StockWatch.pl

GPW drży przed korektą w USA, w grze Hawe, ZWG i Cyfrowy Polsat

Omawiane walory: , , , ,

Spadkowy początek środowej sesji na warszawskim parkiecie to efekt wtorkowej słabości rynku za oceanem, gdzie pomimo dobrych warunków do wzrostów indeksy zaliczyły przecenę o znamionach paniki. Dzisiaj odbija się to czkawką rynkom w całej Europie.

Podczas wczorajszej sesji amerykański indeks S&P500 ustanowił nowe historyczne maksimum cenowe, ale zaraz potem dynamicznie runął w dół i zakończył sesję spadkiem o 0,64 proc. To słabe zachowanie biorąc pod uwagę opublikowane bardzo dobre dane makro oraz koniec kwartału, który sprzyja zawyżaniu wycen akcji przez fundusze. Powodem do przeceny nie była też raczej sytuacja w Iraku, ponieważ nie zareagowała na nią cena ropy. Szybka przecena po ustanowieniu szczytu miała znamiona paniki, co nie wróży dobrze na przyszłość. Aktualnie jednak spadki należy postrzegać jako naturalną korektę spadkową.

Słabe nastroje za oceanem odbijają się czkawką giełdom w Europie. Niemiecki DAX i francuski CAC tracą rano na wartości 0,5-0,6 proc. Przeceną o podobnej skali sesję zaczęły również główne indeksy warszawskiej giełdy. Negatywnym sygnałem jest wzrost obrotów, które po godzinie sesji wynoszą ok. 130 mln zł, a blisko 90 proc. z nich generowane jest na spadkach.

Najbardziej aktywną spółką rano jest Hawe, której kurs akcji nurkuje drugi dzień z rzędu o kilka procent. Jak donoszą media ABW zatrzymało w związku z aferą podsłuchową biznesmena Marka Falentę, który jest głównym akcjonariuszem Hawe i ZWG. Jak do tej pory prokuratura nie potwierdziła tych doniesień, ale rynek reaguje nerwowo na medialne doniesienia. W środę przed południem zarząd Hawe oficjalnie odniósł się do kwestii zatrzymań. Spółka potwierdziła, że 24 czerwca został zatrzymany wiceprezes Krzysztof Rybka. W komunikacie podano, że zatrzymanie dotyczy jego domniemanego udziału w tak zwanej aferze taśmowej.

– Zarząd informuje, że zgodnie z jego wiedzą, zatrzymanie wiceprezesa zarządu nie ma związku z jego działalnością w spółkach z Grupy Kapitałowej Hawe oraz pełnionymi przez niego funkcjami w organach tych spółek. Ww. zdarzenie nie ma wpływu na zarządzanie i działalność operacyjną spółek GK Hawe. Zarząd spółki zachowuje prawo do reprezentowania spółki w pełnym zakresie. – czytamy w komunikacie.>> Komunikat znajdziesz tutaj

Po wczorajszej silnej wyprzedaży obserwujemy jednak odreagowanie na akcjach ZWG i wzrost o kilka procent.

>> Policja i ABW zatrzymały kolejne osoby związane z aferą nagłośnioną przez tygodnik Wprost. >> Hawe i ZWG tanieją po doniesieniach o zatrzymaniu akcjonariusza

Jednym z nielicznych walorów zyskujących na wartości jest Cyfrowy Polsat. Analitycy UBS podwyższyli rekomendację dla spółki z neutralnie do kupuj. Jednocześnie z neutralnie do sprzedaj obniżone zostało zalecenie dla konkurenta – TVN. Co ciekawe akcje drugiej z wymienionych spółek również zyskują rano na wartości.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, hawe, TVN, WIG, zwg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • UCS wydał decyzję ws. zaległości podatkowej Cyfrowego Polsatu

  Cyfrowy Polsat otrzymał decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, określającą wysokość zobowiązania podatkowego spółki z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w 2013 r. w kwocie 25,1 mln zł, powiększonej o odsetki od zaległości podatkowych.

 • Zygmunt Solorz-Żak uzupełnił swoje imperium o firmę windykacyjną

  Cyfrowy Polsat nabył w czerwcu większościowy pakiet akcji Vindixu. Według Pulsu Biznesu, spółka ma zajmować się ściąganiem zaległych długów od klientów firm Zygmunta Solorza.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNiG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.

 • Rynek wycenił Cyfrowy Polsat na 20 mld zł po zapowiedzi podwyżek cen usług

  Zygmunt Solorz-Żak poinformował agencję Reuters, że Cyfrowy Polsat przygotowuje się do podwyżki cen swoich usług jesienią, gdyż firma potrzebuje środków na inwestycje. W poniedziałek kurs akcji spółki wyznacza nowe rekordy cenowe. Przez chwilę kapitalizacja całej grupy przekraczała 20 mld zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com