Fala wyprzedaży na GPW. Mocno w dół Pekao, Alior i Forte

Omawiane walory: , , , , ,

Nerwowa reakcja inwestorów sygnały o potencjalnej fuzji Pekao i Alior Banku przesądziła o fatalnym wyniku wtorkowej sesji na GPW. WIG20 spadł dziś o 1 proc., ale prawdziwa fala wyprzedaży przetoczyła się przez segmenty małych i średnich spółek.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowa sesja na GPW upłynęła pod dyktando strony podażowej we wszystkich trzech głównych segmentach. Indeks WIG20 stracił 1,01 proc. i zatrzymał się na 2.448 pkt., co w głównej mierze było pokłosiem silnej przeceny na kursach Pekao i Alior Banku. Jeszcze większe straty zanotowały mWIG40 i sWIG80. Indeks średniaków spadł o 1,45 proc. i na dobre pożegnał się z arcyważnym wsparciem na 4.800 pkt. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, prowadzącego portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku”, utrata tego wsparcia otwiera drogę do testu 4.600 pkt. oraz grozi możliwością wejścia indeksu w bessę [Analiza Techniczna]. Słabo poradził sobie też sWIG80, który stracił 1,22 proc. i cofnął się do poziomów z grudnia 2016 roku.

notowania

Tematem dnia na warszawskiej giełdzie był list intencyjny między Pekao i Alior Bankiem. Zarządy obu firm zleciły analizę i ocenę „różnych form potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów”. Inwestorzy negatywnie zareagowali na ten pomysł. Akcje Pekao SA – przy najwyższych obrotach na rynku – potaniały o 5,55 proc. do 118,25 zł i są najtańsze od stycznia br. Z kolei notowania Alior Banku cofnęły się o blisko 4 proc. do 67,40 zł. Rykoszetem oberwał też PZU (-0,5 proc.), czyli główny akcjonariusz obu spółek. Na zamknięciu sesji za jeden walor największego polskiego ubezpieczyciela płacono 46,69 zł.

Przeciwko potencjalnej fuzji obu banków jest Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który posiada 12,8 proc. akcji Pekao SA. Prezes PFR mówi wprost, że ma wątpliwości, czy taka potencjalna fuzja była by korzystna dla akcjonariuszy Pekao SA. Z kolei Marcin Materna, analityk Millennium DM uważa, że ewentualna fuzja pozwoliłaby Pekao mocniej zawalczyć o klientów detalicznych i o pozycję nr 1 w polskim sektorze bankowym. Warto dodać, że w wypadku połączenia Pekao i Aliora powstałaby instytucja o aktywach 230,5 mld zł, co plasowałoby ją na drugim miejscu za największym w tej chwili bankiem PKO BP z aktywami na poziomie 286,4 mld zł.

Sesji do udanych z pewnością nie zaliczą akcjonariusze Forte, WDX i GetBack. Ponad 7,5-proc. przecena na kursie pierwszej spółki to reakcja na publikację szacunkowych wyników za III kwartał. Według wyliczeń producenta mebli, EBIT był o blisko 30 proc. niższy niż przed rokiem i wyniósł 23 mln zł, a przychody wyższe r/r o 9 proc. Eksperci nie wykluczają, że spadek zysku jest efektem wzrostu kosztów pracy oraz materiałów. Ponad 10-proc. przecenę po publikacji wstępnych wyników zanotował też WDX. Dostawca rozwiązań z zakresu kompleksowych systemów magazynowania oraz transportu wewnętrznego szacuje, ze w III kwartale miał 32,2 mln zł przychodów, 4,6 mln zł EBITDA i 1,4 mln zł zysku netto.

W wypadku GetBack dzisiejsza sesja była czwartą z rzędu spadkową. Kurs akcji cofnął się o 5,3 proc. do 21,88 zł. Spółka w poniedziałek opublikowała wyniki finansowe za III kwartał. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

notowania

Wśród nielicznych spółek, które zamknęły sesję na plusie warto zwrócić uwagę na Work Service (+1,08 proc.). Firma poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży spółki Exact Systems. Cała transakcja powinna zamknąć się w 2-3 kwartałach. Według doniesień PB, wartość sprzedawanej spółki to ok. 300 mln zł, środki ze sprzedaży pozwoliłby na redukcję długu i poprawę płynności finansowej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, FORTE, getback, Pekao, wdx, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR