StockWatch.pl

GPW rozpoczyna tydzień z przytupem. Orlen i Lotos w szczytowej formie

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

W poniedziałek główne indeksy warszawskiego parkietu rosną o ponad 1 proc. i rekompensują inwestorom ubiegłotygodniowe spadki. Lokomotywą segmentu WIG20 są dzisiaj akcje KGHM-u oraz giełdowych rafinerii.

Na GPW od rana nastroje są bardzo dobre. Po nieudanym minionym tygodniu warszawska giełda zaczyna nowy tydzień od mocnych wzrostów. Po południe WIG20 umacnia się o 1,4 proc. Warszawskie blue chipy oddalają się o ponad 30 pkt. od ważnego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. Utrzymanie takiego dystansu do zakończenia notowań będzie ważnym sukcesem strony popytowej.

Kroku blue chipom dotrzymują maluchy. Indeks sWIG80 rośnie o 1,3 proc. i wspina się ponad poziom 16.300 pkt. W głównej mierze ponadprzeciętne wzrosty i obroty koncentrują się na akcjach Polimeksu-Mostostalu (+17,7 proc.) oraz PBG (+14 proc.).

Straty z poprzedniego tygodnia odrabiają także giełdowe średniaki. mWIG40 rośnie o 1 proc. i aktualnie jest 20 pkt. powyżej 4.800 pkt. W Europie frankfurcki DAX oraz paryski CAC 40 umacniają się o 0,2 proc. Po południu bardzo dobrze wygląda londyński FTSE 100, który rośnie o 1,2 proc.

Mocnym punktem blue chipów są akcje spółek paliwowych. Akcje Lotosu drożeją o 3,8 proc., a PKN Orlen o 1,9 proc. Notowania obu spółek ustanawiają historyczne szczyty odpowiednio na 54,34 zł i 101,85 zł.

Roczne stopy zwrotu z akcji PKN Orlen i Lotosu

Udaną sesję zalicza także KGHM (+3,5 proc.). Wzrost jest pokłosiem drożejącej o ponad 1 proc. miedzi. W weekend związki zawodowe w chilijskiej kopalni Escondida odrzuciły propozycję kompromisu zarządu. Górnicy oczekują 7-proc. podwyżki wynagrodzeń oraz wysokich odszkodowań za czas strajku. Dodatkowo presję na podaż miedzi wywołuje, rozpoczęty w piątek, strajk w peruwiańskiej kopalni Cerro Verde.

Do piątkowego zrywu walory Alior Banku dokładają 3,5 proc. Zarząd banku zaprezentował ambitną strategię do 2020 roku. Plan zakłada m.in. wzrost wskaźnika ROE z 8 proc. do 14 proc., redukcję wskaźnika kosztów do dochodów z 39 proc. do 49 proc. Dodatkowo marża odsetkowa netto ma wzrosnąć do 4,5 proc., a wskaźnik ryzyka spaść z 1,9 proc do 1,7 proc. Zarząd prognozuje, że przy aktualnych wymogach regulacyjnych w 2020 roku Alior Bank mógłby wypłacić pierwszą dywidendę.

Po zielonej stronie są także akcje PKO BP (+1,4 proc.) oraz ING BSK (+2,4 proc.). Wzrosty odbywają się w tle zalecenia KNF, dotyczącego zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości wypracowanego zysku w 2016 roku przez wymienione banki. Warto wspomnieć, iż konsensus rynkowy w przypadku PKO BP oczekiwał dywidendy w wysokości 0,52 zł na akcję.

Od rana z blisko 1,5-proc. przeceną zmagają się walory PGNiG. Z kolei dużą zmiennością charakteryzują się akcje Energi, PGE oraz Enei. Według ustaleń Rzeczpospolitej, wymienione spółki dokapitalizują Katowicki Holding Węglowy kwotą 450 mln zł, z czego największy udział przypadnie na PGNiG.

O ponad 6,5 proc. drożeją akcje Benefit Systems. Analitycy DM BZ WBK w najnowszym raporcie podtrzymali zalecenie kupuj z ceną docelową na 1.096 zł. Potencjalny zysk względem piątkowego zamknięcia to ponad 23 proc. Analitycy podkreślają iż pozytywny sentyment wokół spółki tworzą solidne wyniki za IV kwartał 2016 roku, rekordowo duży wzrost liczby kart sportowych oraz rosnąca aktywność fizyczna wśród społeczeństwa.

O 2 proc. rosną akcje Echo Investment. Największy polski deweloper wraz z holenderskim Echo Polska Properties NV przejął od Rosehill Investment za 42 mln euro Galerię Młociny w Warszawie. W nowej inwestycji Echo Investment przypada 30 proc. udziałów. Dodatkowo polska spółka ukończy budowę galerii oraz będzie odpowiadać za komercjalizację i marketing. Z kolei holenderski podmiot będzie odpowiedzialny za asset management. Galeria Młociny to warszawska inwestycja handlowo-biurowa o łącznej powierzchni najmu 82 tys. m kw. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2019 roku. W opinii analityków koszt akwizycji w przeliczeniu na powierzchnie najmu wynosi około 2.500 zł i jest to atrakcyjna cena jak na obiekt o takiej skali i potencjale.

Na szerokim rynku rosną o ponad 5,5 proc. akcje ZUE. Grupa za 345,60 mln zł zaprojektuje i wykona prace dla PKP PLK. Inwestycja zakłada roboty na linii kolejowej między Łodzią Kaliską i Zduńską Wolą. Termin realizacji projektu wynosi ponad 3 lata.

Mapa rynku – stan na godzinę 13:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, echo, energa, kghm, Lotos, PBG, PGNiG, PKNOrlen, Polimexms, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zagranica nakręca popyt na polskie akcje, JSW i Alior wśród liderów wzrostów

  Zazieleniło się w piątek na GPW. Popyt na akcje nakręcają nadzieje na zbliżenie stanowisk USA i Chin oraz uporządkowany brexit. W WIG20 liderem wzrostów jest JSW i ALIOR, czy spółki których akcje jeszcze niedawno mocno traciły. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazła się Trakcja.

 • Sesja z geopolityką w tle. Ten Square Games poprawia rekordy

  Na 22 dni przez brexitem Londyn i Bruksela zrywają rozmowy, a na dzień przed 13. rundą negocjacji ze Stanami Chiny deklarują gotowość do zawarcia częściowego porozumienia. Wieczorem uwaga inwestorów skupi się na minutkach z wrześniowego posiedzenia FOMC.

 • Mocne spadki na giełdach w Europie. Orlen i Lotos trzymają WIG20 na plusie

  Przez Europę przetacza się fala wyprzedaży. Główne indeksy w Paryżu i we Frankfurcie spadają o ponad 1 proc. Na tym tle wyjątkowo dobrze radzi sobie WIG20, który notuje lekkie wzrosty. 

 • Chiny chcą przeczekać Trumpa, w grze Alior Bank i Solar

  Obawy o wynik rozmów handlowych na linii USA-Chiny zmroziły nastroje na rynkach akcji. W tym również w Warszawie, gdzie większość indeksów jest na minusach. Dziś kapitał spekulacyjny uaktywnił się na kilku małych spółkach.

 • Miliard w dywidendach

  Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić ponad 1,1 mld zł. StockWatch.pl znalazł garść spółek, które przez rynkową bessę przECHOdzą suchą stopą, a do tego płacą ponadprzeciętną dywidendę. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR