Analiza fundamentów 8 ciekawych spółek budowlanych

Branża budowlana już odczuwa skutki opóźnień w nowych przetargach z udziałem dotacji unijnych. Spółki z chudym portfelem zamówień mogą być wkrótce zmuszone do wywołania kolejnej wojny cenowej. StockWatch.pl sprawdził, jak na trudniejsze czasy przygotowani są czołowi reprezentanci sektora budowlanego.

W tym roku branża budowlana jest w grupie najsłabszych na warszawskim parkiecie. WIG-Budownictwo po pięciu miesiącach jest na 4-proc. minusie i pod względem tegorocznej stopy zwrotu wyprzedza tylko subindeksy chemii, telekomunikacji i energetyki. Obawa inwestorów przed akcjami spółek budowlanych jest reakcją na stagnację w branży. Wszystko przez okres przejściowy między wygaśnięciem starej i rozpoczęciem nowej puli środków unijnych, co przekłada się na przejściowe zmniejszenie zamówień ze strony sektora publicznego.

Początek roku przyniósł szczególnie duży spadek przychodów w segmencie kolejowym. Brakuje też przetargów w segmencie drogowym i energetycznym. Z perspektywy całego 2016 r. i 2017 r. kluczowy będzie moment uruchomienia procedur przetargowych na nowe kontrakty. Im dłuższy będzie czas oczekiwania, tym większa nerwowość w samych spółkach, co może doprowadzić nawet do wojny cenowej.

W I kwartale, mimo trudnego rynku, z dobrej strony pokazał się jednak branżowy lider. Grupa Budimex wykazała się 17-proc. wzrostem przychodów do 988 mln zł, a EBITDA podskoczyła o 32 proc. do 69 mln zł. Na podkreślenie zasługuje także wysoka pozycja gotówkowa – 2 mld zł. Na koniec marca wartość portfela zamówień wynosiła 9,1 mld zł i była wyższa o 677 mln zł do poziomu z końca 2015 r.

Spółka nie odczuła tak mocno niedoboru przetargów publicznych, gdyż wcześniej zbudowała portfel zamówień. W kolejnych kwartałach pozytywnie powinien wyróżnić się Unibep, który ma backlog na rekordowym poziomie. Obie spółki wyglądają zdrowo od strony fundamentalnej. Wśród spółek działających w segmencie infrastruktury kolejowej najbezpieczniej wygląda Trakcja. – mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

Backlog Mostostalu Warszawa (mld zł). Od dłuższego czasu wartość portfela kontraktów budowlanych systematycznie spada.

Backlog Mostostalu Warszawa (mld zł). Od dłuższego czasu wartość portfela kontraktów budowlanych systematycznie spada.

Mocne wejście w nowy rok zaliczył też Mostostal Warszawa. Spółka wypracowała 350,6 mln zł przychodów wobec 239,2 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny podskoczył z 1,6 mln zł do 16,9 mln zł, a netto z 2,4 mln zł do 11,8 mln zł. Grupa Mostostal na koniec marca 2016 roku miała w portfelu zlecenia na kwotę 2 mld zł, co zapewnia jej funkcjonowanie na podobnym poziomie przez dwa najbliższe lata. Sprawozdanie za miniony kwartał wpisywało się w ogólny trend poprawy wyników działalności podstawowej zapoczątkowany prawie rok temu.

– Grupa trwale odbudowała rentowność core businessu. Skupienie się na krajowym rynku, a konkretnie na realizacji inwestycji w Opolu, pozytywnie przełożyło się na wyniki grupy. Pewnym zgrzytem może być brak potwierdzenia wyników w przepływach pieniężnych, jednakże w mojej ocenie jest to problem krótkoterminowy i w kolejnych kwartałach należy oczekiwać poprawy w tym zakresie. Cały 2016 r., przy założeniu braku jakieś większej wpadki przy kontrakcie w Opolu, powinien być dla grupy bardzo udany. Mostostal Warszawa powinien zakończyć rok w okolicy 1,4-1,5 mld zł przychodów ze sprzedaży, nie oczekuje jakiejś skokowej poprawy rentowności. W mojej ocenie, finalny wynik powinien wynieść między 42 mln zł a 45 mln zł, czyli bardzo blisko rezultatu z ostatnich dwunastu miesięcy. Aktualnie jednym z największych problemów grupy jest systematycznie spadający backlog i potencjalnie znaczny spadek skali działalności już od 2017 r. Z tego powodu akcjonariusze powinni aktywnie monitorować informacje bieżące na temat podpisanych kontraktów. – ocenia Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj dalej

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Co ciekawe, imponującą poprawę zanotowały spółki, które przechodzą głęboką restrukturyzację. PBG na poziomie operacyjnym i netto pierwszy raz od blisko dwóch lat pokazał dodatni wynik. EBIT spółki opiewał na 7,6 mln zł. O wynikach core businessu nadal decyduje segment energetyczny kojarzony głównie z grupą Rafako. W minionym okresie zarówno przychody jak i marża brutto oraz zysk uległy poprawie. Pozostałe segmenty mają niewielkie znaczenie. Budowlana grupa weszła w nowy kwartał z portfelem zamówień o wartości około 4,65 mld zł, z czego około 1,55 mld zł przypada do realizacji w 2016 roku. Największy udział w strukturze portfela zamówień stanowią obecnie kontrakty z segmentu budownictwa energetycznego – 92 proc. Pozostałe 8 proc. to segment gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw. Poprawę wyników kontynuuje Polimex. Grupa uzyskała 26-proc. wzrost przychodów i 115-proc. dynamikę zysku EBIT. W kontekście przyszłych wyników warto mieć na uwadze topniejącą wartość portfela zamówień pomniejszonego o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów. Na koniec marca 2016 r. w Polimex miał umowy na ok. 4,1 mld zł, z czego 2 mld zł przypada na bieżący rok. Jednocześnie odnotować należy, że w I kwartale grupa nie pozyskała żadnego istotnego zlecenia.

– Biorąc pod uwagę systematyczny spadek portfela zamówień Polimeksu, wejściem w obszar wyższej bazy wynikowej w okresach odniesienia oraz przeciągającą się stagnację w branży budowlanej związaną z oczekiwaniem na uruchomienie środków z nowej perspektywy unijnej, dalsza poprawa wyników finansowych (przynajmniej czasowo) może być utrudniona. Dodatkowo należy pamiętać, że grupa po podjętych działaniach naprawczych ma dość specyficzną strukturę akcjonariatu (duży udział instytucji finansowych oraz pośrednio ARP), co może w przyszłości stanowić o znacznej podaży akcji na rynku. – zaznacza Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej grupy Polimex przeczytasz tutaj

W I kwartale były też spółki, które pokazały znaczący spadek wyników. W Elektrobudowie przychody skurczyły się o 12,6 proc., a zysk netto o 83 proc. Do tego portfel zamówień stopniał na koniec marca o 26 proc. do 1,27 mld zł. Spadki widać także w Instalu Kraków, którego przychody zmniejszyły się o 40 proc. do 70 mln zł. Tąpnięcie jest efektem wysokiej bazy spowodowanej realizacją i rozliczeniem największych w historii kontraktów energetycznych. Aktualny portfel zamówień jest zdecydowanie mniejszy, co skutkuje spadkiem skali działalności grupy. W minionym kwartale zysk EBIT spółki wyniósł 4,3 mln zł wobec 6,1 mln zł sprzed roku.

– Trudno doszukiwać się w sprawozdaniu za pierwszy kwartał jakichś pozytywnych aspektów. O ile spadek przychodów nie jest wielkim zaskoczeniem, to niska rentowność i utrzymanie słabego wyniku segmentu budowlano-montażowego jest na pewno negatywną niespodzianką. Martwić mogą dodatkowo informacje, iż ujemny wynik podstawowej dywizji będzie utrzymany również w kolejnym kwartale. W mojej ocenie, w krótkim terminie na razie nie widać czynników, które mogłyby zdecydowanie poprawić wyniki grupy. Na odbudowę rentowności core businessu należy raczej liczyć pod koniec bieżącego roku wraz z odbudową portfela umów w segmencie budowlano-montażowym. – analizuje Szczepan Łangowski. >> Całą treść omówienia znajdziesz tutaj

instal_krakow

Opóźnienia w ogłaszaniu nowych przetargów przez PKP Polskie Linie Kolejowe odbiły się negatywnie na wynikach Trakcji za I kwartał 2016 r. W tym okresie przychody spadły o 39 proc. r/r do poziomu 140 mln zł. EBITDA obniżyła się o 23 proc. do 7 mln zł, a zysk netto o 72 proc. do 0,4 mln zł. Na koniec marca portfel zamówień grupy wyniósł 1,557 mld zł, z wyłączeniem części przychodów przypadającej na konsorcjantów.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, elbudowa, instalkrk, mostalwar, PBG, Polimexms, trakcja, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR