Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

Omawiane walory: , , , ,

Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

Czwartkowa sesja na Wall Street wypadła świetnie. Indeks S&P 500 zyskał blisko 0,5 proc. i wyznaczył nowe historyczne szczyty. Nowojorskiej giełdzie sprzyjały wczoraj rosnące ceny ropy naftowej. Kurs surowca odbił po wypowiedzi saudyjskiego ministra ds. energii, Khalida al-Faliha, który potwierdził, że rozmowy krajów produkujących ropę naftową na temat działań stabilizujących rynek surowca faktycznie się odbędą.

W piątek w centrum uwagi inwestorów jest seria danych makroekonomicznych. Jako pierwsze poznaliśmy odczyty z Chin. Według tamtejszego urzędu statystycznego, dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała w lipcu do 6 proc. z 6,2 proc. przed miesiącem, a sprzedaży detalicznej do 10,2 proc. r/r z 10,6 proc. r/r w czerwcu. Oba odczyty potwierdziły dalsze spowolnienie chińskiej gospodarki i wpisały się w rynkowe oczekiwania łagodzenia polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin.

W Europie pozytywną niespodzianką okazał się wstępny odczyt PKB Niemiec – wzrost w II kw. o 0,4 proc. k/k, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Analitycy spodziewali się poprawy o 0,2 proc. Słabiej wypadły wstępne szacunki PKB Polski. Wzrost w II kwartale wyniósł 3,1 proc., wobec konsensusu na 3,3 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału rezultat jest lepszy o 0,1 proc. Odczyt dla całej strefy euro wyniósł 0,3 proc. k/k i wstrzelił się w rynkowe oczekiwania.

W piątkowe południe na europejskich giełdach obserwujemy mieszane nastroje. Na rynkach rozwiniętych przeważa kolor czerwony – niemiecki DAX traci -0,3 proc., francuski CAC 40 jest na zero, a brytyjski FTSE 100 utrzymuje się po zielonej stronie (+0,1 proc.). W Warszawie WIG20 i sWIG80 trzymają się blisko wczorajszego zamknięcia. Najciekawszym miejscem na GPW pozostaje segment średnich spółek, który sięga po nowe tegoroczne szczyty. Kurs mWIG40 rośnie o 0,6 proc. do 3.845 pkt. i jest najwyżej od sierpnia 2015 roku. Sektorowymi lokomotywami są akcje JSW, CD Projektu oraz Ciechu.

wykres_mwig40
Najsłabszym ogniwem w segmencie dużych spółek jest PGNiG. Gazowa spółka opublikowała wyniki za II kwartał, w których pokazała stratę netto na poziomie 115 mln zł. Rezultat okazał się nieco lepszy od lipcowych szacunków (strata jest niższa o 5 mln zł). Słabo wypadła natomiast marża operacyjna, która na sprzedaży gazu w II kwartale wyniosła minus 2 proc. >> Czytaj więcej

O ponad 2 proc. rosną notowania CD Projektu. Kurs ustanawia dzisiaj nowe historyczne szczyty – przed południem za jeden walor producenta gier wideo płacono rekordowe 35,48 zł. Spółka otrzyma 150 tys. euro dofinansowania w ramach programu Kreatywna Europa – komponent Media na projekt o roboczym tytule CPF – wynika z informacji opublikowanych na stronie Komisji Europejskiej. Kwota dofinansowania odpowiada za 14 proc. całego budżetu, co oznacza, że budżet produkcyjny tego przedsięwzięcia to ponad 1 mln EUR (ok. 4,3 mln zł). W tym tygodniu spółka podała też, że 30 sierpnia wypuści wydanie specjalne – Game of the Year – Wiedźmina 3. W wydaniu prócz podstawowej wersji produkcji, znajdą się także dwa duże dodatki, darmowe DLC oraz aktualizacje.

Mimo publikacji mieszanych wyników za II kwartał na plusie utrzymuje się kurs Agory. Spółka symbolicznie zwiększyła przychody do 296,2 mln zł (konsensus PAP zakładał 288,5 mln zł). Na działalności operacyjnej Agora zanotowała stratę 1,3 mln zł (konsensus -1 mln zł). Z kolei strata netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła 5,1 mln zł, wobec konsensusu PAP na poziomie -3,1 mln zł. Równolegle spółka podała, że rynek reklamy w dziennikach skurczy się o 16-19 proc., a nie o 9-12 proc., jak zakładała wcześniej.

O blisko 9 proc. tanieją akcje ZPC Otmuchów. Producent słodyczy utworzy odpisy aktualizujące wartość aktywów w wysokości 36,9 mln zł na poziomie grupy. W efekcie w raporcie za I półrocze Otmuchów pokaże 37,6 mln zł skonsolidowanej straty netto. Przychody sięgną 116,6 mln zł.

Pozytywną reakcję na doniesienia o postępach w ekspansji zagranicznej obserwujemy na kursie Ursusa. Akcje lubelskiej spółki drożeją dzisiaj o ponad 6 proc. Producent ciągników poinformował, że dynamicznie zwiększa sprzedaż maszyn w Niemczech i liczy, że będzie w stanie w bardzo szybkim czasie osiągnąć udział ok. 5 proc. w tamtejszym rynku. Ponadto jeszcze w tym roku Ursus chce uruchomić sprzedaż we Francji i we Włoszech.

Mapa rynku -stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku -stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, CDPROJEKT, otmuchow, PGNiG, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • Chińska wiosna na giełdach, rosyjski wzrost PGNiG

  Lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z Chin tchnęły w giełdy nowego ducha. Na GPW zwyżkują wszystkie indeksy, a gwiazdą sesji jest PGNIG, który liczy na 1,5 mld dolarów ekstra od Gazpromu.

 • PGNiG chce odzyskać nadpłaconą kwotę od Gazpromu jak najszybciej

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej", poinformował prezes PGNIG Jerzy Kwieciński. Wyrok nie wpłynie jednak na ceny dla odbiorców końcowych. Kurs akcji PGNIG rośnie o ponad 18 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR