GPW drży przed korektą w USA, w grze Hawe, ZWG i Cyfrowy Polsat

Omawiane walory: , , , ,

Spadkowy początek środowej sesji na warszawskim parkiecie to efekt wtorkowej słabości rynku za oceanem, gdzie pomimo dobrych warunków do wzrostów indeksy zaliczyły przecenę o znamionach paniki. Dzisiaj odbija się to czkawką rynkom w całej Europie.

Podczas wczorajszej sesji amerykański indeks S&P500 ustanowił nowe historyczne maksimum cenowe, ale zaraz potem dynamicznie runął w dół i zakończył sesję spadkiem o 0,64 proc. To słabe zachowanie biorąc pod uwagę opublikowane bardzo dobre dane makro oraz koniec kwartału, który sprzyja zawyżaniu wycen akcji przez fundusze. Powodem do przeceny nie była też raczej sytuacja w Iraku, ponieważ nie zareagowała na nią cena ropy. Szybka przecena po ustanowieniu szczytu miała znamiona paniki, co nie wróży dobrze na przyszłość. Aktualnie jednak spadki należy postrzegać jako naturalną korektę spadkową.

Słabe nastroje za oceanem odbijają się czkawką giełdom w Europie. Niemiecki DAX i francuski CAC tracą rano na wartości 0,5-0,6 proc. Przeceną o podobnej skali sesję zaczęły również główne indeksy warszawskiej giełdy. Negatywnym sygnałem jest wzrost obrotów, które po godzinie sesji wynoszą ok. 130 mln zł, a blisko 90 proc. z nich generowane jest na spadkach.

Najbardziej aktywną spółką rano jest Hawe, której kurs akcji nurkuje drugi dzień z rzędu o kilka procent. Jak donoszą media ABW zatrzymało w związku z aferą podsłuchową biznesmena Marka Falentę, który jest głównym akcjonariuszem Hawe i ZWG. Jak do tej pory prokuratura nie potwierdziła tych doniesień, ale rynek reaguje nerwowo na medialne doniesienia. W środę przed południem zarząd Hawe oficjalnie odniósł się do kwestii zatrzymań. Spółka potwierdziła, że 24 czerwca został zatrzymany wiceprezes Krzysztof Rybka. W komunikacie podano, że zatrzymanie dotyczy jego domniemanego udziału w tak zwanej aferze taśmowej.

– Zarząd informuje, że zgodnie z jego wiedzą, zatrzymanie wiceprezesa zarządu nie ma związku z jego działalnością w spółkach z Grupy Kapitałowej Hawe oraz pełnionymi przez niego funkcjami w organach tych spółek. Ww. zdarzenie nie ma wpływu na zarządzanie i działalność operacyjną spółek GK Hawe. Zarząd spółki zachowuje prawo do reprezentowania spółki w pełnym zakresie. – czytamy w komunikacie.>> Komunikat znajdziesz tutaj

Po wczorajszej silnej wyprzedaży obserwujemy jednak odreagowanie na akcjach ZWG i wzrost o kilka procent.

>> Policja i ABW zatrzymały kolejne osoby związane z aferą nagłośnioną przez tygodnik Wprost. >> Hawe i ZWG tanieją po doniesieniach o zatrzymaniu akcjonariusza

Jednym z nielicznych walorów zyskujących na wartości jest Cyfrowy Polsat. Analitycy UBS podwyższyli rekomendację dla spółki z neutralnie do kupuj. Jednocześnie z neutralnie do sprzedaj obniżone zostało zalecenie dla konkurenta – TVN. Co ciekawe akcje drugiej z wymienionych spółek również zyskują rano na wartości.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, hawe, TVN, WIG, zwg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR