Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

Omawiane walory: , , , ,

Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.

banki,bkobp,akcje

Subindeks WIG-Banki spada dzisiaj nawet o 4,7 proc.

Poniedziałkowe spadki na giełdzie w Warszawie są duże, ale póki co nie ma paniki, jaką jeszcze można było obserwować kilkanaście dni wcześniej. O godzinie 11:00 indeks WIG20 miał wartość 1.430 pkt., tracąc wprawdzie 3,9 proc. wobec piątkowego zamknięcia, ale niespełna 10 minut po otwarciu atakował on już poziom 1.400 pkt., cofając się o 5,9 proc. Oczywiście do końca sesji jest jeszcze dużo czasu i sytuacja może się znacząco pogorszyć, ale póki co takie zachowanie należy potraktować jako pozytywny sygnał. Wpisuje się on w lansowaną od ubiegłego tygodnia tezę, że WIG20 w poprzedni poniedziałek wyznaczył średnioterminowy dołek i do Wielkanocy nie spadnie niżej. Dalej też aktualne pozostaje założenie, że dołek całej tej koronabessy może mieć miejsce latem br.

Duże spółki z bankami na czele ściągały WIG20 w dół wyraźnie mocniej niż to miało miejsce w przypadku pozostałych indeksów. Po dwóch godzinach handlu WIG spadał o 3,45 proc. do 39.731 pkt., mWIG40 o 2,64 proc. do 2.799 pkt., a sWIG80 o 1,68 proc. do 9.882 pkt.

Skąd presja na banki? Z jednej strony był to efekt ostrzeżenia PKO BP, że ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp procentowych u „zmianie parametrów rezerwy obowiązkowej” będą mieć negatywny wpływ na wyniki banku, obniżając go o 75-100 mln zł kwartalnie. Z drugiej było to echo propozycji UOKiK, odrzuconej wprawdzie szybko przez minister Emilewicz, odnośnie możliwości zawieszenia przez konsumenta umowy kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok.

To wszystko sprawiało, że subindeks WIG-Banki spadał o 4,7 proc. Akcje wspomnianego PKO BP taniały o 3,9 proc. do 22,16 zł i w największym stopniu przyczyniały się do zniżki indeksu blue chipów. Notowania mBanku spadały o prawie 8 proc. do 228,60 zł, Santander Bank Polska o 6,9 proc. do 190 zł, Alior Banku o 5,5 proc. do 13,68 zł, Pekao o 5,4 proc. do 53,72 zł, a Millennium o 4,6 proc. do 3,512 zł.

Dobrego dnia nie mają nie tylko banki, ale wile innych spółek. Akcje Agory tanieją o 5,9 proc. do 8 zł, po tym jak spółka poinformowała, że „spodziewa się istotnego negatywnego wpływu koronawirusa na wyniki II kwartału”. AmRest po zamknięciu 143 restauracji w Hiszpanii taniej o 9 proc. do 20,10 zł. KGHM spada o 4,7 proc. do 55,18 zł w ślad za spadkiem cen miedzi do najniższych poziomów od 4 lat. Tradycyjnie też przecena nie omija takich spółek jak Rainbow Tours i Enter Air.

mapa,rynku

Kliknij, aby powiększyc.

Jednak informacje ze spółek to tylko jeden z powodów dzisiejszych spadków na GPW. Drugi jest globalny. I dużo ważniejszy. To pogorszenie nastrojów na światowych giełdach, napędzane rosnącą liczbą ofiar i osób zarażonych koronawirusem w Europie i USA, spływającymi przez cały weekend ponurymi prognozami dla amerykańskiej gospodarki, piątkową przeceną na Wall Street i mocno spadającymi dziś kontraktami na amerykańskie indeksy, brakiem poparcia amerykańskiego Senatu dla pakietu pomocowego Trumpa, czy wreszcie zamknięciem wszystkich fabryk we Włoszech (oprócz tych uznanych za strategiczne).

Obecnie trudno wskazać optymistyczne czynniki, które zachęcałyby do kupna akcji. Szczególnie, że już mało kto wierzy w przyszłe odbicie typu V, a nawet U. Niewątpliwie jednak, wśród tych wszystkich czarnych scenariuszy, brak paniki i wskazania płynące z wykresu WIG20, takim lekkim źródłem optymizmu są.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, Amrest, kghm, Pekao, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AMREST, LPP i CCC.

 • PKO BP: BFG określił nowy docelowy wymóg funduszy własnych od 2024 r.

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg wysokości minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL) dla PKO Bank Polskiego na poziomie skonsolidowanym odpowiadający 12,65 proc. sumy funduszy własnych i zobowiązań ogółem (TLOF), co stanowiło 20,12 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko (TRE) wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Docelowy wymóg MREL na poziomie jednostkowym wynosi 12,07 proc. TLOF, co stanowiło 20,19 proc. TRE wg stanu na 31 grudnia 2019 roku. Powyższe poziomy będą obowiązywały PKO BP od 1 stycznia 2024 roku.

 • UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie ok. 62 mln zł kary

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje, w których zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych. Decyzje dotyczą PKO Banku Polskiego oraz Banku PEKAO. Suma nałożonych kar wynosi ok. 62 mln zł.

 • DM BOŚ podwyższył cenę docelową dla akcji KGHM-u do 133 zł

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 6 października wydał zalecenie trzymaj dla KGHM-u z średnią wyceną w horyzoncie 12 miesięcy na poziomie 133 zł na akcję.

 • Inwestorzy zaczynają wyceniać drugą falę pandemii, w grze CCC i KGHM Rekordowy przyrost liczby zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem psują nastroje na GPW, mocno ściągając w dół notowania CCC. Jednocześnie zyskują na wartości spółki covidowe.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR