GPW rozpoczyna tydzień z przytupem. Orlen i Lotos w szczytowej formie

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

W poniedziałek główne indeksy warszawskiego parkietu rosną o ponad 1 proc. i rekompensują inwestorom ubiegłotygodniowe spadki. Lokomotywą segmentu WIG20 są dzisiaj akcje KGHM-u oraz giełdowych rafinerii.

Na GPW od rana nastroje są bardzo dobre. Po nieudanym minionym tygodniu warszawska giełda zaczyna nowy tydzień od mocnych wzrostów. Po południe WIG20 umacnia się o 1,4 proc. Warszawskie blue chipy oddalają się o ponad 30 pkt. od ważnego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. Utrzymanie takiego dystansu do zakończenia notowań będzie ważnym sukcesem strony popytowej.

Kroku blue chipom dotrzymują maluchy. Indeks sWIG80 rośnie o 1,3 proc. i wspina się ponad poziom 16.300 pkt. W głównej mierze ponadprzeciętne wzrosty i obroty koncentrują się na akcjach Polimeksu-Mostostalu (+17,7 proc.) oraz PBG (+14 proc.).

Straty z poprzedniego tygodnia odrabiają także giełdowe średniaki. mWIG40 rośnie o 1 proc. i aktualnie jest 20 pkt. powyżej 4.800 pkt. W Europie frankfurcki DAX oraz paryski CAC 40 umacniają się o 0,2 proc. Po południu bardzo dobrze wygląda londyński FTSE 100, który rośnie o 1,2 proc.

Mocnym punktem blue chipów są akcje spółek paliwowych. Akcje Lotosu drożeją o 3,8 proc., a PKN Orlen o 1,9 proc. Notowania obu spółek ustanawiają historyczne szczyty odpowiednio na 54,34 zł i 101,85 zł.

Roczne stopy zwrotu z akcji PKN Orlen i Lotosu

Udaną sesję zalicza także KGHM (+3,5 proc.). Wzrost jest pokłosiem drożejącej o ponad 1 proc. miedzi. W weekend związki zawodowe w chilijskiej kopalni Escondida odrzuciły propozycję kompromisu zarządu. Górnicy oczekują 7-proc. podwyżki wynagrodzeń oraz wysokich odszkodowań za czas strajku. Dodatkowo presję na podaż miedzi wywołuje, rozpoczęty w piątek, strajk w peruwiańskiej kopalni Cerro Verde.

Do piątkowego zrywu walory Alior Banku dokładają 3,5 proc. Zarząd banku zaprezentował ambitną strategię do 2020 roku. Plan zakłada m.in. wzrost wskaźnika ROE z 8 proc. do 14 proc., redukcję wskaźnika kosztów do dochodów z 39 proc. do 49 proc. Dodatkowo marża odsetkowa netto ma wzrosnąć do 4,5 proc., a wskaźnik ryzyka spaść z 1,9 proc do 1,7 proc. Zarząd prognozuje, że przy aktualnych wymogach regulacyjnych w 2020 roku Alior Bank mógłby wypłacić pierwszą dywidendę.

Po zielonej stronie są także akcje PKO BP (+1,4 proc.) oraz ING BSK (+2,4 proc.). Wzrosty odbywają się w tle zalecenia KNF, dotyczącego zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości wypracowanego zysku w 2016 roku przez wymienione banki. Warto wspomnieć, iż konsensus rynkowy w przypadku PKO BP oczekiwał dywidendy w wysokości 0,52 zł na akcję.

Od rana z blisko 1,5-proc. przeceną zmagają się walory PGNiG. Z kolei dużą zmiennością charakteryzują się akcje Energi, PGE oraz Enei. Według ustaleń Rzeczpospolitej, wymienione spółki dokapitalizują Katowicki Holding Węglowy kwotą 450 mln zł, z czego największy udział przypadnie na PGNiG.

O ponad 6,5 proc. drożeją akcje Benefit Systems. Analitycy DM BZ WBK w najnowszym raporcie podtrzymali zalecenie kupuj z ceną docelową na 1.096 zł. Potencjalny zysk względem piątkowego zamknięcia to ponad 23 proc. Analitycy podkreślają iż pozytywny sentyment wokół spółki tworzą solidne wyniki za IV kwartał 2016 roku, rekordowo duży wzrost liczby kart sportowych oraz rosnąca aktywność fizyczna wśród społeczeństwa.

O 2 proc. rosną akcje Echo Investment. Największy polski deweloper wraz z holenderskim Echo Polska Properties NV przejął od Rosehill Investment za 42 mln euro Galerię Młociny w Warszawie. W nowej inwestycji Echo Investment przypada 30 proc. udziałów. Dodatkowo polska spółka ukończy budowę galerii oraz będzie odpowiadać za komercjalizację i marketing. Z kolei holenderski podmiot będzie odpowiedzialny za asset management. Galeria Młociny to warszawska inwestycja handlowo-biurowa o łącznej powierzchni najmu 82 tys. m kw. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2019 roku. W opinii analityków koszt akwizycji w przeliczeniu na powierzchnie najmu wynosi około 2.500 zł i jest to atrakcyjna cena jak na obiekt o takiej skali i potencjale.

Na szerokim rynku rosną o ponad 5,5 proc. akcje ZUE. Grupa za 345,60 mln zł zaprojektuje i wykona prace dla PKP PLK. Inwestycja zakłada roboty na linii kolejowej między Łodzią Kaliską i Zduńską Wolą. Termin realizacji projektu wynosi ponad 3 lata.

Mapa rynku – stan na godzinę 13:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, echo, energa, kghm, Lotos, PBG, PGNiG, PKNOrlen, Polimexms, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • PBG chce sprzedać pakiet akcji Rafako, dający 33,32 proc. głosów na walnym

  PBG zamierza sprzedać pakiet akcji uprawniający do 33,32 proc. głosów na walnym Rafako. We wtorek kurs akcji producenta kotłów rośnie o ponad 30 proc. do 1,09 zł.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR