GPW w ramionach hossy. Wzrosty na Alior Banku, KGHM i AmRest

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Giełdy w Europie z entuzjazmem przyjęły środową decyzję FED oraz rozstrzygnięcie wyborów w Holandii. W czwartek rewelacyjną formę prezentuje WIG20, który rośnie o ponad 2 proc. i ustanawia nowe tegoroczne szczyty.

W czwartek na europejskich parkietach dominuje zieleń. Niemiecki DAX rośnie o 0,8 proc., francuski CAC 40 zyskuje 0,6 proc., brytyjski FTSE 100 umacnia się o blisko 1 proc. Skalą wzrostów wyróżnia się giełda w Warszawie, gdzie WIG20 rośnie o 2,2 proc. i zbliża się do 2.280 pkt. W południe w indeksie blue chipów tylko jedna spółka świeci na czerwono – jest nią PGE (-0,25 proc.). >> Zobacz także: WIG20 wraca do trendu wzrostowego

Bardzo dobrze wygląda także mWIG40, który rośnie o 1,6 proc. Notowania powróciły ponad poziom 4.900 pkt. Aktualnie średniakom brakuje ok. 40 pkt. do lokalnych maksimów. Parkietowym outsiderem jest dzisiaj sWIG80. Indeks maluchów rośnie o zaledwie 0,3 proc.

Czwartkowa fala optymizmu na giełdach to efekt decyzji FED oraz wyników wyborów parlamentarnych w Holandii. W środę Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podwyższyła stopy procentowe o 25 p.b. Jednocześnie FED zasugerował, że w ciągu najbliższego roku oczekuje trzech podwyżek kosztu pieniądza, przy praktycznie niezmienionych prognozach makro.

Wybory w Holandii wygrywa dotychczas rządząca Ludowa Partia Wolności i Demokracji premiera Rutte.

Z jeszcze większa ulgą inwestorzy przyjęli informacje z Holandii. Wstępne wyniki wskazują, że w wyborach do holenderskiego parlamentu wygrała Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) obecnego premiera Marka Ruttego (32 mandaty). Z kolei antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa zdobyła tylko 19 mandatów. W południe za dolara płacimy 4,02 zł. Jedno euro kosztuje 4,31 zł, a frank wyceniany jest na 4,03 zł. >> Dolar oberwał po FED

– W klasycznym ujęciu mamy hossę na indeksach takich jak DJI, SPX i NDX. Również na WIG20, który tylko od początku roku zyskał 15 proc., a od listopadowego minimum 30 proc. W przypadku WIG20 od kilku miesięcy powtarzam, że cel to 2.300 pkt. Jest on do osiągnięcia w najbliższych dniach.powiedział na czacie inwestorskim Marcin Kiepas, analityk Fundacji FxCuffs.

Motorem napędowym blue chipów są rosnące o ponad 3,2 proc. akcje KGHM-u. Notowania lubińskiego giganta podążają za drożejącą o blisko 1 proc. miedzią na londyńskiej LME. Zwyżka cen czerwonego surowca jest pokłosiem decyzji FED o podwyższeniu stóp procentowych (o 25 pkt. bazowych) oraz komentarzy Janet Yellen o bardzo dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki.

Świetną passę kontynuują drożejące o blisko 3,7 proc. akcje Alior Banku oraz rosnące o 2,8 proc. walory Lotosu. >> DM mBank: Kupuj akcje TXM i Orange Polska, akumuluj Alior Bank

O blisko 3 proc. umacniają się akcje Tauron Polska Energia. Spółka potwierdziła, publikowane w połowie lutego, wyniki finansowe za 2016 rok. Analitycy wskazują, iż pozytywnie zaskoczyła EBITDA oczyszczona o jednorazowe zdarzenia. EBITDA wydobycie wyniosła 76 mln zł, wobec zakładanych 35 mln zł. Eksperci wskazują, że jest to efekt dźwigni operacyjnej związanej z bardzo wysokim poziomem wydobycia. Dodatkowo zarząd zamierza w br. uzyskać 75 mln zł oszczędności w ramach programu efektywnościowego oraz 155 mln zł z tytułu inicjatyw strategicznych.

Walory Cyfrowego Polsatu rosną o ponad 2 proc. Spółka wypracowała solidne wyniki w IV kwartale minionego roku. Zysk netto wyniósł blisko 350 mln zł i o ponad 54 proc. rynkowy konsensus. Zysk operacyjny osiągnął wartość 389,90 mln zł i podobnie jak 902-mln zł EBITDA był zgodny z prognozami. Zarząd planuje CAPEX w br. w maksymalnej wysokości 10 proc. przychodów. Dodatkowo grupa zakłada utrzymanie ok. 25-proc. udziałów w oglądalności telewizyjnej.

O 1,5 proc. umacniają się akcje Orange Polska. Analitycy DM mBank zalecili kupuj z ceną docelową 6,90 zł za walor. Względem wczorajszego zamknięcia potencjał wzrostu jest blisko 46 proc.

O 4,5 proc. drożeją walory AmRestu. Spółka podpisała wstępne porozumienie na zakup 42 restauracji KFC we Francji. Finalizacja transakcji przewidziana jest najpóźniej do 30 czerwca br. Aktualnie cena zakupu nie jest znana, wartość będzie uzależniona od wyniku badań due dilligence. Warto wspomnieć, iż to dalszy etap rozwoju holdingu w tym regionie, bowiem w styczniu br. spółka przejęła 123 punkty Pizza Hut Delivery we Francji. Analitycy oceniają, że wciąż widzą w 2017 roku szansę na kolejne akwizycje spółki w tej części Europy.

W pierwszych godzinach handlu, po drugiej stronie znajdowały się tracące nawet 2,8 proc. akcje Trakcji. Jednak podaż spuściła z tonu i aktualnie kurs wskazuje 1,3-proc. wzrost. Poranna negatywna reakcja mogła być wynikiem obniżki skonsolidowanego wyniku grupy za 2016 rok. Powodem będzie odpis, w kwocie 11,80 mln zł, aktualizujący wartość spółek zależnych. Oficjalne wyniki finansowe za miniony rok poznamy 21 marca br.

– Spółka dokonywała już podobnych odpisów w latach ubiegłych. W naszych prognozach kwartalnych zakładaliśmy 5 mln zł odpisu i w sumie 54,50 mln zł zysku netto w całym 2016 roku. Odpis jest ponad dwukrotnie wyższy, jednak uważamy za prawdopodobne, że wynik netto zamknie się w granicach 50-55 mln zł. – komentują maklerzy z DM BDM.

Mapa rynku – stan na godzinę 13:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Amrest, CYFRPLSAT, jsw, kghm, Lotos, orange, synthos, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR