamingowe.

W indeksie WIG20 najmocniej drożeją akcje mBanku (+4,7 proc.), które wczoraj zostały przecenione o 4,4 proc., zaliczając 5. kolejną spadkową sesję. Następny w kolejce jest Alior Bank (+3,2 proc.; wczoraj -7,85 proc.) i JSW (+3 proc.; wczoraj -5,86 proc.).

Dobrze radzi sobie gamingowy CD Projekt, którego akcje drożeją o 2 proc. do 342,80 zł, w największym stopniu przyczyniając się do wzrostu indeksu WIG20 i kontynuując budowanie bazy pod prawdopodobny ruch w górę i nowe historyczne rekordy.

Jeszcze lepiej spisują się mniejsi producenci gier. Akcje Creepy Jar drożeją o 13 proc. do 462 zł, wyznaczając nowe historyczne rekordy. Kurs Movie Games idzie w górę o 10,9 proc. do 63 zł, podążając w kierunku piątkowego rekordu (71 zł). PlayWay drożej o 4,35 proc. do 408 zł i jest do historycznego rekordu z wczoraj brakuje mu zaledwie 3,2 proc.

W gronie blue chipów na wczorajszych poziomach pozostaje LPP (5.550 zł; +0,1 proc.), a kurs CCC rośnie o 1,4 proc. do 43,10 zł, co w obu przypadkach należy uznać za bardzo dobry wynik. W szczególności w świetle opublikowanych dziś danych o spadku aż o 7,1 proc. rok do roku sprzedaży detalicznej w Polsce. Danych pokazujących, że Polacy bardzo mocno złapali się za portfele, co każe być nie tylko pesymistą odnośnie wyników kwietnia (sprzedaż powinna spaść w dwucyfrowym tempie), ale również później po wznowieniu pracy sklepów i galerii handlowych. Zresztą sam termin otwarcia sklepów odzieżowych również pozostaje zagadką. Wiele firm dotychczas zakładało, że może to nastąpić na początku maju. Tymczasem dziś rzecznik rządu oświadczył, że prawdopodobnie drugi etap odmrażania gospodarki, gdy otwarte mają być hotele i markety budowlane w weekend, będzie miał miejsce w pierwszej połowie maja. W tej sytuacji otwarcie galerii handlowych (z obostrzeniami sanitarnymi), co ma nastąpić w trzecim etapie, może przesunąć się na jego drugą połowę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, CDPROJEKT, CreepyJar, mBank, MovieGames, playway)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR