Getin Holding widzi ryzyko odstąpienia kontrahenta od umowy nabycia aktywów na Ukrainie

Omawiane walory:

Getin Holding ocenia, że transakcja sprzedaży jego aktywów na Ukrainie może nie zostać sfinalizowana ze względu na istotną zmianę otoczenia rynkowego zawartej umowy, spowodowaną epidemią koronawirusa, poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek. Dodał, że szacunki dotyczące wpływu pandemii na biznes będą możliwe najwcześniej na przestrzeni drugiego kwartału.

getin, holding, ukraina, sprzedaż, idea bank, ukraina

Prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek. Fot. Getin Holding

– Zgodnie z procedurami banku centralnego, formalnie to powinniśmy spełnić warunki zamknięcia transakcji do końca kwietnia. Taki też mamy kalendarz – powiedział Kaczmarek, zapytany o planowany termin sfinalizowania transakcji sprzedaży spółek na Ukrainie.

Podkreślił jednak, że zmiany wywołane pandemią koronawirusa mogą zostać uznane przez kontrahenta jako „Material Adverse Change” i zagrażać możliwości sfinalizowania akwizycji.

– W przypadku tej transakcji, nie ma wątpliwości, że to, co się dzieje wokół nas spełnia warunki sytuacji nadzwyczajnej. Ani my, ani druga strona nie wysłała żadnych powiadomień, ale umowa jest w procesie, podpisaliśmy ją w grudniu, a transakcja nie dzieje się w próżni. Czy jest ryzyko, że do niej nie dojdzie? Tak. Ja je widzę, włączając telewizor – podkreślił prezes.

Dodał, że do końca kwietnia holding powinien zaraportować, kiedy ta transakcja nastąpi.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Getin Holding zawarł w grudniu 2019 r. warunkowe umowy sprzedaży 100 proc. akcji Idea Bank oraz 100 proc. udziału LLC New Finance Service z Dragon Capital Investments Limited, Dragon Capital New Ukraine Fund L.P. i osobą fizyczną, jako kupującymi, oraz Dragon Capital LLC jako brokerem. Warunkowa umowa sprzedaży NFS została zawarta z Napalor Holdings Limited, spółką wskazaną przez kupujących. Wówczas podano, że finalizacja obu transakcji jest przewidywana nie później niż 31 maja br.

Kaczmarek poinformował, że holding – na mocy umowy – oczekuje obecnie na wpływ gotówki od nabywcy rosyjskiej spółki Carcade.

– Zapłata nastąpiła akredytywami i one zamieniają się na gotówkę. […] Pomiędzy grudniem a dziś kurs rubla zanurkował o ok. 30 proc. To znajdzie odbicie w strumieniu gotówki, który otrzymamy, bo transakcja jest rublowa- wskazał prezes.

20 marca br. Getin Holding podał, że zawarł z Gazprombank Leasing JSC oraz Novfintekh LLC jako kupującymi lokalną umowę sprzedaży 1 udziału, stanowiącego 100 proc. kapitału zakładowego OOO Carcade za kwotę 2.933,4 mln RUB, co stanowi równowartość 159,87 mln zł. Zgodnie z przepisami Federacji Rosyjskiej zarejestrowane zostało przeniesienie własności 1 udziału, stanowiącego 100 proc. kapitału zakładowego spółki Carcade, wcześniej należącej do Getin Holding, na rzecz Gazprombank Leasing oraz Novfintekh.

Kaczmarek poinformował, że biznes rosyjski przestał być konsolidowany przez Getin Holding od 31 marca br.

Getin Holding podał dziś, że ewentualne ryzyka dla grupy mogą powstać w sytuacji: pogorszenia jakości portfeli, ze względu na sytuację klientów; ograniczenia popytu na usługi finansowe, w szczególności kredyty, a tym samym niższe dochody odsetkowe i prowizyjne; silną deprecjację UAH / RUB / BYN, a także ograniczenia wypłaty dywidend ze spółek parterowych, co może skutkować zakłóceniami w przepływach finansowych na poziomie Getin Holding.

– Popyt na kredyty w średnim terminie wzrośnie, bo wiele gospodarstw domowych będzie uzupełniało braki w budżecie środkami zewnętrznymi. O popyt kredytowy jestem względnie spokojny. Odrębną kwestią jest ryzyko. Tak ekstremalne czasy niosą ogromne zagrożenia dla biznesu, ale dają też sporo szans podmiotom, które są przygotowane. Na Ukrainie kredytowaliśmy na 100 proc. podczas, gdy trwała wojna w Donbasie. Czy mamy kompetencje kredytowania w ekstremalnie trudnych warunkach? Tak – powiedział prezes.

Kaczmarek podkreślił, że holding przez ostatnie 2 lata pracował nad tym, by uzyskać praktyczną możliwość kredytowania online w formule end-to-end, dlatego jest dobrze przygotowany do udzielania kredytów i pożyczek w sposób zdalny.

Prezes wskazał, że holding w każdym kraju musi dostosować się do lokalnych regulacji, które silnie różnią się między sobą, podobnie jak poziom pakietu wsparcia, oferowanego przez rząd oraz restrykcji ograniczających aktywność w życiu codziennym obywateli.

– Wspólny mianownik jest tu taki, że wszystkie banki zachowują płynność. Oferują klientom wszelkie formy restrukturyzacji zadłużenia, wakacje kredytowe tak, by dopasować harmonogramy spłat do możliwości klientów. W kwestii bieżącego kredytowania to w większości krajów jest ono selektywne – wymienił prezes.

Dodał, że obecnie trudno oszacować dla każdego kraju negatywny efekt, związany z pandemią, bo w wielu państwach dopiero są wdrażane pakiety pomocowe.

– Sądzę, że szacunki będą możliwe najwcześniej na przestrzeni drugiego kwartału – powiedział prezes.

Getin Holding podał dziś, że odnotował 102,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 917,16 mln zł straty rok wcześniej. Holding podał, że zysk netto wypracowany w 2019 r. to efekt dobrych wyników spółek zagranicznych oraz działań restrukturyzacyjnych realizowanych przez Idea Bank Polska. W minionym roku spółki zagraniczne wypracowały dla grupy 155 mln zł zysku netto i wypłaciły na rzecz Holdingu ponad 100 mln zł dywidendy.

– W ubiegłym roku wszystkie spółki wyglądały bardzo dobrze, co przełożyło się na zainteresowanie inwestorów nawet w takich krajach, jak Rosja i Ukraina. W efekcie mieliśmy podpisanie dwóch umów sprzedaży aktywów ukraińskich i rosyjskich po cenach, których – jako zarząd – nie musimy się wstydzić – zaznaczył Kaczmarek.

Grupa Getin Holding prowadzi działalność operacyjną w 5 krajach w 7 branżach (bankowość, leasing, pośrednictwo finansowe, doradztwo księgowe, finansowanie publicznej służby zdrowia i jednostek samorządu terytorialnego, obrót i zarządzanie wierzytelnościami oraz faktoring). Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getin)

 • Przymusowa restrukturyzacja i umorzenie akcji Idea Banku obciążą wynik Getin Holdingu

  W wyniku przymusowej restrukturyzacji i umorzenia akcji Idea Banku, wynik jednostkowy GETIN Holding za 2020 rok zostanie obciążony kwotą 151 172 tys. zł, a zmniejszenie kapitałów własnych GETIN Holding z tego tytułu wyniesie również 151 172 tys. zł.

 • sWIG80 jest najwyżej od 2007 r., w grze Oponeo.pl i Ryvu

  Inwestorzy pozostają w szampańskich humorach. Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie, będące pochodną oczekiwań na świetny 2021 rok dla akcji, pchają w górę indeksy. Najmocniej zyskuje sWIG80, który wybił się powyżej szczytu z 2017 roku i testuje poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • GPW wita nowy rok wzrostami, w grze KGHM, Tauron i banki Czarneckiego Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku nie popsuła nastrojów na warszawskiej giełdzie. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy z optymizmem wkroczyli w 2021 rok i ochoczo kupują akcje, licząc na dużą hossę w tym roku.
 • Getin Holding ma list intencyjny ws. sprzedaży Idea Bank Białoruś za ok. 74 mln zł

  GETIN Holding podpisał z GETIN International w likwidacji oraz Minsk Transit Bank z siedzibą w Mińsku na Białorusi list intencyjny dot. sprzedaży przez GETIN Holding i GISA na rzecz MTB lub podmiotów z nim powiązanych akcji spółki Idea Bank z siedzibą w Mińsku. Proponowana cena wynosi równowartość 73,81 mln zł (wg kursu NBP z 18 listopada), a umowa sprzedaży ma zostać zawarta do 4 stycznia 2021 r.

 • Getin Holding szykuje się do sprzedaży Idea Bank Rumunia

  Zarząd GETIN Holding podjął decyzję o przystąpieniu do działań mających na celu potencjalną sprzedaż wszystkich posiadanych akcji Idea Bank z siedzibą w Bukareszcie. W ramach podjętych działań zaangażował międzynarodowy bank inwestycyjny Rothschild & Co jako doradcę do tej transakcji.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR